V Sloveniji je uradno konec epidemije, kar je prineslo nadaljnje sproščanje ukrepov. V šole se vračajo tudi tisti osnovnošolci, ki so se doslej šolali od doma, odpirajo se hoteli, zdravilišča in bazeni, znova so dovoljene tudi javne prireditve z do 200 ljudmi, pri čemer pa je še naprej treba zagotavljati minimalen stik med ljudmi.
V veljavi pa ostajajo vsi predpisani zaščitni ukrepi, saj virus ni izkoreninjen, velik del prebivalstva pa je nanj še vedno občutljiv. Če je le mogoče, vzdržujemo primerno razdaljo, če tega ne moremo, si nadenemo masko. Redno si umivamo oziroma razkužujemo roke ter se z njimi ne dotikamo obraza. Upoštevamo tudi higieno kašljanja in kihanja. Zaprte prostore večkrat dnevno temeljito prezračimo. V času povečanega pojavljanja okužb dihal in ob morebitnem novem valu epidemije covid-19 pa se izogibamo velikemu številu ljudi v zaprtih prostorih.
Nošenje mask je še naprej obvezno:
- v zaprtih javnih prostorih, kjer je medsebojna razdalja manjša od 1,5 metra,
- v javnih prevoznih sredstvih,
- pri osebah z respiratornimi obolenji,
- pri zaposlenih v zdravstvenih ustanovah glede na stopnjo izpostavljenosti,
- pri zaposlenih v vseh domovih za ostarele in vzgojno varstvenih zavodih za osebe s posebnimi potrebami,
- pri obiskovalcih zdravstvenih ustanov, domov za ostarele in vzgojno varstvenih zavodih za osebe s posebnimi potrebami.
Masko si nadenemo, tudi če začutimo začetne znake okužbe dihal. Če zbolimo, ostanemo doma.
"Naša nova realnost je, da mora imeti vsak pri sebi masko. Maska je obvezna oprema v torbici, vrečki, kjerkoli! Brez maske nikamor več!" je na vprašanje, ali so maske obvezne ali ne in kje, odgovoril vladni govorec Jelko Kacin. Nadenemo si jo, če je to obvezno, če smo za to zaprošeni ali pa če sami presodimo, da je to smiselno.
Najpomembnejša pot prenosa novega koronavirusa je prek izločkov iz dihal in prek onesnaženih rok. Roke vedno smatramo kot onesnažene, izjema je le neposredno po njihovem umivanju ali razkuževanju. Z onesnaženimi rokami prenašamo povzročitelja okužbe nase in na druge osebe ter predmete, ki se jih dotikamo (npr. kljuke, ročaji, držaji, delovni pripomočki, denar …). Z upoštevanjem vseh navedenih priporočil bomo zmanjšali možnost za okužbo in s tem ščitili sebe in druge. Za pravilno izvajanje samozaščitnih ukrepov mora vsak prevzeti odgovornost.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.