
Ekonomsko-socialni svet je po obravnavi neplačevanja prispevkov za pokojninsko zavarovanje sprejel priporočilo, da se Finančna uprava RS in pristojna inšpekcija povežeta ter najdeta rešitev za boljše pobiranje prispevkov, je povedal predsednik sveta Branko Meh. Po navedbah s finančnega ministrstva pa je v pripravi več ukrepov.
Kot je ob robu seje zagotovila državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar, si na ministrstvu prizadevajo, da bi bilo neplačanih prispevkov čim manj. V pripravi je več ukrepov, ki bi posegli na to področje, je dejala.
"Treba je poskrbeti, da tisti, ki za svoje neplačane obveznosti niso sami krivi, dobijo možnost za poplačilo dolgov," je pojasnila. Tu ima v mislih podjetja, ki so zaradi krize zašla v težave. "Osredotočiti bi se morali na to, da bi jim morda pomagali z nekakšnim reprogramiranjem dolga," je dodala.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič pa ugotavlja, da gre tudi za problem veljavne zakonodaje. Po kazenskem zakoniku je neplačevanje prispevkov in neizplačevanje plač kaznivo dejanje, je spomnil.
"A problem nastane, ko hočeš to pravno normo uveljaviti. V tem primeru je namreč treba dokazati naklep. To je točka, kjer si številni delodajalci, ki ne izplačujejo prispevkov, umijejo roke, češ da bi plačevali, če bi tudi njim plačali tisti, ki bi morali," je opozoril.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.