Gospodarstvo

Plače v javnem sektorju: enotni temelji, različen pristop glede na financiranje

Ljubljana, 15. 02. 2021 18.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA, Ti.Š.
Komentarji
64

Izhodišča za prenovo plačnega sistema, ki jih je vladna stran predstavila reprezentativnim sindikatom javnega sektorja, predvidevajo drugačno obravnavo tistega dela javnega sektorja, ki ima ob proračunskih še druge prihodke. Ta bi namreč imel večjo avtonomijo glede urejanja plač. Želja vlade je tudi več variabilnega nagrajevanja.

Za javni sektor je ob enotnih temeljih predlagan različen pristop k urejanju plač glede na vire financiranja.
Za javni sektor je ob enotnih temeljih predlagan različen pristop k urejanju plač glede na vire financiranja. FOTO: Shutterstock

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je na novinarski konferenci po sestanku s sindikati pojasnil, da bi po izhodiščih v okviru plačnega sistema v javnem sektorju določili dve skupini.

V prvi bi bili tisti, ki se v celoti financirajo iz proračunskih sredstev in pri katerih ima vsaka sprememba neposreden vpliv na proračun, na primer organi državne uprave, občine, centri za socialno delo. Za ta del bi veljala bolj zavezujoča centralno določena pravila plačnega sistema.

Večjo avtonomijo glede urejanja plač pa bi imeli v tistem delu javnega sektorja, ki s svojimi storitvami sredstva pridobiva na trgu oziroma se financira še iz drugih sredstev, ne le iz proračuna, ter določene institucije, ki jim že ustava ali zakon zagotavljata večjo samostojnost in neodvisnost. Minister je kot primer izpostavil zdravstvo in raziskovalno dejavnost. Vladno izhodišče pa je, da se spremembe uvajajo znotraj enake mase sredstev za plače.

Še vedno pa bi za vse v javnem sektorju ohranili nekatere skupne temelje, ko gre za sestavo plače, plačno lestvico, višino dodatkov, metodologijo obračunavanja in izplačevanja plač. Ostala bi tudi obveznost poročanja podatkov o plačah v informacijski sistem ISPAP.

Kar zadeva vprašanje tako imenovanega izstopa posameznih poklicev ali dejavnosti iz enotnega plačnega sistema, kar so omenjali zlasti v povezavi z zdravniki, policisti ali vojaki, dokončnega odgovora še ni. V skladu s sklepom, ki ga je sprejela vlada v četrtek, je na ministrstvih, da v roku 14 dni presodijo, ali je za kakšnega od poklicev ali dejavnosti iz njihove pristojnosti treba oblikovati ločen plačni sistem, in v tem primeru tudi predlagajo izhodišča, o katerih bo nato odločala vlada.

Sicer pa želijo na vladni strani s spremembami zagotoviti boljšo povezanosti plačila dela z rezultati dela, večjo fleksibilnost pri določanju višine plače, manj administriranja in poenostavitve sistema.

Napredovanje avtomatično skozi določeno obdobje

Ukinili bi ocenjevanje kot podlago za napredovanje, saj sedaj velika večina zaposlenih dobi oceno odlično, kar jim omogoči napredovanje na tri leta. Po vladnem predlogu bi bilo napredovanje avtomatično, a skozi določeno časovno obdobje. Kot je dejal minister, bi tako lahko zaposleni najvišji plačni razred na delovnem mestu dosegel po 40 letih in ne, kot je sedaj v praksi, po 15.

Prihranke, ki bi nastali iz tega razloga, pa tudi zato, ker ne bi bilo več možno napredovati za dva plačna razreda hkrati, bi usmerili v variabilno nagrajevanje in druge možnosti poviševanja plače, je navedel minister.

Redna delovna uspešnost in delovna uspešnost za povečan obseg dela bi se združili v eno. Bi pa posameznik z naslova delovne uspešnosti lahko dobil več kot sedaj, in sicer do 30 odstotkov višjo plačo. Maso sredstev za delovno uspešnost pa bi iz sedanjih dveh oziroma treh postopno zvišali na sedem odstotkov. Prav tako bi uvedli dodatek za deficitarnost poklicev in dodatek za izjemne dosežke na nacionalni ravni, ki bi bil trajen.

Kot popolno novost, ki bi lahko rešila marsikatero težavo sedanjega togega plačnega sistema, pa je minister navedel tudi možen odstop od siceršnjega pravila določanja delovnih mest in njihovega vrednotenja v kolektivnih pogodbah. Ko gre za nove zahteve poslovnih procesov in poslovnega okolja, na primer za uvedbo novega delovnega mesta z zakonom, bi po njegovih navedbah lahko delodajalci neodvisno od delovnih mest v kolektivnih pogodbah sistematizirali novo delovno mesto in tudi določili plačni razred za to delovno mesto, a v soglasju s pristojnim ministrstvom.

Minister Koritnik osebno meni, da pripravljena izhodišča že ustrezno naslavljajo razloge, zaradi katerih posamezne skupine razmišljajo o izstopu iz enotnega plačnega sistema. Kot je pojasnil, bodo na podlagi izhodišč in pripomb sindikatov pripravili predlog sprememb plačnega zakona, na vlado pa mora do konca aprila prinesti poročilo o stopnji usklajenosti s sindikati.

Vladna izhodišča po oceni Štruklja in Počivavška vodijo v razgradnjo obstoječega plačnega sistema

Vladna izhodišča vodijo v razgradnjo obstoječega enotnega plačnega sistema javnega sektorja, pa medtem menita sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek. Za predlagano delitev javnega sektorja v okviru plačnega sistema na dve skupini pa vladna stran po njuni oceni danes, ko je izhodišča predstavila sindikatom, ni podala prepričljivih pojasnil.

Predsednik KSS Pergam Jakob Počivavšek in predsednik KSJS Branimir Štrukelj (na fotografiji še Rudi Medved)
Predsednik KSS Pergam Jakob Počivavšek in predsednik KSJS Branimir Štrukelj (na fotografiji še Rudi Medved) FOTO: Aljoša Kravanja

Gre za razgradnjo plačnega sistema v javnem sektorju, ki omogoča tako ločene plačne sisteme po določenih resorjih kot tudi odstopanja po različnih delih javnega sektorja, je dejal vodja ene od dveh pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja Počivavšek.

Izpostavil je, da je vlada sprejela sklep, po katerem lahko ministrstva v 14 dneh sporočijo, ali bi želela za svoja področja imeti svoj, poseben plačni sistem. Sicer pa po njegovih besedah potrebe za izstop iz enotnega plačnega sistema ob takem predlogu, kot ga podala vladna stran, v bistvu niti ne bo, ker bo praktično avtonomija posameznih delov javnega sektorja takšna, da "so vsi na nek način izven sistema". Pri tem je še opozoril, da ob predlagani delitvi javnega sektorja v okviru plačnega sistema na dve skupini na vladni strani danes niso natančno pojasnili, kje in zakaj naj bi ta razlika bila.

Poleg tega izhodišča po Počivavškovih besedah predvidevajo izključevanje sindikatov iz določanja posameznih elementov plačnega sistema, ki so sedaj predmet usklajevanja med vlado in sindikati. Kot je pojasnil, bi imeli delodajalci v nekaterih primerih možnost določati delovna mesta in uvrstitev v plačne razrede izven plačnega sistema oziroma izven kolektivnih pogodb. Merila za delovno uspešnost bi bilo možno določati v splošnih aktih delodajalcev, prav tako tudi merila za dodatek za posebne dosežke.

Počivavšek tako meni, da gre vladni predlog v popolnoma napačno smer glede na to, kar bi bilo dejansko treba s plačnim sistemom narediti.

Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Štrukelj pa je ocenil, da gre za "rokohitrsko lomastenje po sistemu, ki je skrajno zahteven, kjer so potrebne resne analize in premislek". Danes pa, je dodal, napovedanih sprememb na vladni strani niso znali prepričljivo utemeljiti in razložiti, zakaj je predlagana takšna delitev. Sprašuje se denimo, zakaj so osnovne in srednje šole uvrščene v del skupaj z državno upravo, čeprav imajo povsem drug sistem odločanja, vrednotenja dela, drugačen karierni sistem.

Po njegovih besedah pa ni dvoma, da bo posledica konec zdaj veljavnega plačnega sistema. Sistem ne bo dualen le zaradi delitve javnega sektorja na dva dela, ampak tudi zaradi možnosti, da bodo po presoji ministra obstajala delovna mesta, ki se bodo določala in ovrednotila izven kolektivnih pogodb in ne bodo predmet kolektivnih pogajanj, je opozoril.

Kritičen je tudi do predloga, da bi za večje variabilno nagrajevanje sredstva dobili z upočasnitvijo napredovanj v plačne razrede. Kot je pojasnil, za večje variabilno nagrajevanje namreč niso predvidena dodatna sredstva, ampak se z upočasnitvijo napredovanj jemlje vsem, zato da bi ta sredstva namenili le nekaterim.

Ob tem pa sta tako Štrukelj kot Počivavšek opozorila na zavezo iz stavkovnih sporazumov, da je treba o ključnih vprašanjih plačnega sistema doseči soglasje s sindikati javnega sektorja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (64)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

riss
16. 02. 2021 20.31
+1
Resetirati vse plače. Postaviti novi plačni sistem. Najvišja plača za najbolj pomembna delovna mesta max 4.000 €/brutto, velja za javni sektor in državne službe. Najnižja začetniška plača pa zajamčena. Pomeni, da bi bila razmerja 1:4, znotraj tega razmerja pa plačni razredi in seveda napredovanja. Tisti, ki lahko zasluži več v zasebnem sektorju ali na svoje, naj samo izvoli. Večina še zajamčene ne bo zaslužila. UPAM, DA TA VLADA ZRACIONALIZIRA VSA PODROČJA.
AleksanderTheGreat
16. 02. 2021 19.17
+3
Barabe.pomočnikom vzgojiteljem je treba nujno povišati plače. Prevelike so razlike med nami in vzgojitelji.
zoran pušenjak
16. 02. 2021 13.48
+4
Tretjina jih je tako viška. Plače pa bi morale biti izplačane po uspešnosti in potem bi jim padle plače na raven delavca v realnem sektorju
Baltic
18. 02. 2021 08.14
+0
Potem se bodo razlike ko se bo uspesnost placevala, tisti ki so priliznjeni in vodilnim lezejo v rit in nic ne delajo bodo dobili dodatke. Pridni ki delajo in so tiho pa bodo spet dobili brco v rit NIC
vomo
16. 02. 2021 10.02
+4
Vse plače bi morale biti javne do centa v JAVNERM SEKTORJU in to z imenom. Če ti pa ne paše je tu PRIVATNI SEKTOR, ki te z veseljem sprejme v svoje okrilje glede na tvoje super sposobnosti. JAVNI SEKTOR
hotchilipoper
16. 02. 2021 09.59
+1
Plače so se ministrom povečale za 1000 evrov,in to od aprila do decembra 2020.Ker se ljudje ukvarjajo z corono,oni pa potiho plače gor.Bip bip bip
Realni
16. 02. 2021 09.13
+5
Večina učiteljev si zasluži spoštovanje, tu ni dvoma. Spoštovanja pa si dejansko ne zasluži njihov sindikalni voditelj, ki živi v svojem namišljenem svetu, kje pozna samo besedo dajte. Vedno je bil prva stranka v hodnikih novoizvoljenih vlad in odnesel par sto milijonov. Pri tej vladi tega ne bo dobil. Šarec mu je dal tristo milijonov in bil srečen, da ni rabil dati petsto. Voditi vlado in sprejemati ukrepe, zaradi katerih bodo vsi pljuvali po tebi, za to ni vsak, ki ga najdejo na ulici. Korona je problem, lahko pa je tudi rešitev in priložnost, da postavimo državo po meri državljanov . Ta vlada , tega ne more storiti, zato bodo pomembne volitve. Jasno je , da imamo državo, kjer imamo delovne ljudi in ljudi, ki živijo na račun teh delovnih ljudi. To pa je izkoriščanje in jaz nočem biti izkoriščen.
Slovenec81
16. 02. 2021 08.40
+3
80 % dela v birokraciji ( največ zaposlenih ) bi lahko opravljal ( hitreje, brez žlehnobe, brez napake in zastonj) program. To je sektor ljudi, ki že 30 let goljufa državljane
ježevka123
16. 02. 2021 08.00
+6
Potrebno je tudi zaostriti pridobivanje imenovanja v nazive. Marsikateri učitelj, vzgojitelj je tudi že imenovan v najvišji naziv - svetnik po 15 letih dela, kar je absurd.
pozzo
15. 02. 2021 21.58
+5
Sam za info učitelji med poukom na daljavo nismo dobili nobenih dodatkov. Samo nadomestilo za uporabi lastnih sredstev 2eur na dan. Če je v tem času učitelj delal 2-3ure je slab učitelj, pri nas smo v povprečju delali vsaj 10ur/dan in bili na voljo praktično od 7. do 24.ure.
Slovenec81
16. 02. 2021 08.37
+3
10h na dan ... Pa komu prodajate to, saj vam nihče ne verjame. Smo videli, koliko časa ste delali...max 2 h na dan...malo ste se pokazali pred kamero, po mailu poslali zahtevek in dan je zaključen. Morali vam bi plačevati za 40h na mesec ( pa še to zelo radodarno).
2fast4
15. 02. 2021 21.54
+7
Važno, da imam ventilator v pisarni 52 plačilni razred, fizikalc pa 21. Pol pa ventilator vpraša fizikalca če je bilo kaj soka....
slovenka62
15. 02. 2021 21.48
+1
Najprej naj jih 30% vrzejo na cesto in delajo naj tako kot v gospodarstvu.Ampak to so pobozne zelje ze 30 let ni junaka da bi to naredu.Oni so prvorazredni imajo polno privilegijev o katerih mi samo sanjajo.Zasciteni so ko kocevski medvedi.Zanimivo da nobeden ne gre v tealni sektor ce je tko slabo.
Tomvojo
15. 02. 2021 21.31
+1
Deset razredov je čisto dovolj za vse zaposlene v gospodarstvu in javnem sektorju. Za vsakega se bo našlo mesto v enem od razredov, ne pa čez 70 razredov.
ad21
15. 02. 2021 21.31
+5
V javni sektor sodijo javna uprava, državna uprava, lokalna samouprava in javne (gospodarske) službe - torej je to zelo velik sektor !
Škrat na kvadrat
15. 02. 2021 21.28
-1
Če štukelj začne bla bla, se vem šolnikom treseje hlače. In še določenim vladam. Le zakaj?
Geres
15. 02. 2021 21.18
+14
1. Ukiniti plačilo glede na izobrazbo. S tem se je samo degrediralo srednje medicinske sestre in vzgojiteljice, ki v ničemer ne zaostajajo za tistimi z visoko šolo (ni malo primerov, ko ima med sestra z visoko šolo srednjo ekonomsko in torej celo samo 3 leta relevantne izobrazbe, sestra s rednjo šolo pa štiri). 2. Če ne vemo, kaj bi se zgodilo, če tega zaposlenega ne bi bilo v službo, lahko delovno mesto ukinemo. Tega je v javni upravi ogromno. 3. Uvesti variabilni del plače in ga vezati na zadovoljstvo uporabnikov storitev. Če je zanič dr enako plačan kot vrhunski, imamo resen problem. 4. Vsako leto odpustiti v javni upravi 2% najslabše ocenejenih. Nemotiviranih delavcev uporabniki (in financerji) ne potrebujemo.
Space Voyager
16. 02. 2021 09.12
+1
Kar dober predlog. Sicer je dejstvo, da za določa delovna mesta moraš zahtevati tudi višjo izobrazbo, in ta morajo biti plačana bolje, kot tista z nižjo zahtevano izobrazbo. Kadar pa dve osebi opravljata isto delo, bi morala imeti isto plačilo.
Jožajoža
15. 02. 2021 21.15
+6
Ne zastopim slovenskega kapitalizma .vedno najvec pobere javni sektor,so najbolj plačani,najkrajšo pa potegnejo davkoplačevalci,kot so delavci,podjetniki in s.p ji.v zlati jugi je pa bilo drugace.delavec in podjetnik enkrat višjo plaćo kot uslužbenci javne uprave in politiki,ki jih takrat bilo zelo malo.
Sofijaaaaaa
15. 02. 2021 21.12
+4
Kako so dobil vsi oceno odlicno???
DirtySanchez
15. 02. 2021 21.11
+5
Kar se mene tiče bi plače v javnem sektorju znižal..... Je pa res da bi bilo treba izuzeti iz tega plačilnega sistema uniformirane in jim porihtat plače da bi bilo tako kot nekoč, da bi bili policija, vojska, gasilci, v državni službi zadovoljni saj samo tako pride motivacija in zvestoba službi domovine.....
Sebix
15. 02. 2021 21.03
+9
V javnem sektorju bi morale bit place, glede na produktivnost za polovico manjse ampak je ta drzava ujeta v zbirokratizirano populacijo ki samo pije drzavni proracun ki ga polni tisto malo gospodarstva ki ga imamo.
Evkaliptus
15. 02. 2021 21.16
+4
mojster s sredno solo si na minimalcu v JU in ni res da ne delas, delas marsikdo dela, marsikdo pa ne dela z visjo izobrazbo pa z dobro placo, vsi vidjo samo tiste z velko placo, ce zmansas minimalno placo v JU jo zmansas tud v gospodarstvu, za 300 eur pa mislim da noben ne bo delu niti prezivel s tem denarjem, ce si nezadovoljen s placo v gospodarstvu si sam kriv ker mas gnilga delodajalca k ti minimalca placuje, ne krivi za to JU. s tem da po 40 letih v JU s sredno solo prides do 1000 neto z dodatki, in to ni dostojna placa za celo zivljenje dela za kogarkoli pa se to vsake 4 leta napredujes za 2 placilna to pa je okoli 50 eur neto lahko pa napredujes 5x, se pravi 300 eur oz. manj v 20 letih, torej place niso dobre so nikakve, s tem da se minimalc konstantno dviguje in smo tisti s sredno solo z malo bolj odgovornim delom isto olacani kot cistilke z osnovno solo in tukaj je problem, ker se dviguje minimalc in kmalu bo nekdo s faksom na minimalcu skupaj z cistilko, kar pa ni fer, pa dalec od tega da ne privoscim cistilkam, naj bo minimalc 1000eru neto samo naj bo temu primerno tudi ostala placa visja
Baltic
18. 02. 2021 08.21
+1
Zacetniske place v JU so mizerne med.sestra,pomoc.vzgojiteljice,administratorji zacnejo sedaj z minimalno placo kot cistilka,.. Kje je tu pravica?? Sramota
turojen
15. 02. 2021 20.47
+14
Pri nas v firmi je direktor izjavil, da bi moral vsak zaposlen v JU, delati pred tem vsaj tri leta v gospodarstvu. Se strinjam z njim.
Svetec 2021
15. 02. 2021 21.26
+7
Sem delal v gospodarstvu pa vem kako je vsak zidar , mesar, malar, avtomehanik zraven službe fuša. No kako pa bo gasilec, policaj , reševalec, vojak fušal?
Wolf031
15. 02. 2021 21.43
+2
@legenda2014, sem videl policaje, ki so spali v službenem vozilu med delovnim časom. Dvomim, da si kdo v gospodarstvu lahko to privošči ...