Eurostat je popravil tudi oceno za zadnje lansko četrtletje, in sicer se je BDP območja z evrom tedaj na četrtletni ravni zvišal za 0,3 odstotka, BDP unije pa za 0,5 odstotka.
Na letni ravni je bila gospodarska rast v območju z evrom med januarjem in marcem petodstotna, v celotni EU pa 5,2-odstotna. Med oktobrom in decembrom lani se je obseg BDP v državah z evrom okrepil za 4,7 odstotka, v vseh članicah unije pa za 4,9 odstotka.
Vojna v Ukrajini je upočasnila okrevanje gospodarstva po pandemiji covida-19, prav tako pa otežuje prihodnje napovedi, navajajo tuje agencije. Gospodarsko sliko še dodatno otežujejo strogi koronski ukrepi na Kitajskem, zaradi česar se pojavljajo še dodatne težave v dobavnih verigah, ki hromijo svetovno gospodarstvo. Na drugi strani pa se zaradi sprostitve koronskih ukrepov v območju z evrom krepi storitveni sektor.
Med članicami, za katere je imel Eurostat na voljo podatke, je imela v prvih treh mesecih letos najvišjo gospodarsko rast Portugalska, kjer se je obseg BDP v primerjavi s četrtletjem prej zvišal za 2,6 odstotka. Sledita Avstrija (+2,5 odstotka) in Latvija (+2,1 odstotka). Na drugi strani lestvice se je obseg BDP na Švedskem (-0,4 odstotka) in v Italiji (-0,2 odstotka) skrčil.
Nemško gospodarstvo, največje v Evropi, se je na četrtletni ravni okrepilo za 0,2 odstotka. Drugo največje, francosko, pa je beležilo stagnacijo.
Na letni ravni so bile stopnje rasti v vseh članicah pozitivne, najvišja pa je bila na Portugalskem (+11,9 odstotka). Sledita Avstrija (+8,7 odstotka) in Španija (+6,4 odstotka).
Podatki za Slovenijo bodo znani konec maja.
Rekordna stopnja inflacije na območju evra
Stopnja inflacije v območju evra že od lanskega novembra iz meseca v mesec podira nove rekorde. Zdaj je na najvišjih ravneh, odkar je Eurostat v januarju 1997 začel izračunavati ta kazalnik. Na mesečni ravni so se cene v aprilu zvišale za 0,6 odstotka.
Aprila so inflacijo vnovič najbolj poganjali energenti. Ti so se podražili za 38 odstotkov na letni ravni, potem ko je bila marca njihova rast 44,4-odstotna.
Sledijo hrana, alkohol in tobačni izdelki s 6,4-odstotno rastjo cen (marca 5 odstotkov), industrijski proizvodi brez energentov s 3,8-odstotno rastjo (marca 3,4 odstotka) in storitve, ki so bile ta mesec za 3,3 odstotka dražje kot pred letom (marca 2,7 odstotka).
Najvišjo letno inflacijo je imela aprila po podatkih, ki upoštevajo harmonizirani indeks cen življenjskih potrebščin, Estonija, kjer so se cene zvišale za 19 odstotkov. Dvomestne stopnje rasti cen so beležile že Litva (16,6 odstotka), Latvija (13,2 odstotka), Nizozemska (11,2 odstotka) in Slovaška (10,9 odstotka). V Sloveniji je bila letna inflacija 7,4-odstotna.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.