Ponovil je, da preklic soglasij pravzaprav pomeni "normalizacijo delovnih pogojev", da so se zdravnice in zdravniki odločili, da bodo delali po standardih evropske direktive o delovnem času. "Problem pri nas je, da je bilo v mnogih letih do zdaj s preštevilnimi nadurami prikrito dejansko stanje našega zdravstvenega sistema. Prava diagnoza je: pomanjkanje zdravnikov," pravi Fidesov Damjan Polh.
Kaj preklic soglasij pomeni za bolnike, bodo zdaj odpadle vse nenujne operacije, vsi nenujni pregledi, se bo delo v bolnišnicah in zdravstvenih domovih praktično ustavilo? Glavni zdravniški sindikalist pravi, da glede na to, da stavka še poteka, delo ne more pasti pod minimum tistega, kar po zakonu o stavki morajo narediti. "Naloga delodajalcev, vodij zdravstvenih zavodov je, da delo prilagodijo novim razmeram, politiki pa dajemo žogico, da razmisli, kako bi moral delovati sistem v bodoče," pravi, da jim zdravniške organizacije že vrsto let ponujajo rešitve, vendar po njegovih besedah pravega posluha za zdaj ni bilo.
Sodniki so denimo včeraj sporočili, da protestov ne bodo več nadaljevali z omejevanjem svojega dela, saj bi bilo to na škodo ljudi, ki po njihovem mnenju niso krivi za samovoljo in aroganco vlade. Pri zdravnikih pa se zdi, da želijo na plečih bolnikov doseči višje plače takoj. "Nasprotno, dokazali smo, da niso plače bistvo tega, kar si želimo," odgovarja Polh. "Z 48-urnim delavnikom se bodo plače znižale, in naslednji mesec ali pa čez dva meseca nas ne boste gledali več v prvih vrstah pri najvišje plačanih poklicih, ampak jih bodo zamenjali drugi poklici," pojasnjuje. Poudarja, da sta normalizacija odnosov in delovnih razmer osnovna predpogoja, da se razmere v javnem zdravstvu umirijo in vzpostavijo na tak način, da zdravniki ne bodo "prekurjeni".
Pa se ne bojijo, da jim bo vlada vrnila udarec s tem, da bo dosegla, da se zdravnikom prekličejo soglasja za popoldansko delo pri zasebnikih? "To je stvar delodajalca, kako se bodo odločili. Če bodo preklicali soglasja za delo pri drugem delodajalcu, bodo naredili še večjo motnjo v zdravstvenem sistemu. Na to smo jih opozorili in po vsej verjetnosti bo potem zdravstveni sistem na ta način res pokleknil," je prepričan.
Kdo po njihovem mnenju še lahko prereže ta gordijski vozel, obljubam in zavezam koga bi verjeli? Sedanji pogajalski skupini vlade namreč očitajo, da se sploh ne pogaja, pač pa prihaja le na pogovore. V Fidesu menijo, da sicer ni potrebno, da v pogajanja poseže predsednik vlade Robert Golob: "Verjetno ima dovolj sodelavcev, jim poda mandat in se lahko z nami dogovarjajo brez težav," odgovarja Polh. "V pogajalski vladni skupini manjka nekdo, ki bi narekoval dialog," dodaja. Po njegovih besedah si želi, da bi lahko stališča zbližali, vendar zatrjuje, da to doslej ni bilo mogoče.
KOMENTARJI (378)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.