Gospodarstvo

Nadaljevalo se je ohlajanje gospodarske aktivnosti, napovedi pesimistične

Ljubljana, 17. 01. 2023 12.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V zadnjem četrtletju lani se je v večini dejavnosti nadaljevalo ohlajanje gospodarske aktivnosti. Prihodka v trgovini in ostalih tržnih storitvah sta se oktobra zmanjšala, tudi izvoz blaga v države EU se je nadalje zmanjšal, ugotavlja Umar. Raziskava med vodilnimi pa kaže, da jih skoraj 75 odstotkov meni, da bo upadla tudi gospodarska rast. Gre za najbolj pesimistično napoved v zgodovini raziskave, opozarjajo v družbi PricewaterhouseCoopers.

Gospodarska klima se je decembra drugi mesec zapored nekoliko izboljšala. Ostaja sicer precej nižja kot pred letom, a je bila razlika do vrednosti pred letom dni najnižja v zadnjih sedmih mesecih.

Gospodarska klima se je decembra drugi mesec zapored nekoliko izboljšala. Ostaja sicer precej nižja kot pred letom, a je bila razlika do vrednosti pred letom dni najnižja v zadnjih sedmih mesecih.
Gospodarska klima se je decembra drugi mesec zapored nekoliko izboljšala. Ostaja sicer precej nižja kot pred letom, a je bila razlika do vrednosti pred letom dni najnižja v zadnjih sedmih mesecih. FOTO: Shutterstock

"Po naši oceni so k temu izboljšanju prispevali ukrepi za blažitev draginje za gospodinjstva in podjetja, pomoč podjetjem ter zmanjšanje negotovosti glede dobav energentov to zimo," v danes objavljeni številki publikacije Ekonomsko ogledalo ugotavlja Urad vlade za makroekonomske analize in razvoj (Umar).

Ohlajanje gospodarske aktivnosti v večini dejavnosti, visoke cene energentov in razmeroma toplo vreme so v zadnjih dveh mesecih leta imeli za posledico nižjo porabo zemeljskega plina in elektrike kot v primerljivem obdobju leto prej. Poraba plina je bila za 11 oz. 13 odstotkov nižja od primerljive povprečne porabe v prejšnjih petih letih, poraba elektrike pa je bila medletno nižja za pet odstotkov.

Potem ko je bil izvozni tržni delež blaga na trgu EU tudi v tretjem četrtletju medletno nižji, se je rast v izvoznem delu gospodarstva proti koncu leta še naprej umirjala. Oktobra se je prekinila rast storitvene menjave s tujino, realni izvoz blaga v države EU pa je tudi novembra tekoče upadel.

Malenkost slabši položaj gospodinjstev, raslo število delovno aktivnih

Počasna krepitev aktivnosti predelovalnih dejavnosti iz prvih treh četrtletij 2022 se je proti koncu leta ustavila. Proizvodnja večine panog je bila nižja tudi medletno. 

Vrednost opravljenih gradbenih del se je v prvih 11 mesecih leta 2022 močno okrepila in novembra za 44 odstotkov presegla raven iz prejšnjega leta. Rast števila delovno aktivnih se je oktobra nadaljevala, še posebej v gradbeništvu ob nadaljnjem pomanjkanju delovne sile, število brezposelnih pa je bilo ob koncu leta za okoli petino nižje kot leto prej.

Živila
Živila FOTO: Shutterstock

Potrošnja gospodinjstev je v povprečju oktobra in novembra ostala podobna kot v predhodnem četrtletju. Finančni položaj gospodinjstev se je v zadnjem četrtletju tekoče in medletno malenkost poslabšal, pri najranljivejših so ga blažili ukrepi države za zmanjšanje draginje.

Inflacija se je decembra nekoliko okrepila (na 10,3 odstotka), predvsem zaradi višje rasti cen nekaterih storitev. Lani je k inflaciji sicer največ prispevala rast cen hrane. Primanjkljaj konsolidirane bilance javnega financiranja se je proti koncu leta 2022 povečal, v 11 mesecih pa je bil z 0,7 milijarde evrov znatno manjši kot v enakem obdobju leta 2021.

Na to je močno vplivalo znižanje izdatkov za blaženje epidemije, ki so bili v primerjavi z enakim obdobjem leta 2021 nižji za 1,9 milijarde evrov. Hkrati pa se je povečal obseg ukrepov za blažitev posledic energetske draginje, skupaj z ukrepi zaradi epidemije so k primanjkljaju v 11 mesecih po oceni Umarja prispevali 0,9 milijarde evrov.

Medletno odhodki nižji, prihodki pa višji

Medletna rast odhodkov v prvih 11 mesecih lani je bila zaradi nižjih dodatkov za plače javnih uslužbencev in subvencij podjetjem ter nižje rasti transferjev posameznikom in gospodinjstvom zaradi epidemije tako bistveno nižja kot leta 2021.

Prihodki so bili v 11 mesecih medletno višji za desetino. V primerjavi z enakim obdobjem leta 2021 je bila rast nižja zaradi nižje rasti gospodarske aktivnosti, znižanja nekaterih davčnih obremenitev in izpada enkratnih prilivov v letu 2021 pri prodaji koncesij, ugotavlja Umar.

Večina vodilnih pričakuje upad gospodarske rasti

Gospodarska rast bo v enem letu po mnenju 73 odstotkov od 4410 izvršnih direktorjev iz okoli 100 držav upadla, je pokazala raziskava družbe PricewaterhouseCoopers. Med glavnimi grožnjami svetovnemu gospodarstvu so izpostavili visoko inflacijo, makroekonomsko nestabilnost in geopolitične konflikte.

Gospodarstvo
Gospodarstvo FOTO: Shutterstock

Po navedbah družbe PricewaterhouseCoopers (PwC) je letošnja raziskava, v kateri je sodelovalo tudi 50 izvršnih direktorjev iz Slovenije, prinesla eno najbolj pesimističnih napovedi v zgodovini raziskave. "Njene ugotovitve so v nasprotju z lanskoletnimi, ko so bili direktorji rekordno optimistični," so izpostavili v družbi PwC.

Med ključnimi ugotovitvami tokratne raziskave so izpostavili, da skoraj 40 odstotkov izvršnih direktorjev meni, da njihove organizacije čez desetletje ne bodo ekonomsko uspešne in ne bodo preživele, če bodo nadaljevale po poti razvoja, na kateri so sedaj. Takšno mnenje so zaznali v številnih sektorjih in industrijah, vključno s telekomunikacijami, proizvodnjo, zdravstvom in tehnologijo.

Med državami so opazili veliko razliko. Med najbolj pesimističnimi so Francija, Nemčija in Velika Britanija, kar je posledica energetske krize in vojne v Ukrajini, saj so močno odvisne od ruskih energentov. 

Tveganja na področju zdravstva in kibernetske varnosti

"Skoraj polovica vprašanih direktorjev je geopolitični konflikt in njegove posledice vključila v nabor ukrepov njihovega podjetja oz. organizacije," so poudarili v družbi PwC. Med grožnjami so tudi letos zdravstvena in kibernetska tveganja, a so manj izrazita kot lani. Slaba polovica vprašanih povečuje naložbe v kibernetsko varnost, 46 odstotkov jih prilagaja dobavne verige, enak odstotek znova ocenjuje prisotnost na trgu ali širitev na nove, 41 odstotkov pa sprejema ukrepe za diverzifikacijo izdelkov oz. storitev.

Kibernetska varnost.
Kibernetska varnost. FOTO: Shutterstock

Kot odgovor na trenutne razmere si direktorji prizadevajo zmanjšati stroške in spodbuditi rast prihodkov. Za zniževanje operativnih stroškov se je odločilo 52 odstotkov sodelujočih, 51 odstotkov jih je na krizo odgovorilo z dvigi cen, 48 odstotkov pa se je odločilo za diverzifikacijo izdelkov in storitev.

Ob tem 60 odstotkov vprašanih ne namerava zmanjšati števila zaposlenih, 80 odstotkov pa jih ne namerava zniževati prejemkov zaposlenih. "Zelo pomembna ugotovitev raziskave je, da vodstva podjetij kljub izjemnim pritiskom v ospredje svojega delovanja še naprej postavljajo svoje zaposlene. Da želijo obdržati ključne talente, saj se zavedajo, da brez njih ni razvoja niti napredka," je povedal globalni predsednik družbe PcW Bob Moritz.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dusan Bucer
17. 01. 2023 15.13
+1
Še lakota bo. Samo po telefonih bi še"slinl". Prevelikim na žalost ni do konkretnega dela.
medekmali medekmali
17. 01. 2023 14.47
+2
še malo pa pade ta vlada ker ni sposobna ničesar. samo pokradli so denar od prejsnje vlade in živeli na njenih stevilkah sedaj po 8 mesecih pa nimajo kaj pokazat. udba pridite do mene pa vam jaz pokažem kje so vrata celice brez izhida.
brabusednet
17. 01. 2023 14.08
+1
Golob pa za šalo deli po 600 evrov.To boste še plesali letos in drugo leto še huje.
Vap0
17. 01. 2023 14.01
+0
Že dolgo se nisem tako nasmejal...
Jaka Jack
17. 01. 2023 13.16
+6
Pod Golobom se ohlaja, pod desno je gospodarstvo in izvoz raslo.
Roadkill
17. 01. 2023 13.23
-5
ja samo tisto pri Janši je bila posledica delovanja Cerarjeve in Šarčeve vlade, to sedaj pa je posledica delovanja Janševe. Ne gre to tako hitro in v realnem času kot si ti predstavljaš
Roadkill
17. 01. 2023 13.28
+2
Roadkill
17. 01. 2023 13.29
+0
natmat
17. 01. 2023 13.32
-4
Jaka Golob je prevzel oblast v težkih časih ki niso samo pri nas!!Da mu meta Janez polena pod noge in ga blokira na vseh področjih tudi dobro vemo!!!Za to je v največji meri EU ljudska stranka ki je največji krivec za bedo in propad EU!!!
Vap0
17. 01. 2023 14.02
+1
Pod desno vlado je gospodarstvo raslo?!? Zgolj kleptokracija in bogatenje priviligiranih
natmat
17. 01. 2023 14.09
+1
Zato pa je desno samo le še bleda senca...
Moncsa
17. 01. 2023 13.15
+6
Dajmo nabiti še par sankcij, da uničimo gospodarstvo do konca.
WD40
17. 01. 2023 13.15
-1
in kdo je zdaj kriv ?? golob ali janša ,govorim za pri nas
natmat
17. 01. 2023 13.34
+4
Pajo_36
17. 01. 2023 14.16
+4
natmat se strinjam. Ampak še noben od medijev ni to poškandaliziral .
Dusan Bucer
17. 01. 2023 15.16
Sistem. Preveč tistih ki si mislijo da delajo na plečih tistih, ki zares fejst delajo. Nič novega le nevzdržno postaja na marsikaterem področju.