očistimo

Na varno, pod zemljo!

23. 03. 2025 07.16

Med bloki v Kranju, sredi igrišča, na katerem vsak dan odmeva nedolžen otroški smeh, stoji vhod v zaklonišče, katerega zunanje stene, porisane z grafiti, pričajo o tem, da že več desetletij ni bilo v uporabi. Za modrimi vrati, ki so sicer vedno zaklenjena, stopnišče vodi v podzemne prostore, ki so bili med vojno leta 1991 namenjeni zaklanjanju. Pogled na železne postelje, prazne cisterne za vodo in hišni red na stenah daje občutek tesnobe. In vzbuja enako željo pri vseh – da vrat v takšen namen ne bo treba nikoli več odpreti.

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah

12. 03. 2025 07.00

Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Na dermatovenerološki kliniki vse več primerov garij

18. 02. 2025 11.26

Z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana so sporočili, da zaznavajo številne primere garij, nalezljive kožne bolezni, ki jo povzroča pršica Sarcoptes scabiei. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji.

V Pulju utonil 16-letni Nemec: kaj storiti, če se nekdo utaplja?

07. 08. 2024 18.34

Tragedija v Pulju, na znanem kopališču Mornar je utonil 16-letni Nemec. Plaval in potapljal naj bi se 200 metrov od obale, potapljači naj bi ga našli po približno petnajstih minutah iskanja, dolgo so ga oživljali, a fantu ni bilo več pomoči. "Bilo je strašno, dogajanju pa je bil priča njegov brat," pripoveduje Slovenka, ki tam dopustuje. Zakaj je mladoletnik utonil, ni znano, policija je odredila obdukcijo. Kaj gre lahko narobe pri kopanju in kaj storiti, če vidite utapljajočega?

Zeleno zlato, ki razvaja brbončice

17. 05. 2024 00.15

Bučno olje je ena največjih kulinaričnih dragocenosti Štajerske in Prekmurja,ima značilen aromatičen vonj in okus ter lahko pozitivno učinkuje na zdravje. Bučno olje se namreč ponaša z zelo ugodno maščobno kislinsko sestavo in je bogato s številnimi vitamini in minerali.

V mariborskem zaporu izbruh garij

27. 03. 2024 19.59

V mariborskem zaporu je izbruhnila epidemija garij. Garje ima okoli deset oseb, 50 jih je zaradi stika v izolaciji. Garje lahko dobi vsak, poudarjajo na NIJZ. Pogosteje se pojavljajo tam, kjer je gostota stanovalcev velika in kjer ni pogojev za vzdrževanje osebne higiene, higiene perila in posteljnine.

Zapuščina Amy Winehouse: pravna bitka med očetom in prijateljicama

06. 03. 2024 13.05

Naomi Perry in Catriona Gourlay sta prijateljici pokojne pevke Amy Winehouse, ki ju je njen oče Mitch Winehouse obtožil zaslužka na račun prodaje dragocenih stvari, ki so ostale po smrti njegove hčere. Teh naj bi Perry in Gourlay prodali za več kot 3,3 milijone funtov, poročajo tuji mediji, ženski pa obtožbo zanikata.

NPU širi preiskavo: pod drobnogledom dve ministrstvi

05. 02. 2024 15.30

Finančni minister Klemen Boštjančič je pozdravil informacije, da naj bi NPU preiskavo nakupa prostorov na Litijski cesti širil tudi na njegov resor. Meni, da je treba zadevi čim prej priti do dna in da dileme o objektivni odgovornosti ministrice Dominike Švarc Pipan ni, ključno je vprašanje, ali lahko ta pri razčiščevanju še kaj pomaga ali škodi. Bi pa lahko bilo lahko že ta teden znano, ali je bila v pogodbi navedena pravilna kvadratura stavbe na Litijski. Geodet, ki ga je izbralo državno odvetništvo, naj bi v objektu že opravil vse meritve.

Predsednik Ankaragücüja po napadu na sodnika odstopil in se opravičil

12. 12. 2023 21.06

Predsednik turškega Ankaragücüja Faruk Koca je odstopil s položaja, potem ko je po ponedeljkovi tekmi državnega prvenstva fizično napadel sodnika, je turški nogometni klub sporočil na spletni strani. Turška nogometna zveza je po napadu na sodnika Halila Umuta Melerja na tekmi med Ankaragücüjem in Rizesporom (1:1) zaustavila državno prvenstvo.

V Mežiški dolini in Črni prvi primeri črevesnih bolezni: bruhanje in driska

10. 08. 2023 09.09

Po zgodovinskem potopu, ki je prizadel Slovenijo, so se ponekod že pojavile tudi črevesne okužbe. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam potrdili, da so prve primere opazili na območju občin Mežiške doline, nekaj več pa v Črni na Koroškem. Za zdaj beležijo nekaj več kot 10 primerov, a predvidevajo, da je teh še več, saj da vsi pomoči v zdravstvenih ustanovah ne poiščejo. Ob tem Inštitut opozarja, da se lahko okužbe pojavijo tudi drugod, zato je pomembno, da ljudje na prizadetih območjih upoštevajo preventivne ukrepe za varovanje zdravja.

Zaščitite se pred nevarnostmi poplavljenih prostorov: plesni, mikroorganizmi ...

07. 08. 2023 08.30

Na NIJZ so pripravili navodila, kako po poplavah poskrbeti za svoje zdravje med čiščenjem poplavljenih prostorov. Preverite, kako morate očistiti prostore, da preprečite okužbe in nastanek plesni. Zaščitite se in upoštevajte nasvete za bolj varno čiščenje posledic poplav.

Ali znamo nuditi prvo pomoč v primeru utopitve?

01. 07. 2023 14.27

Ob visokih temperaturah vsi iščemo načine, kako bi se ohladili. In velika večina od nas izbere kopanje v morju, bazenih ali rekah. Vendar se lahko brezskrbno uživanje kaj hitro spremeni v nočno moro, če se nekdo začne utapljati. Pa se znamo v takšnih stresnih situacijah pravilno odzvati? Vemo, kako postopati, če se utaplja otrok? Barbara Bašić je obiskala reševalno postajo Ljubljana, kjer so ji na otroški lutki prikazali, kako pravilno pristopimo k otroku, ki smo ga rešili iz vode.

Hitra prenova kopalnice

26. 06. 2023 00.15

V vsakem domu ima kopalnica zelo pomembno vlogo. Ne samo da mora zadovoljiti estetske zahteve oblikovanja prostora, biti mora predvsem funkcionalna in zadoščati higienskim merilom.

Kako najučinkovitejše poskrbeti za svojo zeleno površino?

06. 04. 2023 08.51

Zelenica lahko predstavlja velik del zunanjega okolja, zato je pomembno, da jo vzdržujemo v dobrem stanju.

Žigo je prijavilo dekle, obljubiti pa ji je moral pomivalni stroj

21. 03. 2023 14.35

Tekmovalec MasterChefa Slovenija Žiga Škvorc dela na področju animacije. K sodelovanju v šovu ga je prijavilo njegovo dekle Anamarija, ki je njegova asistentka v kuhinji. Zaradi povečanega obsega dela v kuhinji med pripravami na tekmovanje ji je moral obljubiti pomivalni stroj.

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?

18. 03. 2023 10.30

Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Ste tudi vi po 10 letih nezadovoljni s tetovažo?

16. 12. 2022 00.15

Tetovaže so zgodba, ki nas spominjajo na posebne osebe, dogodke ali predstavljajo nekaj, kar nam je všeč. Zato je pomembno, da za njih vestno skrbimo.

'Poskusite čim manj uporabljati zavoro na poledenelih strminah'

22. 11. 2022 06.00

Vremenoslovci napovedujejo sneženje do nižin, pred vrati pa je tudi december, ko v drugi polovici meseca nastopi koledarska zima. Ker se z zimskim časom spremenijo tudi razmere na cesti, se je potrebno na zahtevnejše vozne okoliščine ustrezno pripraviti, prav tako je treba preveriti, ali je naše vozilo kos zimskemu času. Agencija za varnost prometa je pripravila praktične nasvete, kako lahko vozniki s prilagojeno tehniko vožnje in pravilno pripravo vozila varneje pridejo na cilj. Eden izmed napotkov je, da poskušamo čim manj uporabljati zavoro na poledenelih strminah.

Pozor! Z vlago prihaja tudi plesen. Podajamo korake, kako se z njo spoprijeti

08. 11. 2022 00.15

Začenja se obdobje velike vlage v zraku in prve ohladitve, kar ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

Sezona gob: iz gozda lahko odnesete dva kilograma gob na dan

21. 09. 2022 11.58

Jesen je čas, ki marsikoga privabi v gozd, saj narava takrat ponuja gozdne dobrote – gobe in druge plodove. Slovenski predpisi omogočajo prost dostop do gozdov in rekreativno nabiranje gozdnih sadežev ter plodov tudi tistim, ki niso lastniki gozda. A ker nekateri te ugodnosti preveč izkoriščajo in niso spoštljivi niti do narave niti do lastnikov gozdov, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Inšpekcijo za gozdarstvo opomnilo, naj upoštevamo omejitve, ki so pogoj, da lahko dobrine gozda uživamo. Nekaj pravil med njimi je: na dan lahko naberemo dva kilograma gob, ne odmetavamo smeti in ne uničujemo rastlin. Kako pa gobe nabiramo pravilno?

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'

17. 08. 2022 06.00

Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

David Attenborough razglašen za 'borca za Zemljo'

21. 04. 2022 17.30

Program Združenih narodov za okolje je priznanemu okoljevarstveniku in biologu Davidu Attenboroughu za dolgoletna prizadevanja za varstvo okolja, ki jih je predstavil v svojih dokumentarnih filmih in knjigah, podelil naziv 'borca za Zemljo'.

Kako izbrati pravo kolesarsko čelado? AMZS: Kakovost ni odvisna od cene

18. 04. 2022 16.28

Pomlad je na ceste pripeljala vse več kolesarjev, tudi najmlajših, za katere je še posebej pomembno, da so zaščiteni s čelado. Toda kakšna čelada je najboljša? AMZS po testiranju otroških čelad različnih oblik in cenovnih razredov ugotavlja, da kakovost čelade ni odvisna od njene cene. Med drugim so čelade morale prestati tudi test absorbcije udarcev in vidnosti v temi.

Pozor! Nevarna plesen je na pohodu! Uničite jo, brž ko jo opazite

25. 01. 2022 00.15

Vlaga v zraku ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

'Začel sem s tremi kozami. Če je želja, če je pot, se priučiš, se naučiš'

09. 01. 2022 17.33

Gregor Slavec je inovativni kmet, ki je začutil, da ga srce usmerja na podeželje k živalim. Čeprav je sprva živel v bloku in ni imel pravih izkušenj s kmetijstvom, je pred osmimi leti začel z oživljanjem kmetije v Knežaku, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov stari oče, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji vrnil življenje, začel je s tremi kozami. Danes jih ima okoli 40, poleg tega številne druge živali, ponuja ekološke izdelke, med njimi sladoled iz kozjega mleka. Njegov trud so prepoznali tudi v Evropi, prejel je Evropsko nagrado za mlade kmete za najboljši projekt za izboljšanje podeželskih območij. Obiskali smo ga v Knežaku.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?

11. 12. 2021 16.45

V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

V boj z odpadno embalažo bi šli z vračanjem denarja za plastenke in steklenice

02. 12. 2021 13.04

Društvo Eko krog je okoljskemu ministrstvu in političnim strankam poslalo predlog zakonodajnih sprememb, s katerimi bi v Sloveniji lahko vzpostavili kavcijski sistem za zbiranje odpadne embalaže pijač. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke, pločevinke in steklenice plačal znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Tak sistem že poznajo v številnih evropskih državah.

Gasilska vaja pri planinski koči: pred požarom rešili Dom pod Storžičem

16. 10. 2021 15.57

Pri Domu pod Storžičem je potekala gasilska vaja, pri kateri je sodelovalo 85 gasilcev iz 14 gasilskih enot z Gorenjske z 18 vozili. V štirih letih so namreč pri nas pogorele že štiri planinske koče: Kocbekov dom na Korošici, koča na Okrešlju, Mozirska koča in Dom na Osankarici. Največje težave, s katerimi se gasilci spopadajo pri gašenju požarov v planinskih kočah, so težka dostopnost, velika oddaljenost in omejene količine vode.

Zobne paste, krtačke, nitke ‒ vemo, kako skrbeti za lep nasmeh?

02. 10. 2021 07.00

Le sedem od desetih odraslih si redno, torej vsaj dvakrat dnevno, čisti zobe, od tega osem od desetih žensk in le šest od desetih moških. To so podatki nacionalne raziskave o ustnem zdravju. Četrtina Slovencev si zobe umiva le enkrat dnevno. Sploh vemo, kako skrbeti za svoje zobe in katere pripomočke iz ogromne ponudbe uporabljati?

Iz opozicijskih vrst pozivi k predčasnim volitvam

12. 07. 2021 07.29

677.119 volivk in volivcev je, kot kažejo delni izidi, na referendumu zavrnilo novelo zakona o vodah – proti noveli zakona o vodah je glasovalo 86,60 odstotka volivcev, za pa 13,40 odstotka. Referendum je zaznamovala tudi druga največja volilna udeležba, na volišča se je podalo kar 46,15 odstotka vseh volilnih upravičencev.