Bolnišnice so spet sprejele 36 covidnih bolnikov, števec hospitaliziranih se je tako danes ustavil tik pod 400. Zasedenih je 106 intenzivnih postelj. Na vrhuncu drugega vala je bilo zasedenih 210. "Pri teh številkah – 140, 150 se moremo resno pogovarjati o tem, da je treba zmanjšati priliv na bolnišnice, ker sicer ni variante, da bi ustrezno oskrbeli tako covid bolnike v intenzivnih enotah, kot tiste, ki potrebujejo intenzivno enoto iz drugih razlogov," pojasnjuje vodja strokovne skupine za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje Mateja Logar.
Poklukar ocenjuje, da pogoj PCT sicer dobro vpliva na omejevanje virusa
Minister pa je postavil še eno pomembno mejo – 70 odstotno precepeljenost, ki bi bila izhod iz življenja z ukrepi in pogoji. "Ta trenutek si najbolj želim, da dosežemo 70 odstotno precepljenost in se začnemo pogovarjati o odpravljanju vseh protokolov," pojasnjuje minister za zdravje, Janez Poklukar.
Zadnji teden epidemija upada, ocenjujejo strokovnjaki, ki pripravljajo napovedi razvoja epidemije. "Čakamo tudi premike na področju preobremenjenosti bolnišnic in to je tisto najpomembnejše," še dodaja."Seveda vsi upamo, da se ne bo ponovila lanska jesen, ko se naš plato ni in ni hotel umiriti, ko se je praktično vlekel od novembra do februarja," pojasnjuje Logarjeva.
Ne glede na razvoj epidemije pa je, kot kaže, pri nas precej oddaljena morebitna uvedba obveznega cepljenja. Poklukar meni, da ni širšega družbenega konsenza, da bi uvedli obvezno cepljenje. Glede tega je razdeljena je tudi medicinska stroka, zato strokovna skupina obveznega cepljenja za zdaj ne bo predlagala.
KOMENTARJI (1190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.