organizmi

Sting: Diddyjeva aretacija ne spremeni moje naklonjenosti do pesmi

13. 11. 2024 06.00

Kljub obtožbam zoper Seana Diddyja Combsa pesem I'll Be Missing You ostaja neomadeževana. Vsaj za človeka, ki je zanjo zaslužen. V novem intervjuju za Los Angeles Times je Sting razkril, da je uspešnica kljub temu, kar se dogaja z osramočenim glasbenim mogotcem, ki je vzorčil uspešnico Police iz leta 1983, po njegovem mnenju še vedno dobra. Originalna skladba Every Breath You Take namreč pripada njemu.

Nobelova nagrada za medicino v roke ameriških znanstvenikov

07. 10. 2024 11.48

Nobelovo nagrado za medicino letos prejmeta ameriška znanstvenika Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikro RNK, novega razreda majhnih molekul RNK, ki imajo ključno vlogo pri regulaciji genov, je sporočil švedski inštitut Karolinska v Stockholmu.

Zabeležili rekordno smrtnost: Vrnitev ni več mogoča

31. 08. 2024 16.01

Alarm zvoni na Hrvaškem. Število umrlih v zadnjem mesecu je za 13 odstotkov višje od števila umrlih julija lani in je drugo največje število umrlih v juliju v zadnjih desetih letih. Razlog pa bi moral skrbeti tudi turiste, ki radi dopustujejo pri južnih sosedih. Po mnenju strokovnjakov so glavni razlog za to najverjetneje ekstremni vročinski valovi, ki so letos prizadeli Hrvaško.

Nekoč so jih selili v globlje morje, danes so srečni, če kakšnega najdejo

22. 08. 2024 19.47

Številne je šokirala novica o tem, da so tuji turisti na Hrvaškem, tako v Umagu kot na Krku plačali zelo zasoljene kazni – kar 1.800 evrov – ker so iz morja potegnili tri velike leščurje. Gre za največje školjke v Sredozemskem morju, ki pa so tik pred izumrtjem. Tako pri naših južnih sosedih, kot tudi v Italiji in pri nas se strokovnjaki trudijo, da bi rešili te tudi 1,2 metra velike školjke, ki imajo v morskem ekosistemu zelo pomembno funkcijo.

Modro morje postalo barve bele kave: Istro spet zajelo sluzenje

08. 08. 2024 16.12

Modrino je v marsikaterem zalivu v okolici Pulja, pa tudi proti severu, izpodrinila rjava barva. Morje je namreč spet "zacvetelo". Pojav sicer ni nevaren, čeprav se lahko v plast sluzi ujame tudi kaj neprijetnega. Več težav pa imajo ribiči, ki se z neprijetnostjo ubadajo prav v času, ko se začenja visoka sezona lova na sardele in sardone.

Zdravje Jadranskega morja: katere nevarnosti mu pretijo?

13. 07. 2024 07.00

Slovensko morje se kuha. Pred kratkim sluz, tropikalizacija. Tujerodne ribe, tujerodni nevretenčarji, tujerodne alge. Kako morski biologi gledajo na to, kako zdravo je Jadransko morje, kakšna bo njegova prihodnost?

Kranjska klobasa proti 'ćevapom', polne Stožice in veliko ponosa

22. 06. 2024 19.14

Začetek Eura in dobre igre slovenske nogometne reprezentance so zasenčili vse ostale dogodke tedna, ki se izteka. Celo finale lige NBA, ki se je žal, vendar zasluženo končal z zmago Bostona proti Dončićevemu Dallasu. Nemška mesta in slovenske trge so preplavili navijači naše reprezentance. Prav tako odlični so bili slovenski odbojkarji, ki so se v Stožicah uspeli uvrstiti na olimpijski turnir. Gneča na ljubljanskih ulicah je bila tudi v času Parade ponosa, kjer so se zgodili manjši incidenti, ter na nekaterih upravnih enotah – v Ljubljani se je celo odvil jutranji šprint za prosto okence. Srečala sta se Putin in Kim.

Na slovenski obali rjava sluz, na Hrvaškem bela pena

22. 06. 2024 11.09

Že več dni lahko obiskovalci slovenskih obmorskih mest na gladini morja opažajo pojav, poznan kot sluzenje. V preteklih dneh je bilo to sprva opaženo v globljih vodnih slojih, zdaj pa so se želatinaste prevleke pojavile tudi na površini morja. Čeprav zdravja kopalcev sluz sicer ne ogroža, se izpostavljanje vseeno odsvetuje. Medtem je veter sluz, ki se je pojavila tudi ob hrvaški obali, že razpihal in obalo prekril z belo peno.

Morje prekrila sluzasta koprena, ki se v nočnih urah lahko modro svetlika

20. 06. 2024 18.40

Namesto modrine debela plast rjave sluzi. Pogled na slovensko morje v teh dneh ni nič kaj prijeten, podobne težave pa imajo tudi pri naših sosedih. Želatinaste prevleke so naraven pojav in same po sebi niso nevarne za zdravje, vendar pa se vanje lahko ujamejo številni, tudi patogeni organizmi, na primer fekalne bakterije, za katere ni ravno zaželeno, da zaidejo v telo. Morje bo očistil močnejši veter ali nevihta, do takrat pa se lahko tolažimo, da sluz skriva tudi očesu prijetnejše presenečenje v obliki modro-vijoličnega svetlikanja.

Mehiški turistični dragulj ali nepopravljiva ekološka katastrofa?

07. 06. 2024 07.49

Mehiška vlada gradi skoraj 1500 kilometrov dolgo železnico, kjer se bodo lahko turisti vozili po dvignjeni progi, a pri tem v tla vrtajo okoli dva metra široke stebre, ki uničujejo krhko jamsko življenje pod tlemi. Pod traso železnice leži na tisoče vodnih jam, ki predstavljajo glavni vodni vir za tamkajšnje prebivalce, delavci pa jih bodo prevrtali z na tisoče železnimi stebri. To ne pomeni samo uničenja jamskega življenja, tamkajšnji strokovnjaki opozarjajo tudi na to, da bi se lahko proga zaradi krhkega površja zrušila, poleg tega pa bi morebitno razlitje tovora lahko povzročilo nepopravljive posledice.

Satelitski posnetek: zakaj je jezero v Kaliforniji povsem pozelenelo?

01. 06. 2024 10.24

Nasa je objavila posnetke cvetenja alg, ki je povsem pozelenilo kalifornijsko jezero Clear Lake. Onesnaženje so zabeležili s satelitskimi posnetki, ki prikazujejo povsem zeleno barvo jezera. Alge, ki so obarvale jezero, pa proizvajajo toksine, ki lahko povzročajo poškodbe jeter in ledvic.

STORK – edinstveni sladoledi, narejeni v Sloveniji

28. 05. 2024 09.42

V sodobnem svetu, ki ponuja vse bolj raznoliko izbiro prehranskih možnosti, je poudarek na kakovosti in skrbno izbranih sestavinah postal nadvse pomemben. Zavestno se oziramo k naravi, ki nam ponuja bogato bero najrazličnejših okusov. Sladoledi STORK so pripravljeni iz naravnih sestavin, kar pomeni, da ne vključujejo sestavin z gensko spremenjenimi organizmi.

V slovenskem morju nastaja zatočišče za morske organizme

20. 03. 2024 19.38

V slovenskem morju prav te dni nastaja prva umetna oaza, struktura iz kamenja in betona, ki bo namenjena zatočišču za morske organizme. Sestavljena je iz šestih modulov, ki jih postavljajo v Seči na 12 metrih globine v ribolovnem rezervatu, približno kilometer od obale. Novost v Sloveniji pa ni novost v svetu, na Japonskem imajo takšnih umetnih podvodnih struktur več kot 20 tisoč. Jih bomo tudi pri nas v bodoče postavili še več?

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'

21. 01. 2024 18.47

V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana

14. 10. 2023 08.21

Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Na morskem dnu beležimo rekorden vročinski val

14. 09. 2023 16.01

Iz Morske biološke postaje Piran opozarjajo o alarmantnem pojavu, ki mu znanstveniki pravijo "pridneni morski vročinski val". Temperature morja na dnu Tržaškega zaliva so namreč dosegle rekordne vrednosti. Povišane pridnene temperature pa so lahko zelo stresne za organizme, ki živijo na morskem dnu. Za zdaj še ni jasno, kakšne bodo posledice za ekosistem.

Po 46.000 letih so odmrznili črva, ki je živel pod površjem sibirskega permafrosta

29. 07. 2023 07.00

Znanstveniki so oživili črva, ki je zamrznil pred 46.000 leti, v času, ko so po Zemlji še vedno hodili volnati mamuti, sabljasti tigri in orjaški losi. Glista doslej neznane vrste je po besedah enega od znanstvenikov preživela 40 metrov pod površjem sibirskega permafrosta v stanju mirovanja.

Skrivnostna kovinska kupola najverjetneje pripada vesoljski nosilni raketi

18. 07. 2023 17.28

Skrivnostni valjasti predmet, ki ga je naplavilo na zahodno obalo Avstralije, je najverjetneje vesoljska smet, je sporočila avstralska policija. Predmet je sicer širok okoli dva metra in pol ter dolg do tri metre. Neznani predmet pa je takoj sprožil številna ugibanja in teorije o svojem izvoru.

'V zadnjem desetletju se v gozdu dogajajo hitre spremembe'

15. 03. 2023 13.27

V zadnjih mesecih spremljamo burne odzive javnosti na ukrepe v mestnih gozdovih Ljubljane. Za meščane imajo namreč zelene površine velik pomen. Zato so na posvetu, na katerega so bili povabljeni predstavniki stroke, lastnikov in zainteresirane javnosti, razpravljali o izzivih na področju upravljanja z mestnimi gozdovi. Pravočasno ukrepanje je način, da gozdni prostor dobi nova in zdrava drevesa, so poudarili na Zavodu za gozdove.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu

09. 03. 2023 10.26

Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Higienski vložki: ali so narejeni iz naravnih materialov?

02. 03. 2023 09.25

Higienski vložki so pripomoček, ki spada v kategorijo izdelkov za intimno nego. V času menstruacije ženskam predstavljajo oporo in jim lajšajo tegobe v teh posebnih dneh.

Oživljanje po smrti? 200.000 evrov za ohranitev telesa, 60.000 za možgane

12. 02. 2023 12.39

Berlinski startup Tomorrow Biostasis se osredotoča na kriokonzervacijo ljudi v upanju, da bi jih lahko sčasoma po smrti spet obudili. Hranili naj bi že trupla približno 10 umrlih, še na stotine pa naj bi jih želelo na čakalni seznam. A čeprav so si ljudje od nekdaj želeli premagati smrt, etičnih vprašanj nikakor ne manjka. Pa tudi znanost, ki bi jo za to potrebovali, je danes bolj kot realnost – znanstvena fantastika.

'Padajo stoletne veličastne bukve, ostajajo pa le majhna drevesa'

17. 01. 2023 16.58

Predstavniki civilne družbe so s protestom v neposredni bližini tivolskega gradu znova opozorili na pretirano sečnjo gozda na območju ljubljanskega Rožnika. Vztrajajo pri tem, da gre za nepremišljen in netransparenten poseg. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je o protestu povedal le to, da ima vsak pravico povedati svoje stališče.

Podprite slovenske gozdove: z Zlatimi točkami do več kot 5 nogometnih igrišč gozda

10. 01. 2023 00.15

Skupaj lahko ponovno pomagamo za dober namen, pravijo v Petrolu, hvaležni vsem podpornikom dobrodelne akcije za Rdeče noske. Za kar najlepši začetek 2023 lahko Zlate točke podarite slovenskim gozdovom.

Zelena luč za sestavo vlade z 20 ministri: kdo bo vodil katerega?

28. 11. 2022 06.20

Volivci so na nedeljskem referendumu podprli spremembe zakona o vladi, kot si jih je zamislila koalicija Gibanja Svoboda, SD in Levice. Pot do začrtane reorganizacije vlade premierja Roberta Goloba z 20 ministri je tako odprta. Prinesla bo ustanovitev treh novih ministrstev, spremembe nekaterih pristojnosti in imen posameznih ministrstev. Golobovo vlado bo tako sestavljalo 19 ministrstev in vladni urad za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Desetletnika na plaži opekel ognjeni črv, odpeljali so ga na urgenco

07. 08. 2022 13.19

Desetletnega Šimuna je med igro na plaži v hrvaški Rogoznici v plitvini opekel ognjeni črv. Deček je naenkrat začutil pekočo bolečino, odpeljali so ga na urgenco. Z otrokom je vse dobro, po dveh dneh je bolečina prenehala. Ognjeni črvi sicer ne predstavljajo večje nevarnosti za ljudi, saj gre za počasne živali, ki ne napadajo. A vseeno se ga ne dotikajte, ob stiku pa odstranite iglice, opozarjajo hrvaški zdravniki.

Nizek pretok rek lahko vodi v pogine ribjih vrst: 'Stanje je kritično'

01. 08. 2022 16.36

Suša, ki traja že več mesecev, vpliva tudi na rečne in potočne struge, ki postajajo vse bolj suhe. "Stanje v slovenskih vodah je kritično," opozarjajo na Ribiški zvezi Slovenije. Nizek pretok v povezavi s konstantno visoko temperaturo pomeni pregrevanje vode, zmanjšanje vsebnosti kisika v vodi, kar lahko vodi v pogine določenih ribjih vrst – v prvi vrsti salmonidne vrste, kot so postrv, lipan in sulec, kasneje sledijo tudi krapovske vrste.

V Piranu ponudili vpogled v spekter morske znanosti Jadranskega morja

16. 06. 2022 19.24

Jadransko morje je kljub svoji majhnosti izjemno bogato z organizmi, a hkrati tudi med najbolj onesnaženimi in najbolj izropanimi. Nekatere živalske in rastlinske vrste izginjajo, trend je še možno obrniti, je pa za to potrebnih veliko naporov. Med tistimi, ki spremljajo celotno situacijo in težijo k izboljšanju morja je tudi Morska biološka postaja Piran. Minuli teden so svoja vrata odprli javnosti, kar je omogočilo vpogled v širok spekter morske znanosti, s katerim se ukvarjajo v Piranu.

Zaradi zamašene cevi pogin organizmov v Pšati: 'To je katastrofa'

14. 06. 2022 08.44

V naselju Suhadole v občini Komenda so v ponedeljek zvečer občani opazili onesnaženo reko Pšato in poginule ribe. Gasilci PGD Kamnik, Moste, Mengeš in mobilni ekološki laboratorij ELME so ob pregledu reke izvor onesnaženja našli v naselju Komenda, kjer je fekalna voda odtekala v reko. Kriva je zamašitev glavne cevi, nam je pojasnil Franci Kolenc iz Ribiške družine Bistrica Domžale. Čudi se, kaj vse ljudje zmečejo v kanalizacijo, celo kose oblačil. Po njegovi grobi oceni so v pasu, dolgem dva do tri kilometre, poginili vsi vodni organizmi. "Ko smo prišli na kraj, žal kaj dosti ni bilo več mogoče storiti," je povedal Kolenc.

Mikroplastiko odkrili tudi na Antarktiki

08. 06. 2022 17.27

V snegu na Antarktiki so raziskovalci prvič odkrili prisotnost mikroplastike na tem kontinentu. Ta je bila prisotna v vseh 19 vzorcih, ki so jih zbrali širom celine, med njimi pa je bila najpogostejša PET plastika, ki se navadno uporablja za izdelovanje plastenk in oblačil.