Čas za Zemljo

Leto 2017 med toplejšimi in nadpovprečno osončeno, pa tudi vremensko 'najbolj nenavadno' leto

Ljubljana, 04. 02. 2018 08.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Leto 2017 je bilo v Sloveniji med toplejšimi v zadnjih desetletjih, ni pa bilo izjemno toplo. Leti 2014 in 2015 sta bili še bistveno toplejši. Po prvih podatkih klimatologov Arso pa je bilo leto 2017 nadpovprečno osončeno. Sicer se je od sredine 70. let prejšnjega stoletja v Sloveniji segrelo za okoli dve stopinji Celzija.

Lansko sicer vroče poletje se je precej hitro končalo z deževnim septembrom.
Lansko sicer vroče poletje se je precej hitro končalo z deževnim septembrom. FOTO: iStock

Glede na referenčno obdobje 1981–2010 je temperaturni odklon lani dosegel eno stopinjo Celzija, kar leto 2017 uvršča na približno deveto mesto. Lansko leto je bilo v okviru zadnjih let zmerno toplo, a hkrati toplejše od vseh let v obdobju 1961–1993, kažejo podatki Agencije RS za okolje (Arso).

Po prvih podatkih je bilo leto 2017 nadpovprečno osončeno, trajanje je bilo za okoli desetino daljše od dolgoletnega povprečja. Glede padavin je bilo lansko leto razmeroma normalno, skoraj nikjer ni bilo večjih odklonov.

Tako je bilo po letni statistiki temperatur in padavin leto 2017 podobno letom 2008, 2009, 2013 in 2016, a vremenski potek je bilo precej različen.

Leto se je začelo z zelo hladnim januarjem, ki je bil ponekod najhladnejši v zadnjih 30 letih, sledil je zelo topel februar in še toplejši marec, ki je bil eden najtoplejših.

V nadaljevanju se je temperaturna slika nekoliko normalizirala, dokler ni prišlo zelo vroče poletje, ki je bilo v večjem delu države med petimi najtoplejšimi, zlasti na jugovzhodu. Slovenija se je poleti 2017 soočala s sušo, ki je bila najizrazitejša na jugu in vzhodu države.

Poletje se je nato, laično rečeno, precej hitro končalo z deževnim septembrom, nato je bilo nekoliko več lepega vremena oktobra, je lansko vremensko dogajanje povzel klimatolog na Arsu Gregor Vertačnik.

Aprila pozeba, decembra vetrolom

Med vremenskimi ekstremi leta 2017 najbolj izstopata pozeba 21. aprila, ko je bila temperatura zraka v Sloveniji večinoma globoko pod ničlo, in vetrolom sredi decembra, ki je povzročil veliko škode v gozdovih in na objektih ter je zajel večji del države, kar je za Slovenijo razmeroma neobičajno, saj so vetrolomi običajno omejeni na manjša območja.

Tudi sicer je bil december vremensko razgiban, od zelo hladnih juter, ko se je temperatura ponekod spustila na minus 20 stopinj Celzija, pa do zelo toplega vremena v času vetroloma, ko so med drugim naprave v Dobličah v občini Črnomelj izmerile 19 stopinj Celzija, je spomnil Vertačnik.

Aprilska pozeba je Slovenijo lani prizadela že drugo leto zapored, a Vertačnik pravi, da je verjetno šlo za slučaj. "Tudi projekcije za naprej ne kažejo, da bi se pogostost pozeb kaj bistveno spremenila. Zaradi splošnega segrevanja bo vegetacija vse bolj zgodnja, hkrati pa bodo prodori hladnega zraka vse šibkejši. To se bo nekako uravnovesilo. Nekih bistvenih sprememb ne pričakujemo," je dejal.

Od sredine 70. let se je segrelo za dve stopinji

Sicer pa podobno kot po svetu tudi v Sloveniji povprečne temperature naraščajo. Od sredine 70. let prejšnjega stoletja se je v Sloveniji segrelo za približno dve stopinji Celzija, kar pomeni, da je zdaj običajno leto dve stopinji toplejše, kot je bilo pred 50. leti. Tako so zdaj celo tista najhladnejša leta, ki jih imamo, primerljiva z najtoplejšimi leti, ki smo jih imeli pred 50, 60 in več leti, je dejal Vertačnik.

Najtopleje je bilo v večjem delu Slovenije leta 2014, ki je od dolgoletnega povprečja odstopalo za skoraj dve stopinji Celzija. S stališča podnebnih razmer je bilo to leto zagotovo "najbolj nenavadno leto", pravi klimatolog Vetračnik. Bilo je najbolj toplo, hkrati pa tudi izredno namočeno. Marsikje po Sloveniji je bilo najbolj namočeno v zadnjih 50 letih. Zimo v letu 2014 si bomo zapomnili tudi po žledolomu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
04. 02. 2018 18.54
+1
Glede namišljenega segrevanja so ljudstvu že lagali - glej climategate is still the issue. V času toplih obdobij je človeštvo vedno dobro uspevalo, tvorba civilizacij. V času male ledene dobe pa je izbruhnila lakota in bolezen črna smrt je pobila tretjino svetovnega prebivalstva. Vemo, da se je v preteklosti zvrstilo že vsaj 8 ledenih dob in lahko predvidevamo, da bo še kakšna. Za več znanja glej: Mini Ice Age, Long Ice Age Glaciation explained
flojdi
04. 02. 2018 15.55
+1
. čudno. da se je zrak v slo od leta 70 segrel samo za dve stopinji. če pomislim , koliko jih več hajca stanovanja s klimico, in je več, več, hudo več avtomobilov; še celo takih , ki znajo segrevat riti, pardon Zice. ( vsa ta toplota nekam gre.mar ne
ŠeVednoPlešem
04. 02. 2018 11.26
+3
Če že, se nam obeta nova hladna doba ..., Evropa je vremensko odvisna od Atlantika in toplega tropskega zalivskega toka. Če se zgodi, kaj s tem tokom, se Evropa spremeni v ledeno tundro. Zima prihaja, definitivno. Da je bila Evropa kar nekaj časa pod ledenim oklepom, pričajo tudi razmere v Sahari, ki je bila nekoč plodna zelena gozdna savana z jezeri in rekami ... Vreme se sigurno spreminja, tako da so bila v Evropi obdobja neverjetno milih zim, pa nato obdobja neverjetno mrzlih zim, pa cela obdobja toplega vremena, ko je bila celo Grenlandija zelena, pa potem obdobja neverjetno deževnih poletij, mogoče tudi kot posledica vulkanskih izbruhov, ko je zgnilo žito in so Evropi zavladale lakota in bolezni ... Zaradi vremenskih sprememb so izginjale celotne civilizacije, kar nekaj vdorov "barbarskih" ljudstev z Vzhoda v Evropo je povezanih z vremenskimi razmerami, sušami ali podobnim. V bistvu je trenutno še najbolj stabilno vreme.
borec91
04. 02. 2018 10.57
+1
pretiravanje noci so tudi poleti veliko hladnejse kot vcasih res pa je moc sonca dandanes precej vecja kot vcasih pred 20 in vec leti pac ko posije sonce je takoj toplo ga zakrije oblak obcutno postane hladneje
frako
04. 02. 2018 11.23
+4
hotchilipoper
04. 02. 2018 09.15
+2
Kaj pa ozonske luknje,nič več se ne govori o njih