V Nemčiji so v zadnjem dnevu potrdili 1226 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je največ od začetka maja, je sporočil nemški Inštitut Robert Koch. Na vrhuncu epidemije na začetku aprila so sicer imeli po več kot 6000 okužb dnevno. Po 7. maju je število novih okužb na dan padlo pod tisoč, od konca julija pa znova narašča. Covid-19 je do zdaj v Nemčiji zahteval 9207 življenj, od tega šest v zadnjem dnevu.
Minister za zdravje Jens Spahn je naraščanje števila okužb označil za skrb vzbujajoče. "Opažamo, da imamo zaradi turistov, ki se vračajo, ter zabav vseh vrst manjše in večje izbruhe po vseh nemških deželah," je dejal za radio Deutschlandfunk ter pozval državljane, naj bodo "zelo zelo previdni".
Za zdaj ni jasno, kako bo na širjenje novega koronavirusa vplival vnovičen začetek pouka v šolah. Danes so se v šolske klopi vrnili učenci v Severnem Porenju - Vestfaliji, deželi z največ prebivalci. Tam morajo učenci tudi med poukom nositi zaščitne maske, medtem ko so se nekatere dežele, kjer se je pouk že začel, odločile za manj stroge ukrepe.
Kot prva od 16 nemških zveznih dežel je počitnice 3. avgusta končala Mecklenburg - Predpomorjanska. Tam so za zmanjšanje možnosti širjenja okužbe razrede razdelili v več skupin, ki se med sabo ne smejo družiti. Na hodnikih šol so obvezne maske, razrede morajo redno prezračevati, učenci pa se ne smejo objemati in morajo redno umivati roke.
V Avstriji so medtem v zadnjih 24 urah do 9.30 potrdili 194 novih okužb z novim koronavirusom, od tega 91 na Dunaju.
Na območju Bruslja obvezne zaščitne maske, v Italiji burna razprava o obveznem cepljenju
Nošenje zaščitnih mask je bilo v Bruslju že od 11. julija obvezno na večini javnih krajev, zdaj pa so regionalne oblasti to obveznost razširile. Kot so pojasnile v sporočilu za javnost, so se za to odločile, ker so v regiji presegli 50 okužb dnevno na 100.000 prebivalcev v zadnjih sedmih dneh.
Na javnih krajih ter tudi na zasebnih mestih, dostopnih za javnost, je nošenje zaščitnih mask obvezno za vse, stare 12 let in več. Izjeme veljajo med športom, opravljanjem težjih fizičnih del ter za osebe s posebnimi potrebami, ki ne morejo nositi maske ali vizirja. Odločitev regionalnih oblasti v Bruslju ne velja za preostali belgijski regiji, Flandrijo in Valonijo.
V Italiji se medtem stopnjuje razprava o obveznosti cepljenju proti covid-19, ko bo na voljo cepivo. Polemiko je še podžgala odločitev rimske bolnišnice Spallanzani, da s 24. avgustom začne testiranje cepiva na prostovoljcih. Nekdanji premier Matteo Renzi zbira podpise za obvezno cepljenje, čemur nasprotuje trenutni premier Giuseppe Conte.
Vse več okužb v Franciji in zaostrovanje ukrepov
Francoska vlada zaradi neugodne epidemiološke slike, ki se po oceni oblasti razvija v napačno smer, zaostruje ton in znova uvaja ostrejše ukrepe. V državi so v torek potrdili 785 novih primerov okužbe, skupaj pa v zadnjem tednu 10.800. Kot je v Montpellieru dejal premier Jean Castex, trenutno dnevno odkrijejo približno 25 novih skupkov bolezni, medtem ko so jih še pred tremi tedni po pet. Širjenja virusa je po navedbah zdravstvenega ministrstva veliko zlasti med mladimi in v mestih, kot sta Pariz in Marseille.
"Če se ne bomo skupno odzvali, se izpostavljamo visokemu tveganju vrnitve epidemije, ki jo bo težko nadzorovati," je posvaril Castex in pozval k odločnemu ukrepanju. Naznanil je podaljšanje prepovedi zbiranja več kot 5000 ljudi do 30. oktobra. Omejitev naj bi se sicer iztekla konec avgusta, a iz države poročajo tudi o kršitvah. Pretekli konec tedna se je denimo na plesni zabavi na odmaknjenem in redko poseljenem območju departmaja Lozere na jugu Francije zbralo več kot 10.000 ljudi.
Castex je tudi napovedal, da bo lokalne oblasti pozval k čim širšemu uvajanju obveznosti nošenja mask na javnih mestih na prostem. Več deset mest se je za ta korak že odločilo, med drugim Pariz, kjer so maske obvezne na nekaterih turistično najbolj obiskanih predelih.
Odločanje o maskah na prostem je v rokah lokalnih oblasti, medtem ko je v celotni državi obvezno nošenje mask na javnem prevozu ter v zaprtih javnih prostorih.
Španija, ki je bila že v prvem valu ena najhuje prizadetih držav, se znova spopada z nevarnim naraščanjem števila novih primerov. V povprečju v zadnjem tednu dnevno zaznavajo 4.923 okužb, kar je več kot v Veliki Britaniji, Franciji, Nemčiji in Italiji skupaj. Največ primerov je v Kataloniji, Madridu in Aragoniji.
Strokovnjaki se strinjajo, da pri starejših obstaja večje tveganje za težji potek bolezni in tudi smrt zaradi covid-19, a v Mehiki več deset stoletnikov temu kljubuje, saj so uspešno premagali novi koronavirus.
Eden najbolj presenetljivih primerov med preživelimi je 118-letnik iz zvezne države Tabasco na jugovzhodu Mehike, ki je simptome bolezni razvil pretekli mesec. Trpel ni za nobenim drugim bolezenskim stanjem, ki so povezana s povečanim tveganjem pri poteku bolezni, in je potreboval le nekaj malega bolniškega zdravljenja.
V tej hudo prizadeti latinskoameriški državi je do zdaj v epidemiji umrlo približno 53.000 ljudi, med preživelimi pa je najmanj 53 ljudi, starih med 100 in 118 let. Še dva se trenutno bojujeta z boleznijo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.