
Downing Street je od BBC že zahteval, da prekliče svoje poročanje, vlada pa pričakuje tudi opravičilo radia BBC, ki je med prvimi poročal o prirejanju argumentov za utemeljitev napada na Irak.
Upravni odbor birtanske medijske hiše je po krizni seji s programskimi uredniki v nedeljo zvečer podprl poročanje svojega novinarja, ki je maja, sklicujoč se na neimenovane dosjeje tajnih služb, poročal, da je britanska vlada napihnila nevarnost Sadama Huseina in iraškega orožja za množično uničevanje.
Parlamentarna preiskovalna komisija ni ugotovila pretiravanja
Preiskovalna komisija za zunanje zadeve spodnjega doma britanskega parlamenta je v ponedeljek objavila poročilo o zadevi iraških dosjejev vlade premiera Tonyja Blaira, v katerem je Blaira in njegove ministre oprala očitkov, da naj bi pri utemeljevanju razlogov za vojno v Iraku prevarali parlament, je pa kritizirala sestavo dosjejev.
Po mnenju komisije je Blair pomen drugega, januarja objavljenega dosjeja, katerega del so povzeli iz neke doktorske naloge, napačno predstavil parlamentu. Komisija je menila, da je nedopustno, da vlada povzema neko delo brez navajanja vira. V prvem, septembra objavljenem dosjeju, pa je bila po mnenju komisije preveč izpostavljena trditev, da bi Sadam Husein z orožjem za množično uničevanje lahko izvedel napad v roku 45 minut. Vlada naj bi ta skrb vzbujajoč podatek dodala v zadnjem trenutku, kljub nasprotovanju obveščevalnih služb, češ da je nezanesljiv.
Preiskovalna komisija je preiskavo v zvezi z domnevnim prirejanjem podatkov o iraškem orožju za množično uničevanje sprožila potem, ko je o tem maja, sklicujoč se na neimenovanega uslužbenca obveščevalne službe, poročal britanski BBC. Vlada naj bi "napihnila" dosje o iraškem orožju za množično uničevanje, ki je bil objavljen septembra lani.
Nekdanji vodja inšpektorjev OZN za Irak Hans Blix pa je v nedeljskem pogovoru za BBC izrazil dvom glede takšnih ugotovitev. Poudaril je, da sam nima nobenih dokazov za to, da naj bi Sadam Husein imel orožje za množično uničevanje, ki bi ga lahko uporabil v 45 minutah - kar je med drugim trdila britanska in ameriška oblast.