zavajanje za množično uničevanje

Powell priznal zavajanje?

03. 04. 2004 00.00

Ameriški državni sekretar Powell je dejal, da so njegove trditve o iraških mobilnih laboratorijih za izdelovo orožij za množično uničenje temeljile na napačnih virih.

Cook razkriva Blairove skrivnosti

05. 10. 2003 00.00

Britanski premier Tony Blair naj bi nekdanjemu zunanjemu ministru Robinu Cooku priznal, da Irak nima orožja za množično uničevanje, ki bi ga lahko takoj uporabil. Tako v svoji knjigi piše Cook, ki je zaradi nestrinjanja z Blairovo politiko iz kabineta izstopil tik pred začetkom napada na Irak. Blairov urad obtožbe zanika.

Bela hiša zanika odgovornost

29. 09. 2003 00.00

Ameriška administracija je zavrnila obtožbe, da naj bi novinarjem namerno razkrila ime tajne agentke obveščevalne agencije CIA. Gre za soprogo nekdanjega veleposlanika Josepha Wilsona, ki je poleti obtožil Belo hišo, da je za trditev o iraških poskusih nakupa urana v Afriki uporabila ponarejene podatke.

Lagali tudi Avstralci?

22. 08. 2003 00.00

Tudi na avstralsko vlado leti vse več očitkov, da je v svojih predstavitvah namerno precenjevala vojaško grožnjo, ki jo je predstavljal Irak Sadama Huseina. Američani in Britanci vztrajajo pri ameriškem poveljevanju v Iraku, obenem pa pripravljajo novo resolucijo o vlogi OZN v Iraku.

Juri pričakuje Ruplova pojasnila

18. 07. 2003 00.00

Poslanec ZLSD in član odbora za zunanjo politiko Aurelio Juri je ministru za zunanje zadeve Dimitriju Ruplu pisno zastavil poslansko vprašanje v povezavi z obiski tujih vojaških ladij v koprskem pristanišču in izjavo Vilnuške skupine.

Vprašljivi razlogi za kampanjo v Iraku

10. 07. 2003 00.00

Ameriška administracija se otepa vse pogostejših vprašanj in kritik glede razlogov za napad na Irak. V podobnem položaju je tudi oblast v Veliki Britaniji, kjer pa so prepričani, da bodo našli iraško orožje za množično uničevanje.

Demokrati za preiskavo o obveščevalnih podatkih

09. 07. 2003 00.00

Tako ameriška kot britanska administracija sta tarči kritik zaradi uporabe obveščevalnih podatkov pri opravičevanju napada na Irak. Britanski premier ponavlja, da z obtožbami o iraškem orožju niso zavajali, ameriški demokrati pa zahtevajo obširno preiskavo uporabe obveščevalnih podatkov.

Blair ni zavajal glede Iraka

07. 07. 2003 00.00

Britanski premier Tony Blair je nezadovoljen s poročanjem britanske javne medijske hiše <em>BBC</em>, da naj bi vlada javnosti zamolčala resnične razloge za napad na Irak. Za časnik <em>The Observer</em> je izjavil, da gre za absurd in najhujši napad na njegovo integriteto. Parlamentarna preiskava pa je ugotovila, da oblasti niso zavajale britanske javnosti.

Blair zanika obtožbe o zavajanju

02. 07. 2003 00.00

Britanski premier Tony Blair je v spodnjem domu britanskega parlamenta znova zanikal obtožbe, da je britanska vlada manipulirala s podatki o iraškem orožju za množično uničevanje. Hkrati je zahteval predložitev dokazov, ki bi potrjevali obtožbe.

Vse več pozivov za pritisk na Iran

26. 05. 2003 00.00

Kar nekaj ameriških politikov poziva administracijo k spremembi režima v Iranu, češ da je ta nevarnejši od nekdanjega iraškega. Nekaj predvsem demokratskih senatorjev pa opozarja, da morajo najprej urediti razmere v Afganistanu in Iraku.

Ameriška zahvala Sloveniji

02. 04. 2003 00.00

Kongres ZDA je v torek objavil besedilo resolucije, v kateri se zahvaljuje državam vključenim v koalicijo za razorožitev Iraka. V njem so naštete vse države, ki podpirajo ameriško vojno v Iraku, med njimi je tudi Slovenija. Slovenski premier Anton Rop pa je znova poudaril, da Slovenija ni v koaliciji v vojni proti Iraku.

Slovenija pristopa k Vilniuški deklaraciji

05. 02. 2003 00.00

Kot je za 24 ur izjavil zunanji minister Dimitrij Rupel, se Slovenija z nekaterimi zadržki priključuje Vilniuški deklaraciji, ki govori o podpori ameriški politiki do Iraka. Kot je dejal, se je nekaj slovenskih pripomb že upoštevalo, potrebnih pa bi bilo še nekaj sprememb.