V zadevi Patria sta obtožni predlog prva prejela Karl Erjavec in nekdanji načelnik generalštaba Slovenske vojske Albin Gutman. Obtožena sta bila nevestnega dela v službi. Erjavec in Gutman naj bi z nevestnim delom, povezanim z nakupom Patriinih oklepnikov, povzročila za 16,8 milijona evrov škode. To naj bi naredila s tem, da sta naročila 25 neopremljenih osemkolesnih oklepnikov. Poleg tega sta od sprva načrtovanih 70 patrij, opremljenih s 30-milimetrskim topom, naročila le šest takšnih patrij.
Erjavec in Gutman sta obtožna predloga prejela v začetku leta, na sojenje pa sta morala čakati do 22. novembra, ko je preiskava domnevnih nepravilnosti v postopku nakupa finskih oklepnikov vendarle doživela prvo sodno obravnavo. Že na njej pa je sodišče zaradi tajnosti nekaterih dokumentov obrambnega ministrstva z obravnave izključilo javnost.
Ta se za informacije o poteku procesa tako lahko zanaša le na izjave Erjavca, Gutmana in njunih odvetnikov, ki trdijo, da škoda v postopku nabave oklepnikov ni mogla nastati, saj oklepniki sploh še niso v celoti nabavljeni.
Tožilka Branka Zobec Hrastar vztraja, da je obtožni predlog trden, Erjavec pa je prepričan, da gre za politični konstrukt. Ne nazadnje obravnava poteka na okrajnem sodišču, ki je pristojno za manjša kazniva dejanja, kot so po besedah nekdanjega obrambnega ministra gostilniški pretepi.
Janša, Zagožen in Krkovič so obtoženi sprejemanja daril
Tožilka Zobec Hrastarjeva je obtožne predloge vložila v treh sklopih. Prvega zoper Erjavca in Gutmana, drugega zoper poslanca in predsednika SDS Janeza Janšo, nekdanjega direktorja HSE Jožeta Zagožna, brigadirja Toneta Krkoviča, direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča in poslovneža Walterja Wolfa.
Tudi Janša, Zagožen, Krkovič, Črnkovič in Wolf so očitke iz obtožnega predloga zavrnili, ob tem pa so opozorili tudi na dejstvo, da je bila vsebina predloga, še preden so ga prejeli sami, javnosti že poznana. Objavil jo je namreč tednik Mladina, ki je tudi razkril, da tožilstvo Janšo obtožuje poskusa sprejemanja daril, Zagožna in Krkoviča sprejemanja daril, Črnkoviča dajanja daril za nezakonito posredovanje, Wolfa pa dajanja pomoči.
Med glavnimi dokazi, do katerih so se dokopali kriminalisti, naj bi bil načrt, ki ga je policija našla v Črnkovičevem računalniku. V njem naj bi bilo zapisano, kako med njega, Zagožna, Krkoviča in stranko SDS razdeliti denar, ki bi ga Patria nakazovala Rotisu. V njem je po neuradnih podatkih zapisano, da bodo 8,1 milijona provizij v poslu razdelili med lastne stroške, 5-odstotni profit ter manjše deleže, od katerih naj bi enega dobila tudi stranka SDS.
Domnevno kaznivo dejanje nekdanjega premierja Janše je bilo oktobra prekvalificirano v sprejemanje daril, kar je pozneje povzročilo spor med vrhovnim državnim tožilstvom in pravosodnim ministrstvom. Aleš Zalar je zaradi medijskih objav o vpogledih po spisih Zobec Hrastarjeve od generalne državne tožilke Barbare Brezigar namreč zahteval pojasnila. Brezigarjeva pa je zatrdila, da je tožilstvo ravnalo v skladu s svojimi pristojnostmi, in pojasnila, da je vpogled v spis v zadevi Patria opravila vrhovna državna tožilka Sanja Javor Pajenk.
Cekuta in Zupan naj bi Patrii omogočila privilegiran položaj
Tretji sklop dveh obtožnih predlogov pa je Zobec Hrastarjeva vložila zoper slikarja Jureta Cekuto in nekdanjega uslužbenca na obrambnem ministrstvu Petra Zupana. Zobec Hrastarjeva je Cekuto in Zupana obtožila, da naj bi Patrii omogočila privilegiran položaj v tekmi z ostalimi ponudniki za dobavo oklepnikov.
Zaradi mnogih sumov nepravilnosti so proti koncu leta vse glasnejše postale tudi zahteve koalicijskih Zares in LDS po razdrtju pogodbe o nakupu oklepnikov, vendar vlada o tem dokončne odločitve še ni sprejela. Premier Borut Pahor pravi, da odločitev o tem prepušča obrambni ministrici Ljubici Jelušič, ki pa se za zdaj bolj kot k razdrtju nagiba k reprogramiranju pogodbe o nakupu 135 vozil oziroma k dogovoru o zmanjšanju tega števila. Doslej je Slovenija sicer prevzela 29 patrij, od katerih so štiri že na misiji v Afganistanu.
Na Finskem se sojenje še ni začelo
Kriminalistična preiskava zadeve Patria sicer poteka tudi na Finskem. Kot ve povedati glavni preiskovalec Kaj Erik Björkqvist, so finski kriminalisti svoje delo končali, predkazenski postopek pa bo končan, ko od kolegov iz nekaterih drugih držav prejme še nekaj dokumentacije. Že zdaj pa je znano, da je osumljenih 13 finskih državljanov in še nekaj državljanov drugih držav.
V Sloveniji se po dobrih dveh letih, odkar je Berglundov dokumentarec razburkal javnost, zadeva Patria torej seli pred sodišče, tudi na Finskem so kriminalisti z delom pri koncu. Medtem pa je v državnem zboru nastala nova preiskovalna komisija, ki preiskuje afero Patria.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.