Državni proračun krije stroške tako nakupa cepiv kot tudi izvedbe cepljenja. Za slednje sicer izvajalci cepljenja stroške zaračunajo Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ta pa izstavi račun za opravljene storitve Ministrstvu za zdravje, so še pojasnili na ministrstvu.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je bilo doslej z enim odmerkom cepljenih 1.115.416 prebivalcev v Sloveniji oz. 53 odstotkov prebivalstva. Z vsemi odmerki je bilo cepljenih 988.860 ljudi oz. 47 odstotkov prebivalstva. Doslej je bilo državi dobavljenih 2.986.680 odmerkov cepiv proti covidu-19, porabljenih je bilo 1.978.307 odmerkov.
Največ prebivalcev se je sicer cepilo s cepivom podjetij Pfizer in BioNTech (z enim odmerkom 732.874, z dvema 617.873). Z enim odmerkom cepiva AstraZeneca se je cepilo 166.566 prebivalcev, z dvema 154.957. Z enim odmerkom cepiva Moderne se je cepilo 97.034 prebivalcev, z dvema 90.061, medtem ko se je s cepivom Johnson&Johnson, za katerega je potreben le en odmerek, cepilo 118.942 prebivalcev, kažejo podatki na spletni strani NIJZ. Cepilo se je nekoliko več žensk kot moških. Sicer pa je cepljenih 46,9 odstotka prebivalcev Slovenije. Med regijami je največji delež cepljenih v Zasavju, kjer je z enim odmerkom cepljenih 58,2 odstotka, z dvema pa 51,6 odstotka. Najnižji delež cepljenih pa je v Obalno-kraški regiji, kjer je z enim odmerkom cepljenih 49,2 odstotka, z dvema pa 44,1 odstotka prebivalcev.
Med občinami je največji delež cepljenih (z enim odmerkom 70,9 odstotka) v Osilnici, najmanjši pa v občini Juršinci, kjer je z enim odmerkom cepljenih 32,4 odstotka. Največji delež precepljenih je v starostni skupini od 70 do 74 let, med njimi je z enim odmerkom cepljenih 82,9 odstotka prebivalstva. Več kot 70-odstotno precepljenost (z enim odmerkom) dosegajo v vseh starostnih skupinah nad 55 let, razen med starejšimi od 90 let. Najnižji delež cepljenih je med starimi od 25 do 29 let, še kažejo podatki NIJZ.
Slovenija med prejemnicami evropskih sredstev za nakup testov za novi koronavirus
Ukrep Evropske unije, da razdeli sredstva za nakup testov, je skladen z napori izvajanja cepljenja proti covidu-19 in je del zaveze Evropske komisije, da bo podprla cenovno ugoden dostop do hitrega in natančnega testiranja za državljane, ki še niso bili polno cepljeni, še zlasti pa za tiste, ki se zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo cepiti. Nepovratna sredstva, ki so zagotovljena s podporo instrumenta za nujno pomoč (Esi), bodo državam članicam omogočila, da zagotovijo teste za novi koronavirus. Sredstva, ki bodo posredovana prek nacionalnih organov, bodo služila različnim potrebam v različnih državah članicah, navajajo v Bruslju.
Digitalno covidno potrdilo je Evropejcem omogočilo, da so poleti lahko znova varno potovali in je postalo simbol odprte in varne Evrope. "Čeprav je cepljenje ključno in naše najmočnejše sredstvo za odpravo pandemije, je za spopadanje s širjenjem covida-19 še vedno pomembno hitro in natančno testiranje," je sporočila evropska komisarka za zdravje Stela Kiriakides.
20 milijonov hitrih testov, ki jih je komisija za države članice nabavila v začetku tega leta in današnja objava o dodatnih sredstvih so del zaveze, da se državljanom omogoči dostop do testov in da bodo digitalna covidna potrdila na voljo za vse, predvsem pa za tiste, ki se ne morejo cepiti, so sporočili iz komisije. Komisar za pravosodje Didier Reynders je ob tem dejal, da je covidno potrdilo doslej koristilo že več kot 400 milijonov Evropejcev.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.