Leto 2017 je bilo po ugotovitvah Svetovne meteorološke organizacije eno od treh najbolj vročih let, odkar so pred skoraj 170 leti začeli spremljati te podatke. Leta 2015, 2016 in 2017 so bila najbolj vroča doslej, absolutni rekord pa pripada letu 2016, so danes v Ženevi sporočili iz te znanstvene organizacije Združenih narodov.
To je jasen znak podnebnih sprememb, ki ga je sprožila naraščajoča koncentracija škodljivih toplogrednih plinov v ozračju. Leta 2017 so bile temperature, tako kot že leta 2015, za približno 1,1 stopinje Celzija nad tistimi v predindustrijskih časih. Leta 2016 je bilo te razlike približno 1,2 stopinje.
Bolj relevanten podatek kot za posamezna leta pa je dolgoročen trend. In ta je opazen: "17 od 18 dosedanjih najtoplejših let je bilo v obdobju od preloma tisočletja, stopnja segrevanja pa je bila v zadnjih treh letih izredna," je dejal generalni sekretar Svetovne meteorološke organizacije Petteri Taalas. "Še posebej izrazito je segrevanje na Arktiki," je dodal. To bo dolgoročno vplivalo na vreme v drugih regijah sveta.
Da je bilo leto 2016 najbolj vroče doslej, je zaslužen vremenski pojav El Nino, ugotavlja organizacija. Za El Nino so namreč značilne povišane temperature morja, kar je vplivalo na vreme po vsem svetu. Za najbolj vroče leto doslej, v katerem se El Nino ni pojavil, pa velja leto 2017.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.