Kot piše angleški Guardian, bodo London, Džakarta, Šangaj in druga največja svetovna mesta, ki zaradi vpliva globalnega segrevanja že 'tonejo', v prihodnosti še bolj ranljiva za posledice vedno močnejših neviht in poplav, ki so posledica podnebnih sprememb.
Znanstveniki pod okriljem Medvladnega foruma za podnebne spremembe v novem poročilu opozarjajo, da se večina svetovnih prestolnic neučinkovito pripravlja na posledice podnebnih sprememb.
London tone zaradi geoloških dejavnikov, Houston pa se pogreza zaradi črpanja nafte
Nekatera večja svetovna mesta že tonejo zaradi različnih razlogov. Tla pod Šangajem se na primer ugrezajo pod težo stavb in naraščajoča morska gladina, ki je posledica podnebnih sprememb, bo razmere le še poslabšala, piše Guardian. Džakarta naj bi se zaradi vedno močnejšega črpanja podzemne vode vsako leto znižala za 25 centimetrov. Houston se pogreza zaradi vedno večjega črpanja nafte. Bangkok vedno nižje potiska teža nebotičnikov, London pa se počasi potaplja zaradi geoloških dejavnikov.
Znanstveniki so na težavo opozorili po mednarodnem srečanju vodilnih znanstvenikov, ki se ukvarjajo s podnebnimi spremembami v Južni Koreji. Na srečanju so predstavili rezultate obsežne študije, v kateri so raziskovali, če in kako se lahko svet izogne kritičnemu dvigu temperature 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Združeni narodi so za pripravo študije izbrali vodilne svetovne klimatologe.
Svet se je namreč glede na predindustrijsko dobo segrel za približno stopinjo Celzija, če bi se segrel še za pol stopinje, pa bi se posledično lahko morska gladina dvignila še za 40 centimetrov, kar bi imelo uničujoče posledice za svetovno prebivalstvo in okolje.
Angleška nevladna organizacija Christian Aid je ob tej priložnost v sodelovanju z Medvladnim forumom za podnebne spremembe objavila poročilo, v katerem so preučili morebitne posledice 1,5-stopinjskega dviga temperature glede na predindustrijsko dobo na večja mesta. Ugotovitve kažejo, da slabe razvojne odločitve oblasti še povečujejo ranljivost mest na ekstremne vremenske dogodke.
Morali bomo stopiti na zavoro
Strokovnjaki zato opozarjajo, da bomo morali pri proizvodnji toplogrednih plinov močno stopiti na zavoro, če želimo ustaviti globalen dvig temperature. Poročilo so pospremili z besedami, da so veličastna svetovna mesta morda res videti trdna, a so zaradi naraščanja morske gladine vedno bolj ogrožena in vedno bolj pod vodo. Večina jih je namreč zgrajenih na obalnih delih in v bližini večjih rek, zato so zaradi naraščanja gladine morja in vedno močnejših ekstremnih vremenskih pojavov zelo ranljiva.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.