ijs projekcija

IJS: Hitrost naraščanja epidemije se upočasnjuje

09. 11. 2021 19.52

Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča, vendar se nakazuje, da se hitrost naraščanja upočasnjuje. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno 1,25. Po kriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi. Strokovnjaki ocenjujejo, da je hkrati neprecepljena in neprekužena še približno slaba petina prebivalstva, dovzetna pa približno slaba četrtina prebivalstva.

IJS: Maksimalne kapacitete enot intenzivne terapije bomo presegli prihodnji teden

03. 11. 2021 16.54

Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča. Maksimalne kapacitete enot intenzivne terapije bomo predvidoma presegli prihodnji teden, kaže njihova najnovejša projekcija.

IJS: Konec naslednjega tedna bi lahko na intenzivnem oddelku dosegli maksimalne kapacitete

26. 10. 2021 17.24

Nova projekcija IJS kaže, da naraščajo število dnevno pozitivnih oseb v starostni skupini nad 65 let, zasedenost bolnišničnih kapacitet in število dnevnih sprejemov v bolnišnice. Predvidevajo, da bo konec naslednjega tedna zasedenih 250 intenzivnih postelj. Epidemijo bomo ustavili in obvladovali s cepljenjem in samozaščitnim obnašanjem vseh in vsakega posebej, opozarjajo.

IJS: Epidemija upada, a ob počasnem cepljenju bi lahko kmalu znova naraščala

06. 10. 2021 13.56

Na Inštitutu Jožefa Stefana (IJS) so pripravili novo projekcijo epidemije covida-19 v Sloveniji. Ta po njihovih besedah počasi upada. "Smo v obdobju, ko tekmujeta vpliv cepljenja in prebolevanja, kar zmanjšuje pogostost okužb, z vplivom vremena ob prehajanju v hladnejši letni čas, ko se povečuje okuževanje," pravijo na IJS in dodajajo, da šele prihajamo v sezono okužb dihal in glede na to da se cepimo počasi, bi lahko epidemija začela spet naraščati.

IJS: Naraščanje epidemije se upočasnjuje

20. 09. 2021 17.02

Nova projekcija, ki so jo izdelali na Institutu Jožef Stefan, kaže, da se naraščanje epidemije upočasnjuje, kar po njihovi oceni pomeni, da pogoj PCT deluje dobro. Opozorili pa so, da se bo epidemija zaradi vremenskih vplivov predvidoma kmalu začela spet pospeševati, saj šele prihajamo v sezono okužb dihal. "Če se bomo do takrat uspeli dovolj precepiti, predvsem tisti, ki so starejši od 50 let, bo četrti val v bolnišnicah obvladljiv in zdravstvene kapacitete ne bodo presežene," napovedujejo.

IJS: Po kriterijih ECDC smo že v temno rdeči fazi

14. 09. 2021 18.58

Epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, kaže nova projekcija Instituta Jožef Stefan. Kot so opozorili, je Slovenija po kriterijih ECDC že prešla v temno rdečo fazo. Če bomo tako nadaljevali, se bo do pomladi okužil tako rekoč vsak necepljeni prebivalec.

IJS: Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji do 86 bolnikov

09. 09. 2021 08.18

Na Institutu Jožef Stefan ocenjujejo, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v naslednjem obdobju predvidoma močno skrajšal. Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji že do 86 bolnikov, napovedujejo v novi projekciji. Po kriterijih ECDC smo v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra. Glede na semafor ukrepov smo v tretji fazi, v četrto bomo predvidoma prav tako prešli sredi septembra. Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni v bolnišnicah presegli drugi val epidemije.

IJS: Do pomladi se bo okužil bolj ali manj vsak necepljeni

31. 08. 2021 21.04

Na Institutu Jožefa Stefana (IJS) so pripravili novo projekcijo širjenja bolezni covid-19 v Sloveniji. Po njihovih besedah epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v septembru predvidoma močno skrajšal. Po kriterijih ECDC smo v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra, napovedujejo.

Projekcija IJS: od začetka epidemije se je okužila približno slaba polovica prebivalstva

20. 08. 2021 15.41

Institut Jožef Stefan v svoji novi projekciji širjenja covida-19 v Sloveniji ocenjuje, da je trenutno lokalno reprodukcijsko število okoli 1,30, kar je manj kot pri sedemdnevnem povprečju. Kljub temu pa bomo ob trenutnem trendu razvoja epidemije v rdečo fazo (po kriterijih ECDC) po izračunih predvidoma prešli že konec avgusta. Od začetka epidemije se je sicer okužila približno slaba polovica prebivalstva.

IJS: Prevladujočo vlogo pri razvoju epidemije imajo uvožene okužbe, a naraščajo tudi lokalne

21. 07. 2021 15.56

Epidemija še vedno narašča, ugotavlja Institut Jožef Stefan (IJS) tudi v najnovejši projekciji širjenja novega koronavirusa. Smo v obdobju, ko imajo dominantno vlogo pri razvoju epidemije uvožene okužbe, vendar v njihovi senci verjetno že narašča lokalno okuževanje, pravijo.

Nova projekcija IJS: delta bo postala dominantna v drugi polovici julija

07. 07. 2021 17.09

Na Institutu Jožef Stefan v najnovejši projekciji širjenja novega koronavirusa ugotavljajo, da epidemija narašča. Rast verjetno še ni posledica naraščanja deleža delta različice, ampak izbruha med mladimi v dveh statističnih regijah. Kot poudarjajo, bo delta v Sloveniji postala dominantna v drugi polovici julija. Če do sredine avgusta ne bomo dosegli zadostne precepljenosti, se bo najkasneje takrat začel nov, že četrti val epidemije.

Napoved IJS: v zeleni fazi bomo predvidoma v začetku julija

17. 06. 2021 08.43

Nova projekcija razvoja pandemije, ki jo pripravlja Institut Jožef Stefan, nam prehod v zeleno fazo po evropskih kriterijih obeta v začetku julija, čeprav so napovedi preteklega tedna zeleno fazo predvidevale šele za prvo polovico avgusta.

IJS: V oranžni fazi čez 10 dni, v zeleni šele avgusta

07. 06. 2021 12.55

Inštitut Jožef Stefan je objavil novo napoved širjenja epidemije, v kateri ugotavlja, da je Slovenija postala rdeči otok sredi Evrope. Reprodukcijsko število smo sicer uspeli znižati na 0,88, a to ni dovolj, če se želimo uspešno zoperstaviti bolj kužnim različicam virusa. Morali bi ga spustiti pod 0,7, kar pa nam bo "z dovolj hitrim cepljenjem predvidoma še pravočasno uspelo", so optimistični raziskovalci IJS.

'Ob cepljenju in upoštevanju ukrepov bi lahko konec epidemije razglasili konec junija'

24. 05. 2021 14.16

Institut Jožef Stefan v svoji najnovejši projekciji ocenjuje, da epidemija še naprej upada, tudi število okuženih nad 65. letom starosti, reprodukcijsko število pa nam je uspelo znižati na približno 0,75. V zeleni fazi bi se tako lahko znašli že v sredo. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar sicer pravi, da je malo verjetno, da bi zeleno fazo tudi uradno razglasili že ta teden. Konec epidemije pa bi lahko po najboljših projekcijah dosegli do konca junija, če se bomo le držali vseh priporočil in če se nas bo cepilo čim več, je dodala.

IJS: Epidemija zelo počasi upada, v oranžni fazi šele čez nekaj mesecev?

01. 02. 2021 17.11

Na Institutu Jožef Stefan ocenjujejo, da nam je v Sloveniji uspelo reprodukcijsko število spustiti na približno 0,95, kar pomeni, da epidemija sicer upada, a zelo počasi. Medtem ko se pritisk na bolnišnice zaradi cepljenja rizičnih skupin zmanjšuje, pa se nakazuje, da bo "novi, bolj kužen sev postal dominanten že sredi marca". Po njihovih ocenah se vsakih pet dni prekuži približno en odstotek prebivalstva, ob takem trendu epidemije pa bi pogoje za oranžno fazo sproščanja ukrepov lahko dosegli šele čez nekaj mesecev.

Pritisk na bolnišnice se bo zaradi cepljenja zmanjšal čez kakšen mesec

04. 01. 2021 16.03

Na Inštitutu Jožefa Stefana so naredili nov model za potek epidemije covida-19, ki napoveduje, da bo vpliv cepljenja na dinamiko epidemije viden šele, ko bo precepljenih 10 odstotkov populacije. Po njihovih napovedih se bo začel pritisk na bolnišnice opazno zmanjševati čez kakšen mesec, če bomo upoštevali ukrepe.

IJS: ob takšnem poteku epidemije bi bilo prvo sproščanje možno po 19. decembru

03. 12. 2020 18.46

Na Institutu Jožef Stefan so pripravili novo napoved oziroma model, po katerem bi lahko prvi mejnik za sproščanje ukrepov dosegli 19. decembra. To bi se zgodilo, če bi reprodukcijsko število ostalo takšno, kot je trenutno. Do manj kot 600 hospitaliziranih, torej do zelene faze, pa bi po tem modelu prišli 2. februarja.

IJS: Če bodo ukrepi (delno) prijeli, sledi upad hospitaliziranih po 4. novembru

29. 10. 2020 17.17

Če bodo ukrepi s 16. oktobra le delno prijeli, ukrepi z 20. oktobra pa polno (kar je optimistična predpostavka), bo 4. novembra v bolnišnicah 793 obolelih s covidom-19, temu bo sledil počasen upad, napoveduje projekcija Instituta Jožef Štefan. Do zdaj se je v jesenskem valu epidemije po njihovih podatkih okužil vsak 17. prebivalec, trenutno pa je kužen vsak 25.

Matematični izračun: kaj sledi, če bodo ukrepi 'prijeli', in kaj nas čaka, če ne bodo?

08. 10. 2020 13.13

"Slovenci smo športni fenomen, bodimo to tudi pri covidu in pokažimo svetu, da znamo stopiti skupaj, virus premagati in biti tudi pri tem najboljši." Tako uvodoma zapišejo v poročilu na spletni strani Instituta Jožefa Stefana, kjer dnevno preučujejo podatke v zvezi z aktualno epidemiološko sliko v Sloveniji in na podlagi te skušajo prikazati, kakšen bi lahko bil trend širjenja bolezni covid-19 v prihodnjih dneh in tednih. Kaj torej pravijo številke in grafi?

Projekcija IJS: Od petka iz Hrvaške 80 okuženih, v prihodnjih dneh okoli 44 okužb na dan

24. 08. 2020 15.36

Na Inštitutu Jožef Stefan so pripravili novo projekcijo glede širjenja okužbe z novim koronavirusom. Ta predvideva, da bo od petka do vključno danes z vračanjem slovenskih turistov iz Hrvaške vnesenih 80 okužb z novim koronavirusom. Nato predvidevajo, da bo število vnesenih primerov okužb v državo padlo na dva na dan. Napovedujejo, da bomo v prihodnjih dneh odkrili povprečno 44 okužb na dan.

Modeli in simulacije, ki prikazujejo, kaj se zgodi, če se ne držimo ukrepov

25. 03. 2020 12.54

Sodelavec Odseka za reaktorsko tehniko Instituta 'Jožef Stefan' Matjaž Leskovar je v svojem prostem času pripravil projekcijo napovedi razvoja epidemije koronavirusa pri nas. Upošteval je različne parametre in s tem pokazal, kako lahko že majhna sprememba parametrov modela povzroči eksponentno rast epidemije ali pa njeno umirjanje. Leon Škrilec pa je po vzoru podobnih modelov v tujini pripravil simulacijo širjenja virusa.