Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je na današnji novinarski konferenci povedal, da deaktivacija državnega načrta ne pomeni, da so se "umaknili iz zgodbe", ampak da so umirili neke aktivnosti, ki so jih izvajali pospešeno ali v večjem obsegu. Sedaj pripravljajo skupno poročilo, ki ga bodo posredovali vladi. Tudi na podlagi tega poročila in analize, ki jo bodo naredili še ta mesec, pa bo dopolnjen državni načrt. Kot je dejal, je vsak načrt živa stvar in ob njegovem izvajanju v praksi se pokaže veliko stvari, ki jih je treba dopolniti, spremeniti, posodobiti.
Prepričan je, da bodo v sodelovanju z vsemi resorji, ki so s sklepom vlade prav tako zadolženi, da pripravijo predloge iz svojega področja, načrt toliko dopolnili, da ga bodo lahko v naslednji fazi, če ga bomo potrebovali, še lažje in ustrezneje izvajali in bodo stvari potekale "še bolj utečeno".
Kot je dejal Šestan, so veliko nalog izvajali v skladu z državnim načrtom, veliko so jih dobili tudi mimo tega, ampak nekdo mora delo opraviti. "Prepričan sem, da smo ga dobro, seveda pa je vedno prostor za izboljšave," je ocenil. "Imeli smo veliko tudi težkih trenutkov, predvsem takrat, ko smo gledali kar prazna skladišča, na papirju pa so se pojavljale vsako uro večje potrebe," je dodal. A so to po njegovih besedah z neko mero razuma in prioritetami, ki so jih zastavil na vladi, v dogovoru med ministrstvom za zdravje in ministrstvom za obrambo oziroma civilno zaščito, uspešno prebrodili, dokler niso skupaj zagotovili neko zmerno količino zalog zaščitnih sredstev. Zaloge, ki v tem trenutku predstavljajo višek, bodo posredovali blagovnim rezervam.
Gantar: Morebitni drugi val bomo dočakali v boljši kondiciji
Minister za zdravje Tomaž Gantar je opozoril, da konec epidemije ne pomeni, da smo lahko brezskrbni, ampak da nas čaka drugačen način življenja. Opozoril je, da bolezen covid-19 še ni premagana, saj nimamo zdravila in cepiva zanjo. Vsi ukrepi, ki niso bili preklicani s 1. junijem, so po njegovih besedah podaljšani v naslednje mesece. "To pomeni higiena kašlja, higiena rok ... Od razmer, ki jih bomo spremljali, je odvisno, katere ukrepe bomo sproščali. Predvsem pa potrebujemo to vmesno obdobje za pripravo načrtov za morebitno ponovitev epidemije in za pripravo najbolj ranljivih sistemov, kot so zdravstveni sistem in domovi za starejše občane," je dejal Gantar. Okuženost z novim koronavirusom v domovih za starejše je bila sicer le 1,7-odstotna, a bolezni vsem bolnikom ni uspelo premagati, je dejal Gantar. To jim je tudi v poduk in obvezo, da bodo v sodelovanju s pristojnim ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti razmere v domovih skušali izboljšati v čim krajšem času, tudi z višjimi kadrovskimi standardi.
Kot še pravi, bo storil vse, da do morebitnega drugega vala epidemije zagotovijo vsaj kakšno negovalno bolnišnico. Po njegovi oceni bi te potrebovali že pred časom in ne samo zaradi epidemije novega koronavirusa. Gantar sicer meni, da negovalne bolnišnice morda niso najboljši izraz. "Ne gre za bolnišnice, ampak za domove oziroma institucije, kjer bo bistveno višji delež in drugačen standard pri zagotavljanju zdravstvene nege," je dejal. Po njegovih besedah gre torej za nekakšne negovalne enote z večjem številom zdravstvenih delavcev in podpornih služb. V državi obstaja nekaj lokacij, ki bi jih lahko uporabili, med težavami pa Gantar vidi predvsem zagotavljanje dovolj velikega števila zdravstvenih delavcev in ustreznega financiranja za ta namen.
Gantar je povedal tudi, da se pripravljajo na morebitno ponovitev epidemije. "Predvidevamo, da bo še naprej prihajalo do okužb, zato bodo vstopne točke še naprej delovale. Vsak, ki bo imel morebitne znake respiratornih infektov, bo tudi testiran," je še dejal. Če bodo zaznali poslabšanje epidemiološke situacije, bodo ukrepe znova zaostrili. Če bi spet začeli zaznavati preko 10, 15 primerov okužbe s koronavirusom dnevno, bi morali spet zaostriti ukrepe, ne bi pa to pomenilo, da moramo spet razglasiti epidemijo, še pravi Gantar. "Morebitni drugi val bomo dočakali v boljši kondiciji," je prepričan. "S prilagoditvami bomo poskušali doseči, da v primeru ponovitve epidemije omejevalni ukrepi ne bodo tako strogi, predvsem pa ne tudi gospodarske posledice, ki so mnoge naše prebivalce potisnile v življenjsko stisko."
Ukrepi za preprečevanje širjenja okužbe spreminjajo tudi delo v zdravstvu. Minister je zatrdil, da se na ministrstvu ne pogovarjajo o krčenju košarice pravic v zdravstvu. Bo pa po njegovih besedah treba jeseni ponovno oceniti finančno situacijo, ko bo jasno, koliko manjši bo priliv v blagajno Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Po drugi strani bo treba vpeljati nekatere spremembe, da bi po koncu epidemije opravili enak ali večji obseg zdravstvenih storitev. To bodo po Gantarjevih napovedih skušali zagotoviti z dodatnimi programi in stimulacijo, prav tako pa bodo skušali angažirati vse, ki imajo dovoljenje za delo in lahko izvajajo zdravstvene storitve.
Tudi direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek je opozoril, da je virus še vedno med nami, epidemija se lahko še povrne in pride drugi val. "Ne bi rad zastraševal, a taka je realnost. To se je že zgodilo v drugih državah, ponekod so bili celo trije vali." Vsi obstoječi preventivni ukrepi so zato po njegovih besedah še vedno nujni in jih je treba vzdrževati. Zatrdil je tudi, da je bil za odločitvijo o preklicu epidemije večtedenski premislek, epidemijo pa so ukinili skladno s strokovnimi odločitvami.
Zmeda glede nošenja zaščitnih mask
Gantar je pojasnil, da je zaščitna maska še vedno potrebna v zaprtih prostorih, kjer ni mogoče zagotavljati medsebojne razdalje 1,5 metra, v javnih prevoznih sredstvih, za tiste z znaki respiratornega obolenja in za obiskovalce zdravstvenih zavodov ter domov za starejše občane.
Krek je povedal, da vsi ukrepi, ki jih je sprejela vlada in niso bili preklicani, veljajo še naprej. Vladni govorec Jelko Kacin je nato pojasnil, da je nošenje mask še vedno obvezno ob obisku bolnišnice in doma starejših občanov, pri gospodarski dejavnosti pa je lastnik oz. upravitelj tisti, ki ob preveliki gneči od strank zahteva, da si nadenejo maske. "Naša nova realnost je, da mora imeti vsak pri sebi masko. Maska je obvezna oprema v torbici, vrečki, kjerkoli! Brez maske nikamor več!"
Konec epidemije in sproščanje ukrepov
Današnji vladni podatki kažejo, da je bilo v nedeljo opravljenih 246 testiranj. Nove okužbe z novim koronavirusom nismo zabeležili, umrla pa je ena oseba. Pet oseb je hospitaliziranih, ena je na intenzivni negi. V Sloveniji so doslej opravili 79.039 testov na okužbo z novim koronavirusom. Med 1473 pozitivnimi je bilo 650 moških in 823 žensk. Skupaj je umrlo 109 ljudi.
Z današnjim dnem se tudi sprošča več ukrepov, ki so veljali v času epidemije covida-19. Dovoljeno število oseb pri zbiranju na javnih krajih in mestih se s 50 povečuje na 200. Pri tem je treba še naprej zagotavljati minimalen stik med ljudmi v skladu s sprejetimi navodili NIJZ in smiselno upoštevati higienska priporočila. Vlada je objavila najpogostejša vprašanja in odgovore v zvezi s tem, ki jih je posodobila danes.
Poleg manjših nastanitvenih obratov, ki so lahko odprti že dva tedna, so se danes lahko odprli tudi tisti, ki imajo več kot 30 sob, nastanitveni obrati za potrebe zdraviliškega zdravljenja, velnes, bazeni in vodne aktivnosti. Vrata je odprla tudi večina fitnesov po Sloveniji. Vanje so se lahko znova vrnili tako posamezni ljubitelji razgibavanja, kot tisti, ki tja odhajajo na skupinske vadbe. Povsod seveda ob strogih varnostnih predpisih, s katerimi bodo poskrbeli za preprečevanje širjenja okužb. Zaprti pa ostajajo diskoteke in nočni klubi. Prav tako ob nedeljah in praznikih ostajajo zaprte trgovine, razen bencinskih servisov in lekarn, ki so lahko odprti.
Na predkrizne obrate se vrača delo sodišč, tudi upravne enote od danes normalno delujejo. Prenehali so veljati tudi začasni ukrepi v upravnih in javnopravnih zavodih ter pri sodnih zadevah. Tako je od danes omogočeno vlaganje pisnih in ustnih vlog pri organih ter sodelovanje pri ustnih obravnavah. Roki v teh zadevah, ki so začeli teči pred uveljavitvijo začasnih ukrepov, bodo tekli naprej, roki, ki v tem času niso tekli, pa bodo s tem dnem začeli teči.
Od danes tudi niso več avtomatično podaljšane pravice iz javnih sredstev, kot je to veljalo med epidemijo. Stranke morajo zato za podaljšanje pravic, ki se iztečejo konec maja, vložiti vlogo, in sicer najpozneje do konca junija. Izjeme so vloge za otroški dodatek, državne štipendije, subvencije vrtca in subvencije malice ter kosila, saj so se te pravice že pred epidemijo podaljševale avtomatično.
Učenci 6., 7. in 8. razredov se v šolo vračajo v sredo
V osnovne šole so se k pouku danes vrnili četrtošolci in petošolci in se tako po dveh mesecih in pol šolanja na daljavo v šolskih klopeh pridružili učencem prvega triletja in devetošolcem. Najmlajši so se v šole vrnili že pred dvema tednoma, učenci devetih razredov pa pred enim tednom. Učenci 6., 7. in 8. razredov pa bodo šolanje na domu nadaljevali še danes in v torek in se v šolske stavbe vrnili v sredo.
Od danes se oddelki v osnovnih šolah in tudi v vrtcih ne delijo več, še naprej pa veljajo splošni higienski ukrepi. Po besedah direktorja NIJZ Milana Kreka učencem v razredu ni treba nositi mask, učiteljem pa svetuje, naj jo nosijo.
Srednješolci bodo šolsko leto zaključili doma, razen tisti iz zaključnih letnikov. Ti so zadnja dva tedna prav tako že obiskovali pouk v šolah, katerega pa so zaključili in v soboto začeli opravljati maturo s pisnim izpitom iz angleščine.
Maturanti so danes pisali esej iz materinščine, ki bi ga sicer morali po prvotnem načrtu pisati 5. maja, a je bil datum zaradi epidemije covida-19 prestavljen. Drugi maturitetni izpiti bodo sledili, kot je bilo za spomladanski rok predvideno že pred epidemijo. Z uspehom na splošni maturi bodo dijake seznanili na šolah 13. julija.
Maturo bo letos prvič opravljalo 15.567 dijakov. Na splošno se je prijavilo 6078, na poklicno pa 9489 kandidatov, so sporočili iz Državnega izpitnega centra.
KOMENTARJI (919)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.