Kot so pojasnili v družbi Petrol, danes na določenih prodajnih mestih zaradi povečane prodaje prihaja do kratkoročnih izpadov zalog, a se vseskozi trudijo, da bodo vsa prodajna mesta ustrezno oskrbljena že tekom dneva. Obenem so zaradi povečane prodaje na tovrstnih prodajanih mestih že povečali tudi dobavo goriva, so dodali.
Ob tem mirijo, da, kar se tiče stabilnosti oskrbe, ni potrebe za paniko in vrste na prodajnih mestih, saj ni nobene potrebe, da bi potrošniki krepili svoje zaloge goriv oziroma spremenili svoje običajne navade za oskrbo z gorivi.
V tem trenutku dobava naftnih derivatov s strani svetovnih trgov poteka brez večjih težav, zagotavljajo. "Lahko potrdimo, da imamo za mesec maj potrjene vse načrtovane dobave naftnih derivatov. Tudi za celotno leto 2022 ima družba Petrol zagotovljene dolgoročne nabavne pogodbe za naftne derivate v obsegu, ki odraža dosedanjo dinamiko rasti mobilnosti na predcovidne ravni, kot je opredeljeno v poslovnem načrtu za leto 2022," so poudarili na Petrolu.
O tem, za koliko se bodo cene pogonskih goriv podražile, vnaprej ne morejo govoriti, so pa potrdili, da bodo te po sprostitvi cen nekoliko višje od trenutnih. Dodali so, da bodo primerljive s cenami goriva v Avstriji in na Hrvaškem.
"Trenutno veljavne regulirane cene namreč ne odražajo realnih cen, kar je razvidno tudi v primerjavi s posameznimi cenami med državami EU," so še zapisali na Petrolu.
OMV zaznava nakupovanje goriva na zalogo v izjemnih količinah
Tudi na bencinskih servisih OMV v petek in danes beležijo močno povečano povpraševanje in količinski odjem goriv. Na servisih so zaznali nakupovanje goriva na zalogo, tudi v izjemno velikih količinah. "Zato že od petka dalje v izdatnem obsegu kljub pred tem polnim zalogam na servise dobavljamo dodatno gorivo in z osebjem na servisih delamo vse v naši moči, da gostom zagotovimo ustrezno oskrbo," so pojasnili.
Kljub temu pa zaradi logističnih izzivov, povezanih s časovnimi omejitvami opravljanja dela prevoznikov, trenutno ne morejo zagotoviti, da na nekaterih bencinskih servisih po državi za krajši čas ne bo zmanjkalo goriva.
Tudi v OMV tega, za koliko se bodo cene pogonskih goriv podražile, zaradi pravil o varstvu konkurence ne komentirajo.
Strokovnjaki: To zagotovo ni zadnja podražitev
Kot smo poročali včeraj, bo uredba o regulaciji cen določenih naftnih derivatov bo s prvim majem 2022 prenehala veljati, kar pomeni, da se bodo cene po prenehanju začasnega vladnega ukrepa znova prosto oblikovale na trgu.
Da že jutri lahko na bencinskih servisih zagotovo pričakujemo dvig cen, je za Radio Slovenija ocenil ekonomist Maks Tajnikar: "Zato ker naše cene deloma zaostajajo tudi za cenami na nekaterih drugih trgih. Tudi bi lahko dosegli kakšen rekord. Težko je reči natančno."
Bi bilo pa naivno misliti, še poudarja, da bo to zadnja podražitev. Prodajalci imajo zdaj, pri oblikovanju cen, popolnoma proste roke. "Do kod bodo šli, bodo pa morali sami oceniti, ker morajo tehtati med tem, koliko se jim seveda zmanjša potrošnja, prodaja, če dvigujejo cene. Ampak formalno, zgornje meje v tem trenutku ni," dodaja Tajnikar.
Ponekod zmanjkalo dizla
Takšno obvestilo pa je danes zjutraj pričakalo voznike na bencinski črpalki v Kamniku, nas je obvestil bralec.
Na kamniškem Petrolu so nam povedali, da je bilo točenje dizla začasno res onemogočeno, a da je že prišla nova cisterna in je gorivo zdaj spet na voljo. Da pa zaradi napovedanih podražitev pričakujejo velik naval voznikov, so nam še povedali na črpalki.
Težave s pomanjkanjem dizelskega goriva imajo tudi v okolici Šentjurja. Kot nam je sporočil eden od bralcev, je njegova žena domov pripeljala "na hlape", saj na treh bencinskih črpalkah (dveh v Šentjurju in v Šmarjah pri Jelšah) ni bilo omogočenje točenje dizla. "Če bi ji sredi poti zmanjkalo goriva, bi to lahko bilo nevarno, konec koncev bi lahko prišlo do nesreče," je še ogorčeno dodal.
KOMENTARJI (2166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.