Bili smo v slovenskem podjetju Visionect, ki je pri nas morda malo manj znano, vendar pa sodeluje z velikim tehnološkimi družbami, kot je EPSON. Prav ta družba je edina na svetu, ki proizvaja posebne procesorje za zaslone z visoko resolucijo.
Ker zelo dobro poznajo tehnologijo elektronskega papirja, se na njih z določenimi vprašanji in prošnjami obrnejo tudi velika, svetovno znana podjetja. Med njimi je tudi Sony Mobile, ki za omenjeno japonsko družbo izdeluje mobilne telefone.
Leta 2007 je bila njihova vizija, da bi izdelovali tablične računalnike na dotik, ki bi jih lahko uporabljali v industrijskih obratih. Takrat tablični računalniki, kot jih poznamo danes, še niso bili prisotni na trgih. Zahteve so bile, da mora biti takšna tablica precej robustna in odporna na vodo ter udarce.
Zato se je za takšen namen zdela zelo pripravna rešitev z elektronskim papirjem, kar je bila za njih prednost, saj so to tehnologijo poznali že od prej.
Od prototipa do investitorja
Izdelali so več prototipov, lani pa so le prišli do rešitve, ki jo zdaj tudi izdelujejo. Ideja je bila všeč vlagatelju tveganega kapitala STH Ventures, ki je zagotovil dovolj sredstev, da je proizvodnja lahko stekla.

Na podjetje Visionect ste morda že naleteli v kakšnem naprednejšem lokalu. V družbi so prepričani, da je lahko njihov izdelek precej uporaben v gostinstvu, in izdelali so programsko opremo, ki lahko precej zmanjša obseg dela natakarjev. Stranka preprosto v gostilni na mizi v roke vzame tablico, si iz ponudbe izbere svoj izdelek, ga naroči, natakar za točilnim pultom pa naročilo sprejme, pripravi pijačo ter z njo postreže stranko.
Bolj prijazen, govori pa tudi več jezikov
Direktor podjetja Matej Zalar je pojasnil, da lahko tako pogosto bolje zadovoljijo stranke, saj mnoge tarnajo zaradi slabih izkušenj z natakarji. Ti imajo posledično manj dela in lahko stranko tudi hitreje postrežejo, saj praktično naročil ne sprejemajo več za mizo.
Velika prednost tega sistema se lahko pokaže, ko je lokal nabito poln, natakarjev pa ni dovolj, da bi vse postregli takoj. Sistem, imenovan Geoffrey, ima tudi druge prednosti. Ena takih je, da Geoffrey lahko govori vse jezike, če je to potrebno.
Gostu lokala omogoča tudi prebiranje najnovejših novic na domačih ali tujih medijih. S tablico je načeloma mogoče brskati tudi po spletu, težava nastane le pri prikazovanju videoposnetkov, saj je osveževanje slike prepočasno.

Tako je komunikacija precej boljša za lastnika lokala, saj natakar verjetno ne bo vedno sam povedal, kje ga je polomil, oziroma prenesel vseh pripomb strank. Da pa ne bi povsem prikrajšali natakarjev za njihovo napitnino, lahko gost pri plačilu izbere tudi višino napitnine, ki se mu obračuna pri računu.
Vsa naročila gostov lokala so shranjena na posebnih strežnikih, kar pomeni, da je le stvar volje, da se analizirajo in obdelajo. Lastnik lokala lahko tako tudi izboljša nadzor nad zaposlenim osebjem. Dogaja se namreč, da vodje lokalov včasih del zaslužka pospravijo tudi v svoj žep, s pomočjo Geoffreyja pa se takšna možnost zmanjšuje, saj strežnik ni nujno postavljen v lokalu.
Geoffrey kmalu tudi v hotelih?
"Butlerja" Geoffreyja želijo v Visionectu še nadgraditi. V prihodnosti naj bi ga ponudili tudi hotelirjem. Z njegovo pomočjo bodo tako lahko gostje hotelov iz sobe sporočali svoje želje in naročila.
V Sloveniji je z Geoffreyjem opremljenih že okoli 20 lokalov, vsak teden pa opremijo še dva ali tri lokale. Rešitev je bila prodana tudi lokalom v tujini, predvsem v Franciji in Nemčiji.
Visionect želi svoje rešitve ponuditi tudi na drugih področjih. Tako se z avstralsko družbo, ki upravlja avtoceste, dogovarja, da bi s pomočjo njihove rešitve opremili določene prometne znake oziroma napise. Prednost elektronskega papirja je namreč ta, da na močni sončni svetlobi napis ni manj viden, ampak je enako viden kot v temnejšem prostoru. Morda nas tudi v Sloveniji v prihodnosti čakajo elektronski prometni znaki, ki bodo plod slovenskega znanja in tehnologije.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.