Na številnih cepilnih seznamih zdravstvenega doma Adolfa Drolca v Mariboru so v tem trenutku posamezniki iz sedme faze nacionalne strategije ali kot pove predstavnik mariborskega zdravstvenega doma Aleksander Jus, "cepimo osebe, stare več kot 75 let in nepokretne paciente na domovih, hkrati pa smo v tem tednu začeli s cepljenjem ljudi, ki imajo kritične kronične bolezni".
Medtem so v zdravstvenem domu Ptuj že cepili tudi 50-letnike, ki sicer sodijo v zadnjo prioritetno skupino. Zakaj? Ker trenutne zaloge cepiva omogočajo več AstraZenece kot Pfizerja ali Moderne, to pa je po strategiji namenjeno osebam med 18. in 64. letom, nam je po telefonu pojasnila direktorica.
Na začetku cepljenja pri nas so nekateri neupravičeno prejeli dozo cepiva, je ugotovil zdravstveni inšpektorat, tudi v tem trenutku vodijo pet postopkov v zvezi s sumi kršitev pri cepljenju.
Ljudje pa želijo vedeti tudi, s katerim cepivom bodo cepljeni, pravi zdravnik Rok Ravnikar: "Predvsem nas vprašajo za mnenje, ker iz vsake debate, iz vsakega dvoma se poraja precej strahu, seveda mi tega strahu ne moremo odvzeti, je pa dejstvo, da prav velike izbire nimamo."
Medtem, ko evropsko skupno strategijo o cepivih že načenjajo interesi posameznih držav, denimo Avstrije in Danske, ki se obračata k Izraelu, pa je bil ta teden prvič uporabljen tudi mehanizem za prepoved izvoza cepiva, če podjetje ne izpolnjuje pogodbenih obveznosti do EU. Tako je Italija zaustavila pošiljko 250.000 odmerkov AstraZenece v Avstralijo.
Izbira cepiva, ki ga boste prejeli sicer, ni mogoča, nekateri se zato za cepljenje ne odločijo.
Podobno je tudi drugod, zato v Nemčij apel strokovnjakov: Če vam ponudijo cepivo, se, prosim, cepite. Cepljenja so varna in učinkovita. To velja za vsa cepiva, ki so na voljo.
Cepljenje pri nas torej ne poteka prav gladko. Že na začetku smo imeli škandal s šesto dozo cepiva Pfizer, s katero so na onkološkem inštitutu cepili kar svoje sorodnike, zdaj praktično vsak dan slišimo za primere, ko ponekod cepijo zdrave 50-letnike, drugod pa še niti vsi 80-letniki niso prišli na vrsto.
Kaj na takšno preskakovanje vrst pravi infektolog in vodja raziskovalnega oddelka prestižne berlinske univerzitetne klinike Charité Andrej Trampuž, ki je bil gost v oddaji 24UR ZVEČER? "Na vsak način je treba spoštovati vrstni red cepljena," je poudaril in dodal: "To velja za vse, ne glede na družbeni položaj, sicer bomo izgubili zaupanje ljudi."
Umrljivost pri covidu-19 je odvisna predvsem od starosti bolnika. Pa vendar imajo v strategiji cepljenja poslanci, vlada, župani in še nekateri drugi uradniki prednost pred denimo 60-letniki, diplomati celo pred 69-letniki. Starostna skupina med 50 in 60 leti pa sploh ni omenjena, čeprav je tudi v tej skupini umrljivost visoka. Je to prav? "Ne, politiki so dejansko zadnji na vrsti in na vsak način bi tiste, ki se cepijo mimo reda, pozval k odstopu," je bil oster Trampuž.
Poudaril je še, da mora cepljenje ostati prostovoljno, da stroka nikogar ne želi prisiliti v cepljenje. "Je pa pomembno, da se ljudje sami zavedajo, da je cepljenje koristno in tudi nujno, če hočemo imeti epidemijo čim prej pod nadzorom," je še izpostavil Trampuž.
KOMENTARJI (278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.