Kot je naznanilo ameriško ministrstvo za zdravje in socialne zadeve, se je ameriška vlada s farmacevtskim podjetjem Moderna dogovorilo, da bodo od njih odkupili 100 milijonov doz eksperimentalnega cepiva proti covidu-19. Za to bodo plačali do milijarde in pol dolarjev (okoli 1,27 milijarde evrov), in sicer za 100 milijonov doz.
Cepivo je sicer v zadnji, tretji fazi testiranja, a zaradi dogovora ga bo Moderna proizvajala že zdaj. Konec klinične faze preizkušanja cepiva naj bi bilo sicer oktobra. "Proizvajanje cepiva vzporedno s fazo testiranja bo pospešilo običajno časovnico razvoja cepiva," so dejali na ministrstvu.
Podjetje Moderna je cepivo sicer razvijalo v navezavi z ameriškim vladnim inštitutom za nalezljive bolezni, ki deluje znotraj Nacionalnega inštituta za javno zdravje. To pa ni edini dogovor, ki ga je s proizvajalci cepiv sklenila ameriška vlada – po poročanju CNBC so ponudili 2,1 milijarde dolarjev (okoli 1,78 milijarde evrov) za cepivo, ki ga razvijata podjetji Sanofi in GlaxoSmithKline; 1,95 milijarde dolarjev (okoli 1,65 milijarde evrov) podjetjema Pfizer in BioNTech ter še milijardo dolarjev (850 milijonov evrov) podjetju Johnson&Johnson.
Spomnimo, ruski predsednik Vladimir Putin je včeraj sporočil, da so cepivo proti covidu-19 že registrirali. Industrijsko proizvodnjo načrtujejo s septembrom, 20 držav pa je že izvedlo prednaročilo za skupno več kot milijardo odmerkov cepiv.
Tuji znanstveniki sicer izražajo pomisleke spričo tovrstne hitrosti, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je Moskvo pozvala k spoštovanju vseh veljavnih smernic in direktiv, ki veljajo za razvoj cepiva. Tudi danes je WHO v odzivu sporočila, da bi bila za morebitno odobritev cepiva z njene strani potrebna temeljita preučitev podatkov o varnosti.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.