Kaj se dogaja v občini Borovnica, da je prebivalce strah za svoja premoženja? Kot pojasnjujejo, so tarče predrznih vlomilcev, ki celo sredi dneva vlamljajo v njihove hiše in vozila. "Smo občina na robu Ljubljanskega barja, ki je do nedavnega še veljala za varno," pravi občanka in dodaja, da se je po njenih podatkih od konca lanskega leta do danes zgodilo že 11 vlomov v hiše in najmanj toliko v avtomobile.

S PU Ljubljana so nam sporočili, da so policisti PP Vrhnika v obdobju od novembra 2018 do konca januarja 2019 obravnavali 10 vlomov, od tega 8 v objekte (v enem primeru je ostalo pri poskusu) in dva vloma v vozila. Pri ogledih kaznivih dejanj je bilo ugotovljeno, da so bila dejanja izvršena predvsem v popoldanskem času, odtujeni pa so bili predmeti, kot je nakit in denar. Storilci so večinoma vlomili skozi okna ali vrata. Policisti so zavarovali sledi, ki so bile poslane v analizo, in zbirali obvestila, ki bi pripomogla pri preiskavi omenjenih kaznivih dejanj, a v tem trenutku ne morejo potrditi, da bi šlo za istega storilca ali več storilcev, saj preiskave še potekajo.
V zadnjem trimesečju (glede na isto obdobje leto pred tem, ko so zaznali tri vlome) so vrhniški policisti res zaznali povečano število vlomov, zaradi česar so okrepili prisotnost policistov na terenu, tako v uniformi kot v civilu. Načrtujejo pa tudi preventivno svetovanje v lokalni skupnosti, s katerim želijo osvestiti prebivalce, kako se zaščititi pred vlomi oziroma kako ravnati samozaščitno.

Kot je dejala zaskrbljena občanka Borovnice, si želijo, da bi bilo na ulicah več policije in da bi občina okrepila redarstvo. "Ljudje smo prestrašeni. Zanimanje za alarmne naprave je naglo poraslo, smo pa, bolj kot ostalo, jezni na župana in svetnike, ki na žalost ne naredijo nič, da bi se situacija popravila," je jezna občanka.
Na občini Borovnica so seznanjeni s povečanim številom vlomov. Kot pravijo, pa je več vlomov tudi v bližnjih občinah. "Tako kot v sosednji občini Brezovica in bližnjih občinah Horjul in Ig, tudi pri nas od konca lanskega leta beležimo povečano število vlomov v hiše oz. stanovanja in avtomobile. Gre za območja, v katerih se ljudje dobro poznajo in si precej zaupajo, tako da so neredko vrata v stanovanjske ali poslovne objekte nezaklenjena. Vlomilci opazujejo, kdaj ni nikogar doma in v neposredni bližini ter po navadi pod okriljem večera oziroma noči izvršijo vlom. Seveda so primerno opremljeni tudi za primer, če naletijo na zaklenjena vrata," pojasnjuje župan Občine Borovnica, Bojan Čebela.
Na občini so takoj ukrepali in o tem na spletni strani občine in na FB profilu obvestili občane ter jih pozvali k samozaščitnem ravnanju. Prav tako so stopili v stik s policijo in medobčinsko redarsko službo. "Opazili smo, da je takoj po objavi opozoril in pozivov k samozaščitnem ravnanju občanov prišlo do znatnega zmanjšanja tovrstnega kriminala, ki pa se je spet izrazito povečal čez mesec dni, ko so ljudje na vse skupaj že malo pozabili. Očitno gre za izdelano taktiko ’vlamljanja v valovih’," opozarja župan, ki se je na sestanku s policijo in redarstvom dogovoril za nekatere ukrepe, ki pa jih iz razumljivih razlogov ne bo javno razkril.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.