institut jožef stefan

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev
12. 03. 2025 12.59Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji
17. 02. 2025 09.53Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

'Slovenija je majhna država na Zemlji, a velika v vesolju'
10. 01. 2025 16.51Dejavnosti Evropske vesoljske agencije (Esa), katere polnopravna članica je od 1. januarja tudi Slovenija, sodelujočim državam prinašajo številne priložnosti na različnih področjih, je poudaril gospodarski minister Matjaž Han. Generalni direktor agencije Josef Aschbacher je Slovenijo izpostavil kot pomembno in enakovredno partnerico.

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije
03. 06. 2024 19.00V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Slovenska raziskovalca ustvarila laser iz milnih mehurčkov
09. 01. 2024 11.13Potem ko je doc dr. Matjaž Humar iz Laboratorija za biointegrirano fotoniko Odseka za fiziko trdne snovi Instituta Jožef Stefan pred devetimi leti v človeško celico prvič vgradil laser, je v zadnji raziskavi skupaj s sodelavko Zalo Korenjak ustvaril laser s pomočjo milnega mehurčka. V raziskavi, ki jo je objavila revija Physical Review X, se je izkazalo, da bi bil mehurček kot edinstven sistem uporaben kot izjemno občutljiv senzor tlaka in električnega polja.

Sanacija celotne Mežiške in dela Dravske doline bo dolgotrajna
08. 09. 2023 11.52Po ujmi, ki je s težkimi kovinami onesnažen mulj nanosila po celotni Mežiški dolini in tudi v Dravsko dolino, na ministrstvu za okolje skupaj z NIJZ pripravljajo "nabor ukrepov za sanacijo celotne Mežiške doline in verjetno, glede na rezultate, tudi del Dravske doline", so pojasnili na ministrstvu. Takšno sanacijo pričakujejo tudi župani.

Se kdaj sprašujete, kako visok bo vaš otrok, ko odraste?
18. 06. 2023 20.20Zdaj lahko starši ugibanja preverite z modelom napovedovanja končne višine otrok in mladostnikov, ki so ga razvili strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan in Fakultete za šport. Model umetne inteligence uporablja obsežne podatke o višini otrok, ki jih že desetletja v šolah zbirajo za športnovzgojni karton. Na voljo je tudi pediatrom in šolskim zdravnikom.

35 dni ležanja v imenu znanosti: izkušnja takrat 29-letnega Jurija Bizjaka
13. 06. 2023 10.46Ko je IJS objavil, da bo jeseni potekala fiziološka raziskava, ki vključuje tudi dolgo, 60-dnevno ležanje v postelji, se je na oglas v zgolj treh dneh prijavilo več kot 200 moških. Zanimanje je veliko, saj je – vsaj na prvi pogled – obljubljeno plačilo za 'zgolj mirovanje' zelo mamljivo, a se mnogi niti ne zavedajo, v kaj se spuščajo. Kako je sodelovati v takšni raziskavi, kakšne so prijetne in neprijetne strani takšnega znanstvenega poskusa, smo se pogovarjali z Jurijem Bizjakom, ki je leta 2007 v zelo podobni raziskavi kar 35 dni miroval v postelji.

Za sodelovanje v raziskavi z ležanjem v postelji v treh dneh že 200 prijav
31. 05. 2023 18.08Na oglas Instituta Jožef Stefan (IJS), v katerem iščejo moške za fiziološke raziskave in 60-dnevno ležanje v postelji, je prispelo že prek 200 prijav. Število je podobno kot v preteklih raziskavah, le da so prijave tokrat prispele v le treh dneh. Zbirali jih bodo do sredine junija, čeprav jih je po besedah Igorja Mekjavića z IJS že sedaj dovolj.

Slovenski raziskovalci odkrili spremembo na proteinu, povezano z demenco
09. 05. 2023 14.13Mednarodna skupina raziskovalcev iz Slovenije, Nemčije in Nizozemske je odkrila spremembo proteina FUS, ki je udeležen pri zgodnjem razvoju obolenja frontotemporalne demence (FTD). Izsledki raziskave, ki so jih objavili v ugledni znanstveni reviji Brain, omogočajo nov pomemben vpogled v vzroke nastanka FTD in razvoj novih strategij za zdravljenje te bolezni.

Slovenija po gostoti robotov v proizvodnji v evropskem in svetovnem vrhu
18. 12. 2022 21.08V tem tednu je v Ljubljani potekalo dvodnevno druženje raziskovalcev in podjetnikov iz Slovenije in Evrope, ki so se pogovarjali predvsem o prihodnosti robotike v proizvodnji, pa tudi robotski prihodnosti. Izpostavili so, da je Slovenija po gostoti nameščenih robotov v proizvodnji v evropskem in svetovnem vrhu, a da ima še veliko možnosti za napredek.

Slovenski fizičarki uspelo: za svoj projekt dobila 1,5 milijona evrov
22. 11. 2022 12.06Na razpisu Evropskega raziskovalnega sveta za raziskovalce, ki začenjajo svojo samostojno raziskovalno pot, je projekt dobila tudi sodelavka Instituta Jožef Stefan, dr. Zala Lenarčič, ki je evropsko komisijo navdušila s svojim inovativnim znanstvenim predlogom. Za svoj petletni projekt "Šibko vzbujane kvantne simetrije (DrumS)" je pridobila skoraj 1,5 milijona evrov. Kot so pojasnili na Institutu Jožef Stefan, je to že šesti raziskovalni ERC projekt, a prvi, ki ga je pridobila raziskovalka, na tokratnem razpisu pa tudi edini slovenski.

IJS z novimi napravami do učinkovitejšega zdravljenja raka
21. 10. 2022 16.24Institut Jožef Stefan je kot prvi koordinator projekta iz Slovenije uspel na razpisu Evropskega sveta za inovacije Pathfinder. V projektu PetVision, vrednem 3,4 milijona evrov, bodo razvijali naslednjo generacijo hitrega pozitronskega tomografa s časom preleta, napravo, ki bo omogočila učinkovitejše in cenejše diagnosticiranje ter zdravljenje raka.

Odmevna raziskava: dobro, da je domačin shranil zrna toče v zamrzovalnik
10. 10. 2022 14.16Pred dnevi smo poročali, da so slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v jedru zrna toče. Tokrat se je vseh deset članov raziskovalnega tima zbralo na novinarski konferenci, kjer so pojasnili, za kako pomembno odkritje gre. Kot navajajo, rezultati raziskave nakazujejo, da mikroplastika v zraku lahko prispeva k tvorbi tako velikih zrn toče. To pa bi ob nadaljevanju onesnaževanja z mikroplastiko že lahko nakazovalo trend vedno večje toče.

Slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v zrnih toče
06. 10. 2022 12.18Pred dobrimi tremi leti je ekstremno debela toča, ki je v premeru merila tudi deset centimetrov in več, v krajih ob Kolpi razbijala strehe, uničevala avtomobile in opustošila posevke. Slovenski znanstveniki so štiri zrna vzeli pod drobnogled in v njih kot prvi na svetu odkrili mikroplastiko. Slednja bi lahko bila eden od dejavnikov pri nastanku tako debele toče.

Dva milijona evrov za projekt slovenske znanstvenice, ki bo razvijala biofilm
17. 03. 2022 13.02Vodji raziskovalne skupine inštituta InnoRenew CoE in profesorici Univerze na Primorskem Anni Sandak je kot prvi ženski v Sloveniji uspelo pridobiti projekt Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) za utrjevanje samostojne raziskovalne kariere. Z dva milijona evrov vrednim projektom bo Sandakova z ekipo razvijala biofilm, ki med drugim ščiti površine biomaterialov, betona, plastike in kovin. Ena od njegovih izjemnih funkcij je naravno samozdravljenje.

Raziskovalci odkrili razlike med udomačenimi in divjimi sevi običajnih kvasovk
06. 03. 2022 07.14Raziskovalne skupine iz Francije, Švedske, Italije in Slovenije so raziskale učinek udomačitve na običajno kvasovko in odkrile izrazite razlike med udomačenimi in divjimi sevi v sposobnosti spolnega razmnoževanja in rasti v različnih pogojih. Slovenski raziskovalci so odgovorili na enega ključnih vprašanj: ali lahko z minimalnim urejanjem genoma spremenijo značilnosti kvasovke? Odgovor je – da.

Slovenci del prelomnega dosežka: Če lahko fuzijo vzdržujemo pet sekund, jo lahko tudi pet ur
09. 02. 2022 18.46Evropskim raziskovalcem konzorcija EUROfusion je na eksperimentalnem fuzijskem reaktorju JET (Joint European Torus) v Oxfordu v Veliki Britaniji uspel prelomen dosežek. Rekordnih 59 MJ fuzijske energije dokazuje potencial fuzijske energije, ki lahko v prihodnosti zagotovi varno in učinkovito nizkoogljično proizvodnjo energije. V ekipi, ki ji je uspel ta izjemni podvig, je tudi 40 sodelavcev Instituta Jožef Stefan.

Google za digitalno preobrazbo Slovenije prispeval 2,5 milijona evrov
09. 12. 2021 13.13Podjetje Google in služba vlade za digitalno preobrazbo sta podpisali memorandum o sodelovanju. Objavili sta tudi program, namenjen krepitvi digitalne preobrazbe Slovenije na področju raziskav umetne inteligence in socialnega podjetništva. Google bo tako v naslednjih dveh letih prispeval 2,5 milijona evrov pri ustvarjanju digitalnega, vključujočega in trajnostnega okrevanja slovenskega gospodarstva.

Dobrodošli v svet robotov
03. 12. 2021 08.49Bi želeli robote videti in spoznati v živo? Lahko premagate robota podjetja Yaskawa v pikadu? Kako roboti delujejo in kako bodo spremenili naš vsakdan v prihodnosti, boste lahko spoznali v Digitalnem središču Slovenije, v BTC Cityju Ljubljana, kjer se v decembru začenja tudi mesec Industrije 4.0 in robotike.

3763 novih okužb: 'Stanje duha nas je pripeljalo na rob zdravstvenega zloma'
16. 11. 2021 08.36V ponedeljek so potrdili 3763 novih okužb. Opravili so 7643 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 49,2 odstotka. Umrlo je pet covidnih bolnikov. Kot je poudaril minister Poklukar, se nam v družbi dogaja moralni zlom, edina stvar, ki je optimistična, pa je odločnost zdravstvenega sistema, ki se je odzval kot eno, stopil skupaj, kot bi morala to storiti celotna družba. Pozval je k pomoči vsem, ki lahko pomagajo v bolnišnicah, striktnemu preverjanju PCT, cepljenju, delodajalce pa je pozval, naj omogočijo delo od doma in tako pomagajo razbremeniti zdravstveni sistem. Standard zdravstvene oskrbe tako za covidne kot necovidne bolnike bo namreč močno zmanjšan, je napovedal minister.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek
15. 11. 2021 05.50Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

Prostih le še devet covidnih intenzivnih postelj, odprli še 10 dodatnih
13. 11. 2021 17.34Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je povedal, da je v državi prostih še devet covidnih intenzivnih postelj. Z direktorji covidnih bolnišnic so se zato na večernem sestanku dogovorili, da bodo bolnišnice kapaciteto covidnih intenzivnih oddelkov povečale za 10 dodatnih postelj. Prihodnji teden bodo bolnišnice covidnim bolnikom namenile maksimalne kapacitete. A glavna ovira niso postelje ali prostor, temveč pomanjkanje kadra, opozarja Vindišar.

IJS: Epidemija je predvidoma dosegla vrh četrtega vala
12. 11. 2021 17.22Institut Jožef Stefan v svoji najnovejši napovedi ocenjuje, da je epidemija predvidoma dosegla vrh četrtega vala glede na število pozitivnih testov. Vrh bo v enotah intenzivne terapije predvidoma dosežen v zadnjem tednu novembra zaradi časovnega zamika od pozitivnega testa do hospitalizacije. Predvidoma bo na intenzivnih oddelkih več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300.

V aplikaciji VešKajJeš po novem tudi podatki o sladilih
10. 11. 2021 14.03Proizvajalci hrane in pijač v vse več živil dodajajo sladila v zadnjih letih, predvsem v brezalkoholne pijače, je pokazal rezultat raziskave, ki jo je izvedel Inštitut za nutricionistiko v Sloveniji. Strokovnjaki so si enotni: sladila kljub zmanjšani energijski vrednosti niso optimalna izbira. Raziskovalci pa so v nekaterih pijačah odkrili kar pet različnih sladil. Da bi potrošniki na čim bolj enostaven način izvedeli, ali so dodana hrani in pijači, so ustvarjalci VešKajJeš aplikacijo posodobili tako, da se prehranski semafor pri živilih s sladili obarva sivo.

IJS: Hitrost naraščanja epidemije se upočasnjuje
09. 11. 2021 19.52Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča, vendar se nakazuje, da se hitrost naraščanja upočasnjuje. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno 1,25. Po kriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi. Strokovnjaki ocenjujejo, da je hkrati neprecepljena in neprekužena še približno slaba petina prebivalstva, dovzetna pa približno slaba četrtina prebivalstva.

Spoznanja iz planiškega laboratorija bi lahko omogočila življenje ljudi v drugih sferah
01. 10. 2021 13.40V Nordijskem centru Planica so v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo, Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo slovesno zagnali "človeško centrifugo" in tako odprli Laboratorij za gravitacijsko fiziologijo Instituta Jožef Stefan. Prispeval bo k raziskavam za ohranjanje zdravja in dobrega počutja astronavtov med prihodnjimi misijami v vesolje, pa tudi za izboljšanje življenja ljudi na Zemlji.

IJS: Naraščanje epidemije se upočasnjuje
20. 09. 2021 17.02Nova projekcija, ki so jo izdelali na Institutu Jožef Stefan, kaže, da se naraščanje epidemije upočasnjuje, kar po njihovi oceni pomeni, da pogoj PCT deluje dobro. Opozorili pa so, da se bo epidemija zaradi vremenskih vplivov predvidoma kmalu začela spet pospeševati, saj šele prihajamo v sezono okužb dihal. "Če se bomo do takrat uspeli dovolj precepiti, predvsem tisti, ki so starejši od 50 let, bo četrti val v bolnišnicah obvladljiv in zdravstvene kapacitete ne bodo presežene," napovedujejo.

Neznosen smrad v Kopru: reka Badaševica počrnela
18. 09. 2021 19.20Že poldrugi mesec se v dveh večjih koprskih soseskah, Olmu in Semedeli, pojavlja izjemno neprijeten vonj. Pristojni so pred dvema tednoma sanirali več jaškov, posredovali so gasilci, komunalni delavci, celo Institut Jožef Stefan, a smrad vztraja, vodotok, vzdolž katerega se širi, pa se je obarval črno. Kot kaže, bo tako do prvega obilnejšega deževja.

IJS: Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji do 86 bolnikov
09. 09. 2021 08.18Na Institutu Jožef Stefan ocenjujejo, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v naslednjem obdobju predvidoma močno skrajšal. Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji že do 86 bolnikov, napovedujejo v novi projekciji. Po kriterijih ECDC smo v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra. Glede na semafor ukrepov smo v tretji fazi, v četrto bomo predvidoma prav tako prešli sredi septembra. Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni v bolnišnicah presegli drugi val epidemije.