Kacin se je danes odpravil na obisk več cepilnih mest – v Ljubljani, Žalcu in Celju. "Kot veste, je vlada sprejela strategijo cepljenja, ki zelo visoko uvršča nekatera ključna področja, predvsem vzgojo in izobraževanje. Pričakujemo, da bomo jutri dobili več kot 24.000 odmerkov AstraZenece, na zalogi pa držimo 15.000 odmerkov tega cepiva za primer, če morda pošiljka ne bi prišla, da bi lahko prihodnji teden začeli cepljenje vzgojiteljev in učiteljev, saj je to ključno. Če pa bo šlo po pričakovanjih, bo naslednji teden na voljo 40.000 odmerkov AstraZenece, ki je v tem trenutku, ko govorimo o zaščiti, najpomembnejše cepivo. Namreč prvi odmerek že po treh tednih zaščiti cepljeno osebo, drugi odmerek pa sledi po treh mesecih in potem sledi še šestmesečno obdobje, kar pomeni, da nas AstraZeneca zaščiti za devet mesecev. Tisti, ki se bodo cepili prihodnji teden, bodo zaščiteni praktično do božiča, zato je to res zelo učinkovito cepivo, za katerega upamo, da ga bomo dobivali v ustreznih količinah," je dejal Kacin.
Marca pa bomo dobili 100.000 odmerkov cepiv AstraZenece, več kot 30.000 Moderne, nekaj manj kot 100.000 Pfizerja in BioNTecha. "Da bi vse to teklo čim bolj učinkovito, bo prevzem, prepakiranje in dostavo cepiv in pobiranje ostankov prevzela koncesionarska družba, za partnerja smo izbrali Salus," je dejal Kacin. "Tam so zagotovljeni tudi ustrezni skladiščni prostori z izjemno nizkimi temperaturami, tako da lahko sprejemamo tudi velike količine cepiva Pfizerja in BioNTecha," je dodal.
Pogodba s Salusom je posledica poziva, ki ga je NIJZ naslovil na tiste farmacevtske družbe v Sloveniji, ki imajo vsa ustrezna soglasja agencije za zdravila in medicinske pripomočke. Pozvani sta bili dve družbi, izkazalo se je, da ena do tega trenutka ni dobila vseh soglasij za skladiščenje. Izbrana je bila družba, ki je imela vsa soglasja in ki je bila tudi bistveno cenejša, je pojasnil Kacin. "Znesek pogodbe je manjši od milijona evrov, imamo pa do konca leta zagotovljen sprejem, skladiščenje, prepakiranje, dostavo in odvoz odpadkov. Hkrati pa bo, če bo to mogoče, vzpostavljeno še karantensko skladišče, kar pomeni, da bi cepiva, ki še nimajo soglasij in čakajo, da jih bo EMA izdala, lahko bila predčasno na ozemlju republike Slovenije, tako da bi jih lahko začeli uporabljati v trenutku, ko dobijo soglasje. Veljavnost pogodbe je sicer do preklica, cene pa veljajo do konca leta."
Kacin zadovoljen z organizacijo
"Čaka nas velik zalogaj prihodnji teden. Treba je nadaljevati cepljenje starejših, testiranje učiteljev, začeti množično cepljenje učiteljev, vzgojiteljev in tudi drugih struktur, tudi voznikov, ki prevažajo otroke, in tako naprej," še napoveduje Kacin.
"Minister za zdravje bo danes nagovoril vse direktorje zdravstvenih domov. Z organizacijo cepljenja smo zelo zadovoljni. Cepljenje bo vedno bolj množično, zato moramo biti ustrezno pripravljeni," še pravi. Z videnim na terenu pa je bil danes zadovoljen. Po njegovem so centri dobro organizirani, poskrbljeno je tudi za to, da ljudje tam počakajo še nekaj časa po prejemu odmerka: "Moji vtisi so izjemno pozitivni." Kapacitete sicer omogočajo mesečno cepljenje med 500.000 in 600.000 ljudi. Se bo pa moralo na vrhuncu cepljenja temu prilagoditi tudi zdravstvo, saj je to ključno.
Veliko upov pa polaga tudi v novo cepivo družbe Johnson & Johnson, o katerem bo EMA odločala prihodnji teden: "Če bomo nadaljevali s takim tempom, bomo cepili 50 odstotkov prebivalcev do konca junija. Naše ambicije so večje."
Glede tega, da naj bi ponekod cepili že "35-letnike", pa je Kacin dejal, da se v skladu s strategijo cepi tudi prostovoljce in mlajše kronične bolnike, zato prihaja tudi do tega. O tem, da naj bi nekateri vabljeni na cepljenje zavračali cepiva, pa meni, "da so časi takšni, da je treba čim prej zaščititi sebe in celotno družbo".
Ob tem je dejal tudi, da vključitev diplomatov in uslužbencev ministrstev, ki potujejo v tujino zaradi predsedovanja svetu EU v letošnjem letu, na prednostni seznam, ne bo obremenila javne mreže, ker gre praviloma za mlajše od 65 let, pa naj bi bili cepljeni s cepivom AstraZenece.
Cepljenje je velik logistični zalogaj
Strokovna direktorica Zdravstvenega doma Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič je pojasnila, da beležijo dober interes za cepljenje z vsemi tremi cepivi, da pa so nekateri posamezniki, ki želijo počakati in izbirati cepivo. Pri njih so doslej opravili več kot 21.000 cepljenj, od tega 12.800 pri starejših od 75 let.
V prihodnjih treh tednih pričakujejo, da bodo na področju Ljubljane starejši od 80 let, ki to želijo, cepljeni z obema odmerkoma m-RNA cepiva. Ob tem se že izvaja cepljenje na domu za nepokretne s cepivom AstraZenece, tak interes je na področju Ljubljane izrazilo okoli 500 oseb, je pojasnila strokovna direktorica.
Cepljenje je označila za velik logistični zalogaj. Na cepilnem mestu po njenih navedbah cepijo tudi okoli 1500 ljudi na dan, za kar pa skrbi ekipa 50 oseb. Kadrovsko si pri tem pomagajo tudi s študenti in zaposlenimi.
Vlada posodobila strategijo cepljenja
Včeraj je bila predstavljena posodobljena nacionalna strategija cepljenja proti covidu-19, ki določa 61 cepilnih centrov, od tega 13 v bolnišnicah, natančno pa opredeljuje prednostne skupine za cepljenje. Predstavil jo je minister za zdravje Janez Poklukar, ki je ob tem je dejal, da imajo v podpisu tudi pogodbo za dodatnih 349.000 cepiv Pfizerja, na katera računajo v drugem četrtletju.
Kot je poudaril minister za zdravje, ki je svoj mandat nastopil prejšnji teden, se je pomembno zavedati, da je cepljenje najučinkovitejši javnozdravstveni ukrep za preprečevanje nalezljivih bolezni. S cepljenjem bomo po njegovih besedah zmanjšali težje poteke bolezni covid-19, razbremenili zdravstveni sistem ter ponovno zagnali gospodarsko in družbeno življenje.
Cilj je precepiti 60 odstotkov prebivalstva, saj bomo samo na ta način zmanjšali prenos okužbe do te mere, da bomo lahko epidemijo učinkoviteje obvladovali, je pojasnil minister.
S strategijo cepljenja – posodobljeno strategijo je vlada sprejela v ponedeljek zvečer – pa se po ministrovih besedah ne zagotavlja samo jasno načelo, kako in kdaj bo kdo cepljen, ampak tudi ustrezno število cepilnih centrov, cepilnih mest in mobilnih cepilnih enot. Cepljenje se v skladu s strategijo izvaja na primarnem, sekundarnem in terciarnem nivoju po prednostnih skupinah.
Prednostne skupine za cepljenje po ministrovih navedbah ostajajo enake kot do zdaj, in sicer so določene z opredeljevanjem tistih, ki jih je treba cepiti, da se ohrani največ življenj in zdravja. Pri tem pa je glavni kriterij starost. Za zdravstvenimi delavci se tako najprej cepi starejše po starostnih skupinah nad 80, nad 75 oziroma nad 70 let. Nato pa je na vrsti skupina ranljivih kroničnih bolnikov ne glede na starost, pri čemer ima odločilno vlogo pri uvrstitvi osebe v prednostno skupino osebni zdravnik.
V naslednji skupini so po Poklukarjevih navedbah na vrsti diplomati in uslužbenci ministrstev, ki potujejo v tujino zaradi predsedovanja svetu EU v letošnjem letu, in pripadniki Slovenske vojske, ki odhajajo na misije v tujino. Sledijo pa osebe, starejše od 65 let, in zaposleni v vzgoji in izobraževanju, pa tudi poslanci, državni svetniki, predstavniki vlade in ustavnega sodišča. Nato so na vrsti kronični bolniki, stari med 18 in 64 let, nato pa osebe, stare od 60 do 64 let. Za njimi so na vrsti zaposleni v kritični infrastrukturi in nato vsi ostali, je naštel minister.
Kdaj točno bi lahko začeli cepljenje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ni znano. Bodo pa tudi znotraj šolstva organizirane prednostne skupine, tako bodo najprej na vrsto prišli vzgojitelji v vrtcih in učitelji prvih treh razredov, morda prvih petih, pa tudi učitelji, starejši od 50 let, je pojasnil minister.
Kot je dejal, za zdaj nima podatkov, da bi kdorkoli zavračal cepljenje s katerim koli cepivom. Cepiva namreč ni mogoče izbirati. Tako se za mlajše od 65 let trenutno uporablja cepivo AstraZenece, ki je sicer namenjeno tudi starejšim prebivalcem z zmanjšano pokretnostjo na domu, zanje pa se po nedavno objavljeni študiji lahko uporablja tudi Pfizerjevo cepivo, je pojasnil minister.
"Prizadevamo si, da bomo v čim krajšem času zagotovili zadostne količine cepiva za vse prebivalce," je poudaril. Pojasnil pa je, da v Sloveniji sledimo usmeritvam in načelom EU, tako cepivo dobivamo prek naročil EU. Slovenija sama ne more kupovati cepiva proizvajalcev, ki jih je potrdila EMA, ker bi to pomenilo kršenje dogovorov znotraj EU, je pojasnil Poklukar.
KOMENTARJI (326)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.