Okoljevarstveni organizaciji Greenpeace in Friends of the Earth sta danes zahtevali takojšnjo prepoved uvoza riža s Kitajske v Evropsko unijo, saj naj bi nekatere pošiljke vsebovale gensko spremenjene organizme (GSO). Tiskovni predstavnik Evropske komisije trditev omenjenih organizacij ni mogel potrditi, kljub temu pa je pozval uvoznike hrane, naj skrbno nadzirajo dobavo iz tujine.
Vrh ledene gore
To je že drugi primer domnevno gensko spremenjenega riža v EU v zadnjih treh tednih. Prejšnji mesec je Evropska komisija na pobudo okoljevarstvenih organizacij ukazala, da morajo biti testirane vse pošiljke dolgozrnatega riža iz ZDA. Riž z oznako LL Rice 601 je vseboval gen, odporen na herbicid, ki ga proizvaja nemška kemična družba Bayer.
Riž vsebuje strup proti žuželkam
"Nezaslišano je, da se je to zgodilo že drugič. Evropska komisija mora hitro ukrepati in prepovedati uvoz s Kitajske, vse dokler ne bodo potrošniki dobili zagotovila, da prehrambeni izdelki, ki vsebujejo riž, niso okuženi. Hkrati je treba testirati vse kitajske prehrambene izdelke, ki so že v trgovinah, in jih po potrebi umakniti iz prodaje," je bil odločen predstavnik Friends of the Earth Adrian Bebb.
Sporne kitajske pošiljke riža po trditvah omenjenih organizacij vsebujejo poskusno vrsto umetno izdelanega riža, ki naj bi ga uporabljali za izdelavo insekticidov. "Nikjer po svetu ni dovoljena njegova uporaba za človeško prehrano ali komercialno gojenje," je pojasnil Bebb.
Heuschen & Schrouff Oriental Foods Trading BV je vodilni trgovec azijskih prehrambenih izdelkov v Nemčiji, Avstriji in državah Beneluksa. Tiskovni predstavnik Seewoo Foods Ltd., ki je največji britanski uvoznik kitajske hrane, omenjen v Greenpeaceovi raziskavi, ni bil dosegljiv za komentar.
EU komisija: Uvozniki se ne trudijo dovolj
"Uvozniki se očitno ne trudijo dovolj, da bi nas zaščitili pred nezakonitimi produkti," je v odgovoru zapisal tiskovni predstavnik Evropske komisije Philip Tod.
Tiskovna predstavnica evropskega komisarja za okolje Stavrosa Dimasa, Barbara Helfferich pa je pozvala države članice EU, naj okrepijo nadzor na svojih tržiščih. "Prisotnost sledov nedovoljenih GSO v hrani je v EU nezakonita." Dodala je še, da je Evropska komisija že zaprosila kitajske oblasti za več informacij o dobavljenem rižu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.