Epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 18 dni, v septembru pa se bo podvojitveni čas po projekcijah Instituta Jožef Stefan (IJS) predvidoma močno skrajšal.
"Na osnovi epidemiološkega modela, ki integralno upošteva razpoložljive podatke, ocenjujemo, da smo uspeli efektivno reprodukcijsko število spustiti na približno 1,55, lokalno reprodukcijsko število pa na približno 1,30," so zapisali na IJS.
Sedemdnevno povprečje efektivnega reprodukcijskega števila (R) je namreč 1,60, medtem ko je sedemdnevno povprečje lokalnega R 1,36.
Efektivno reprodukcijsko število kaže, na koliko ljudi prenese okužbo en okuženi, hkrati pa obravnava uvožene okužbe, kot bi nastale z lokalnim okuževanjem v Sloveniji. Lokalno reprodukcijsko število pa je "tisti pravi R, torej število oseb, ki jih v povprečju okuži posamezni okuženi v Sloveniji. Za upadanje epidemije ne zadošča, da je lokalni R manjši od 1, ker okužbe tudi uvažamo," pojasnjujejo na IJS.
Ob tem so opozorili, da širitev virusa v populaciji opazujejo s približno enotedenskim zamikom, kar predstavlja dobo od okužbe do rezultata testa.
Širjenje okužb narašča eksponentno
Na IJS pravijo, da je iz epidemioloških podatkov, ki jih tedensko objavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), razvidno, da lokalno širjenje okužb narašča eksponentno. To pomeni, da bi epidemija naraščala tudi, če okužb ne bi uvažali iz tujine, so pojasnili. Lokalno širjenje okužb je tako že prevladujoče. Delež različice delta v populaciji pa je zdaj že skoraj 100-odstoten.
Trenutno povprečje tedensko dnevno potrjenih okuženih oseb je 243. Narašča število dnevno pozitivnih oseb v starostni skupini nad 65 let. Prav tako pa narašča tudi zasedenost bolnišničnih kapacitet ter dnevni sprejem v bolnišnice.
14-dnevna incidenca (povprečno število okužb na 100.000 prebivalcev) je 133. Po kriterijih ECDC smo tako že v oranžni fazi. Ob nespremenjenem trendu razvoja epidemije pa bomo v rdečo fazo predvidoma prešli konec avgusta. Vendar IJS pri tem opozarja, da so negotovosti ocenjenih datumov velike.
Če se bo širjenje okužb nadaljevalo z istim tempom, bomo jeseni presegli drugi val epidemije v bolnišnicah, pa so znova opozorili v IJS. Četrti val pa bo zaradi velike kužnosti različice delta tako obsežen, da se bo do pomladi okužil več ali manj vsak necepljeni. "Da četrti val ne bo preveč narasel, predvsem pa, da ne bo premočno obremenil bolnišnic, bi bilo potrebno, da se vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepijo in s tem zaščitijo pred hujšim potekom bolezni," poudarjajo. Kot so dodali, je zaželena precepljenost odrasle populacije nad 90 odstotkov.
Od začetka epidemije se je okužila približno slaba polovica prebivalstva
Na IJS ocenjujejo, da se je v prvem valu okužil približno vsak stoti prebivalec. Pri tem so ocenili, da je bilo okužb 12-krat toliko kot potrjenih primerov v prvem valu. Na vrhuncu prvega vala je bil delež kužnih približno 0,2 odstotka prebivalstva, kar pomeni približno vsak 500. prebivalec.
"V drugem, tretjem in četrtem valu se je do zdaj okužila približno slaba polovica prebivalstva (ocena: 4-krat oziroma 3-krat toliko kot potrjenih primerov v drugem oziroma tretjem in četrtem valu). Trenutno je delež kužnih približno 0,2 odstotka prebivalstva oziroma približno vsak 500. prebivalec," so zapisali.
Poudarili so, da lahko epidemijo ustavimo in obvladujemo ljudje sami, in to s cepljenjem in samozaščitnim obnašanjem vseh in vsakega posebej. "Modelske projekcije ne morejo ustaviti epidemije, lahko pa nam pomagajo razumeti, kako naša ravnanja vplivajo na širjenje virusa," so poudarili na IJS.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.