Kontroverzni ameriški predsednik Donald Trump v svojem letu in pol predsedovanja ni našel skupnega jezika z voditelji Francije, Italije, Nemčije, Velike Britanije, Kanade in Japonske.
Za najnovejše razburjenje je poskrbel z uvedbo carin na uvoz jekla in aluminija v ZDA, ki so s prvim junijem začele veljati tudi za Evropsko unijo, Kanado in Mehiko. Prizadete države so že napovedale povračilne ukrepe, kanadski premier Justin Trudeau pa je bil oster predvsem do razloga za uvedbo carin – Trumpova administracija namreč trdi, da gre za vprašanje nacionalne varnosti.
A Kanada in Evropska unija veljata za tradicionalni zaveznici Združenih držav Amerike in partnerici v zvezi Nato. Kako lahko torej predstavljata grožnjo nacionalni varnosti, se sprašujejo mnogi. Trudeau je carine tako označil za žalitev Kanadčanov, ki so se borili z Američani od druge svetovne vojne dalje.
A ne bo prvič, da bodo ZDA in njihova politika izolirani na tovrstnem srečanju. Tudi na lanskoletnem srečanju, ki je potekalo v Italiji, so na ZDA in takrat novoizvoljenega predsednika Trumpa letele ostre kritike zaradi odstopa od pariškega podnebnega sporazuma.
Temu je sledila sporna odločitev za odstop od iranskega jedrskega sporazuma, katerega podpisnice so tudi Velika Britanija, Nemčija in Francija. Trump se je za potezo odločil kljub jasnemu nasprotovanju držav zaveznic, ki ostajajo zavezane dogovoru, katerega namen je preprečiti Iranu, da bi razvil jedrsko orožje.
Zaveza k obrambi demokracije pred grožnjami
Prevladujoče teme srečanja bodo naraščajoče grožnje demokraciji, voditelji naj bi govorili o sankcijah proti Rusiji, denuklearizaciji Korejskega polotoka in prihajajočem srečanju Trumpa s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom, ter krizi v Venezueli. Izognili se ne bodo niti podnebnim spremembah in grožnji plastičnih odpadkov v oceanih, poroča BBC.
Zdi se, da bodo imele nekoč tesne zaveznice, na prihajajočem srečanju le malo skupnega. A v EU kljub temu poudarjajo, da so ZDA nenadomestljiva partnerica, skupina G7 pa promotor mednarodnega reda na temelju skupnih pravil in vrednost, kot so svoboda, demokracija, vladavina prava in spoštovanje človekovih pravic. A dodajajo, da bo prava umetnost najti način, kako zagotoviti, da se bosta obe strani strinjali, da se ne strinjata. In če sodimo po preteklih srečanjih ameriškega predsednika Trumpa s svetovnimi voditelji, se obeta predvsem netradicionalno srečanje s ponesrečenimi rokovanji.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.