
Po 3. januarju bo večina od 430 delavcev, ki so v Planiki še zaposleni, pogodbeno za določen čas znova začela izpolnjevati naročila in opravljati nujna dela v proizvodnji v kranjskem in turniškem obratu. Isto velja tudi za zaposlene v Planikinih prodajalnah, saj bodo te s razprodajo zalog nadaljevale še januarja. "Čez novo leto ni dobav in dela, zato bomo za ta čas prekinili pogodbe z vsemi zaposlenimi, razen s tistimi, ki so potrebni za vzdrževalna dela," je povedal stečajni upravitelj Planike Andrej Marinc.
Danes se izteče tudi enomesečni rok za pritožbe na odločbe o prenehanju delovnega razmerja, pri katerih je inšpektorat za delo ugotovil nekatere kršitve zakona o delovnih razmerjih. Kot je povedala predsednica sindikata KNSS Neodvisnost gorenjske regije Milena Koselj Šmit, so nekateri delavci sindikata vložili pritožbe, čeprav jim bo stečajni upravitelj najverjetneje zadržal izplačilo odpravnine v višini ene bruto plače, ki se v povprečju zaposlenih v Planiki giblje okrog 150.000 tolarjev in naj bi jo še v decembru prejeli ostali delavci.
Koselj Šmitova meni, da Marinc stečajni postopek ne vodi pravilno. Tako naj bi bila med drugim "katastrofalna" njegova odločitev, da pusti proste roke pri odločanju o tem, koga bo zaposlil za določen delovni čas, vodji proizvodnje. Ta po prepričanju sindikatov, ki so iz procesa odločanja izključeni, kar se je zgodilo tudi že pri odločbah o prenehanju delovnega razmerja, odloča pristransko. Tako mu sindikati očitajo, da naj bi poskrbel predvsem za svojo družino in prijatelje, medtem ko nekateri s slabšim socialnim položajem in daljšo delovno dobo ostajajo brez zaposlitve.