Države so vse bolj zaskrbljene zaradi novega seva koronavirusa, ki je po navedbah britanskega premierja Borisa Johnsona do 70-odstotkov bolj nalezljiv od doslej znanih in je na Otoku že ušel izpod nadzora. Kot prva se je za prepoved vseh letov odločila Nizozemska. Kot je sporočila tamkajšnja vlada, prepoved velja od danes do najmanj 1. januarja . Za potezo so se odločili po priporočilu nizozemskega urada za javno zdravje.
Nizozemski urad je sicer sporočil, da so bolj nalezljiv sev že odkrili v naključnih vzorcih na Nizozemskem v začetku decembra. Primer morajo sedaj podrobneje preučiti.
Sledila je Belgija. Kot je sporočil premier Alexander De Croo, bo zaradi seva za najmanj 24 ur opolnoči v celoti zaprla svojo mejo z Veliko Britanijo. Ukrep vpliva tako na letalske kot železniške povezave.
S polnočjo lete iz Združenega kraljestva do najmanj 31. decembra prepoveduje tudi Nemčija. Izjema bo po navedbah nemškega ministrstva za promet veljala za tovorne lete, polete za zdravstveno osebje ali letala, na katerih bo le posadka in se bodo vračala v Nemčijo. Nemčija sicer razmišlja tudi o prepovedi letov iz Južne Afrike.
Lete iz Velike Britanije je medtem prepovedala tudi že Avstrija. Od kdaj prepoved velja, še niso določili.
Zračne povezave s Veliko Britanijo je prekinila tudi Hrvaška. "Hrvaška bo preventivno za 48 ur začasno ustavila potniški zračni promet iz Združenega kraljestva, dokler ne bodo znane določene informacije o morebitnem novem sevu virusa," je napovedal premier Andrej Plenković. "Prednostna naloga je varovanje zdravja državljanov," je dodal.
Irska bo poleg letalskega prometa iz Velike Britanije od polnoči po krajevnem času za najmanj 48 ur prepovedala tudi trajektni promet. Tudi Francija bo od polnoči za 48 ur prepovedala lete iz Velike Britanije.
Tudi Wales in Škotska se pridružujeta zaostritvi omejitve potovanj. Škotska premierka Nicola Sturgeon je prepovedala potovanje med Škotsko in drugimi deli Velike Britanije, policija pa je okrepila nadzor meje. Nadzornih točk ne nameravajo uvesti.
Ukinitvi povezav z Veliko Britanijo se bo sicer pridružila tudi Italija, je potrdil zunanji minister Luigi Di Maio. Kdaj točno bi ukrep stopil v veljavo, ni povedal, le da trenutno še pripravljajo ukaz.
Nemška kanclerka Angela Merkel se je po telefonu slišala s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, predsednico Evropske komisije in predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. Vsebina pogovora ni znana, iz Elizejske palače so le sporočili, da je bil v središču pogovora skupen evropski odziv na novi sev koronavirusa.
Kasneje je nemško predsedstvo Sveta EU za ponedeljek sklicalo izredni sestanek veleposlanikov držav članic v okviru mehanizma za mehanizma za krizno odzivanje, na katerem bodo razpravljali o usklajevanju ukrepov v EU v zvezi z novim sevom. K usklajenemu odzivu glede odpovedi poletov iz Velike Britanije je nekaj ur prej pozvala Španija. Cilj je zaščititi pravice evropskih državljanov in se izogniti enostranskim ukrepom.
Norveška je medtem pozvala potnike iz Velike Britanije, naj upoštevajo pravila karantene. Strah pred novim sevom se širi tudi zunaj Evrope. O prekinitvi povezav z Veliko Britanijo namreč razmišlja Izrael. Premier Benjamin Netanjahu se je zavzel za prepoved prihoda potnikov iz Velike Britanije, Danske in Južne Afrike.
Pristojne slovenske oblasti presojajo o ukrepih v zvezi z novim sevom koronavirusom
Pojav novega, mutiranega seva koronavirusa, ki se hitro širi v Združenem kraljestvu, presojajo pristojne slovenske zdravstvene oblasti, ki bodo oblikovale in predlagale ustrezno ukrepanje. O ukrepih bo odločila vlada na predlog svetovalne skupine, so sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva.
Kot so dodali, trenutno velja, da tisti, ki prihajajo v Slovenijo iz Velike Britanije, potrebujejo negativen test na covid-19 ali pa morajo v 10-dnevno karanteno. Testi na koronavirus, ki so v uporabi, bi zaznali in pokazali tudi prisotnost mutiranega seva koronavirusa, so še sporočili.
Predsednik vlade Janez Janša je zapisal, da Slovenija v tem trenutku nima neposrednih letalskih povezav z Veliko Britanijo. "Pripravili pa smo ukrepe za zaporo meja, ker obstaja možnost, da je mutirani virus tudi v nekaterih drugih državah EU," je navedel.
WHO je sporočila, da si z britanskimi oblastmi vseskozi izmenjujejo podatke o domnevnem novem sevu. Na Otoku medtem poteka intenzivna analiza dogajanja. Zaenkrat so znanstveniki zaznali spremembe na spike proteinu, ki ga virus uporablja za vezavo na gostiteljeve celice. Če bodo skrbi britanskih strokovnjakov potrjene in ko bo znanega več o lastnostih in vplivu te različice virusa na javno zdravje, pri WHO obljubljajo nove napotke za države.
Nova različica virusa je kriva za nove ukrepe britanskih oblasti, ki so se odločile zaostriti ukrepe v delih države, tudi v prestolnici, potem ko so znanstveniki na jugu Anglije identificirali sev virusa, ki naj bi bil do 70-odstotkov bolj nalezljiv. Britanske oblasti celo pravijo, da je nov sev "ušel izpod nadzora".
Nov sev virusa je po ocenah britanskih oblasti v kratkem času postal dominanten v Londonu in še nekaj drugih krajih, na srečo pa po zdaj znanih podatkih strokovnjaki menijo, da ni smrtonosnejši, prav tako naj ne bi bil odporen na cepiva, ki so trenutno že v uporabi ali v razvoju. Vseeno pa večja nalezljivost pomeni večjo nevarnost za ljudi in večji pritisk na zdravstveni sistem.
Strokovnjaki ob tem pravijo, da so mutacije virusov normalen pojav, ki se zgodi, ko se ti širijo po populaciji, da pa je mutacije pomembno zgodaj zaznati in ukrepati. Strožji ukrepi bodo sicer v Veliki Britaniji prizadeli okoli 18 milijonov ljudi.
ECDC svetuje analizo vzorcev virusa
ECDC je svetoval zdravstvenim oblastem in laboratorijem v evropskih državah, naj analizirajo vzorce virusa, da bi odkrili, če se je novi sev razširil še kam. Pozval je še k testiranju, izolaciji in sledenju stanja ljudi, ki so povezani z okuženimi z novim sevom ali so potovali na območja, kjer so zaznali novi sev, da bi preprečili nadaljnje širjenje te izredno nalezljive različice virusa.
Državam, ki bi odkrile novi sev virusa na svojem ozemlju, pa ECDC svetuje, naj o tem obvestijo ostale članice unije preko sistema EU za zgodnje obveščanje in odziv. ECDC je tudi ponovil poziv k izogibanju nenujnim potovanjem, še poročajo tuje tiskovne agencije.
KOMENTARJI (710)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.