
Delež pozitivnih testov je bil za 1,7 odstotne točke višji kot dan prej, v torek je bilo pozitivnih 20,2 odstotka opravljenih testov. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 468, to je 37 več kot dan prej. 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa znaša 270, to je 18 okužb več kot dan prej. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 5756 aktivnih okužb, kar je 382 več kot dan prej. Skupno je v primerjavi s prejšnjim torkom število okužb poskočilo za 50,1 odstotka.
V bolnišnicah zdravijo 13 covidnih bolnikov več kot dan prej, sedem več jih potrebuje intenzivno zdravljenje. Sicer pa je glede na podatke covidnega sledilnika na novo v bolnišnično oskrbo sprejetih 26 bolnikov, 13 pa jih je bilo odpuščenih v domačo oskrbo.
V torek so opravili tudi 23.303 hitre antigenske teste na okužbo z novim koronavirusom, katerih pozitivne rezultate potrjujejo še s PCR-testiranjem.
V Sloveniji je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 992.258 oseb, kar predstavlja 47 odstotkov vseh prebivalcev. Med starejšimi od 18 let je z enim odmerkom cepljenih 56 odstotkov, med starejšimi od 50 pa 69 odstotkov. Polno cepljenih pa je 904.974 oz. 43 odstotkov prebivalcev. Med starejšimi od 18 let je polno cepljenih 51 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 64 odstotkov, navaja vlada.
Medtem so iz Splošne bolnišnice Izola sporočili, da zaradi vedno večjega pojava okužb in zagotavljanja varnosti bolnikov od četrtka, 2. septembra, do preklica velja prepoved obiskov.
Poživitveni odmerek
Ker se polnijo tudi bolnišnice, število hospitaliziranih covidnih bolnikov se bo podvojilo do sredine septembra, napovedujejo na Inštitutu Jožef Štefan. Ob trenutni hitrosti epidemije in cepljenja, bomo do konca oktobra, začetka novembra dosegli lanske števile zasedenosti bolnišnic, so še dodali.
Delta različica virusa se hitreje širi, zato lahko pričakujemo hitro polnjenje bolnišnic, pa ocenjuje mikrobiolog in imunolog Alojz Ihan. "Zaradi velike količine virusa ima več ljudi močnejše vnetje v pljučih in zato je približno dvakrat večja nevarnost, da gre človek v bolnišnico," je dodal Ihan.
Do pomladi se bo delta različico srečal vsak, vprašanje je le, ali bo pred njo zaščiten s cepljenjem ali ne. Čeprav je bolj pomembno, da necepljeni pridejo po prvi odmerek cepiva, bo posvetovalna skupina prižgala luč tudi za obnovitveni odmerek. "Smo se strinjali, da tretji odmerek omogočimo vsem, ki si to želijo," je dejal Ihan in dodal, da mora od polnega cepljenja miniti več kot pet mesecev. Strokovnjaki ponovno cepljenje še posebej priporočajo starejšim, zdravstvenim delavcem in zaposlenim v domovih za starejše. O obveznem cepljenju v posvetovalni skupini, po besedah Ihana, ni enotnih mnenj, so pa naklonjeni bolj strogi ureditvi glede cepljenja zdravstvenih delavcev in zaposlenih v domovih za starejše.

KOMENTARJI (1515)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.