Rusi so registrirali že tretje cepivo proti covidu-19, CoviVac, ki ga je izdelal ruski center za raziskave in razvoj imunobioloških preparatov Čumakov, je danes sporočil ruski premier Mihail Mišustin.
Ob tem je napovedal, da naj bi bilo prvih 120.000 odmerkov cepiva CoviVac na voljo sredi marca. Dodal je, da je Rusija trenutno edina država, ki ima tri lastna cepiva proti covidu-19.
Cepivo CoviVac je inaktivirano cepivo z oslabljenim virusom, ki ne povzroča bolezenskih znakov.
V Rusiji so pred tem registrirali dve cepivi proti covidu-19: Sputnik V, ki ga je razvil ruski državni raziskovalni center za epidemiologijo in mikrobiologijo Gamaleja, in EpiVac ruskega raziskovalnega centra za virologijo in biotehnologijo Vektor.
V Argentini odstop ministra za zdravje zaradi cepljenja mimo vrste
Argentinski minister za zdravje Gines Gonzales Garcia je odstopil z ministrskega položaja, ko je prišlo na dan, da so nekatere mimo vrste cepili proti covidu-19. Po do zdaj znanih podatkih so v Argentini tako cepili najmanj deset ljudi, med njimi znanega novinarja Horacia Verbitskega.
Verbitsky je namreč sam oznanil, da so ga cepili takoj, ko se je pogovarjal z ministrom za zdravje.
"Poklical sem starega prijatelja Ginesa Gonzalesa Garcio in povedal mi je, naj grem v bolnišnico Posadas na cepljenje," je v pogovoru za argentinsko radijsko postajo El Destape dejal 71-letni Verbitsky, ki glede na svojo starost, poklic in osebno tveganje še ni bil na vrsti za cepljenje.
78-letni Garcia je, ko je sporočil svoj odstop, na Twitterju objavil, da so nekateri lahko preskočili vrsto za cepljenje zaradi "nenamerne zmede" v njegovem uradu v času, ko je bil sam odsoten.
Mimo vrste naj bi cepili tudi vplivnega sindikalnega predsednika Huga Moyana, za katerega velja, da ima dobre povezave z argentinsko vlado, ter njegovo soprogo in 20-letnega sina. Garcia naj bi sicer za osebno rabo rezerviral 3000 odmerkov cepiva.
Dva vira v predsedniški palači sta pozneje sporočila, da je odstop ministra zahteval argentinski predsednik Alberto Fernandez. Tudi Garcia je v pismu, ki je bilo javno objavljeno v petek, potrdil, da je predsednik zahteval njegov odstop. Iz urada predsednika države so nato sporočili, da bo vodenje ministrstva za zdravje prevzela državna sekretarka, 48-letna Carla Vizzotti.
V Argentini cepijo predvsem z ruskim cepivom proti covidu-19 Sputnik V. Prispeli so tudi že prvi odmerki AstraZenece. V državi s 45 milijoni prebivalci je prvi odmerek cepiva prejelo 390.000 ljudi. Cepljenje proti covidu-19 je prvenstveno tam namenjeno zdravstvenim delavcev. V sredo so v provinci Buenos Aires začeli cepljenje starejših od 70 let.
Do zdaj so v Argentini okužbo z novim koronavirusom potrdili pri več kot dveh milijonih ljudi, umrlo je 51.000 covidnih bolnikov.
V Peruju pa sta na začetku meseca odstopili ministrici za zdravje in zunanje zadeve, ko se je izvedelo, da so številne cepili proti covidu-19, še preden se je začel nacionalni program cepljenja. To je bil tudi povod, da so sprožili kriminalistično preiskavo proti nekdanjemu predsedniku.
Biden napovedal normalizacijo razmer po pandemiji šele do božiča
Predsednik ZDA Joe Biden je po ogledu proizvodnje Pfizerjevega cepiva proti covidu-19 v Michiganu v petek dejal, da ne more z gotovostjo napovedati, kdaj se bodo razmere spet normalizirale, a izrazil upanje, da se bo to zgodilo do božiča. Hkrati je dejal, da bo do konca julija na voljo dovolj cepiva za 300 milijonov Američanov.
Biden si je ogledal največji obrat za proizvodnjo cepiva Pfizerja in BioNTecha v mestu Portage v Michiganu, kjer je znova pozval k potrditvi svojega 1900 milijard dolarjev (1567 milijard evrov) vrednega načrta za boj proti pandemiji in pomoč ekonomiji ter Američanom.
Prav tako je znova kritiziral prejšnjo vlado. Priznal je, da je potrdila izredno uporabo cepiva proti covidu-19, vendar ni dovolj dobro poskrbela, da cepivo pride do ljudi. Biden želi v prvih 100 dneh vladanja cepiti 100 milijonov ljudi, kar je cilj, ki bo glede na dozdajšnji razvoj dogodkov krepko presežen.
Na vprašanje, kdaj bodo zadeve spet normalne, je predsednik ZDA izrazil upanje, da do konca leta. "Če bog da, bo letošnji božič drugačen od lanskega, vendar vam tega ne morem obljubiti," je dejal in opozoril na nepredvidljive dogodke, kot je zdaj ekstremna zima, ki ovira cepljenja.
Glavni izvršni direktor Pfizerja Albert Bourla je Bidnovo vlado opredelil kot velikega zaveznika in potrdil, da podjetje v ZDA na teden dostavi pet milijonov odmerkov cepiva, kar namerava do konca marca podvojiti.
Z novim koronavirusom se je v ZDA po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa doslej okužilo 28 milijonov ljudi, umrlo jih je več kot 495.000. Samo v petek je bilo novih okužb 69.000, potrdili so več kot 2500 smrtnih primerov.
Do izbruha velikega neurja na začetku tedna, ki je zadržalo dostavo šestih milijonov odmerkov cepiva, so v ZDA na dan že cepili po 1,7 milijona ljudi. Približno 2000 krajev za cepljenje je bilo v območjih, kjer je zmanjkalo elektrike.
Profesor univerze Johnsa Hopkinsa Marty Makary je sicer v prispevku za Wall Street Journal v petek napovedal, da bo pandemije konec že aprila, kar utemeljuje z dostopnimi podatki. Makary navaja, da so v zadnjih šestih tednih primeri novih okužb padli za 77 odstotkov, kar je po njegovem mogoče pojasniti le z naravno imuniteto med ljudmi, ki zadnje tedne niso naenkrat korenito spremenili vedenja, prav tako pa so doslej cepili le 15 odstotkov Američanov.
Testiranje za okužbo z novim koronavirusom naj bi po njegovem odkrilo le med deset do 25 odstotkov dejanskih okužb. Če je potrjeno 28 milijonov okužb, naj bi to pomenilo, da ima kar 55 odstotkov Američanov naravno imuniteto, ocenjuje Makary.
Študije protiteles naj bi krepko podcenjevale naravno imuniteto, o čemer znanstveniki nočejo veliko govoriti. Med drugim zaradi tega, ker bi se potem prekinili varnostni ukrepi in bi še več ljudi začelo zavračati cepljenja. Večina okužb z novim koronavirusom naj bi bila asimptomatična, vendar tudi takšne okužbe spodbudijo imunski sistem telesa.
Konservativni mediji v ZDA trdijo, da Biden pretirava s poudarjanjem krize in previdnostjo, ker želi potrditi 1900 milijard dolarjev proračunske porabe. Če bi volivci sprejeli, da bo krize hitro konec, bi težje utemeljil dodatno porabo.
Vendar večina ekonomistov na čelu s predsednikom centralne banke Federal Reserve Jeromom Powellom vztraja, da je dodatna stimulacija ekonomiji potrebna, sicer bo okrevanje po nepotrebnem počasnejše in bolj boleče. Glavni argument je še vedno visoka stopnja brezposelnosti.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.