prijava začasnega prebivališča

V fiktivne prijave prebivališč v Mariboru vpleteni javni uslužbenki
16. 02. 2021 17.46Mariborski policisti in kriminalisti so v preiskavah fiktivnih prijav prebivališč prišli na sled javnima uslužbenkama, ki sta z nezakonitim ravnanjem omogočali prijave tujcem. V enem primeru gre za uslužbenko enega od državnih organov, ki deluje na območju Maribora, v drugem primeru pa za uslužbenko upravne enote. Zadevi med seboj sicer nista povezani.

40-odstotni porast števila začasnih prebivalcev na območju Kranjske Gore
05. 01. 2021 19.55V času epidemije so se ti marsikje spremenili kar v 'začasne prebivalce'. Številni so namreč našli povsem legalno možnost, kako denimo prek regijskih meja oditi na sonce v Kranjsko Goro, čeprav ne živijo na Gorenjskem. Lani je tako na območju Kranjske Gore začasno prebivališče prijavilo 2860 oseb, leto prej pa le 355. Domačinov 40-odstotni skok števila prebivalcev v zgolj zadnjih mesecih sam po sebi ne moti, moti pa jih, da zaradi nesorazmernosti ukrepov smučišče sameva, tik ob njem pa se gnetejo sankači in sprehajalci.

Spomladi poskočile prijave začasnega bivališča, največ pridobila Kranjska Gora
26. 11. 2020 11.47Omejitev gibanja na občine je spomladi marsikoga spodbudila k prijavi prebivališča na naslovu, kjer dejansko prebiva - prijave začasnega bivališča so namreč poskočile, opažajo na Statističnem uradu, kjer so "te dogodke zaznali kot notranje selitve". Največ novih prebivalcev je pridobila Kranjska Gora, največ pa jih je izgubila prestolnica.

S predlogom novele nad fiktivne prijave prebivališč
04. 11. 2020 15.52Ministrstvo za notranje zadeve je v medresorsko usklajevanje posredovalo predlog novele zakona o prijavi prebivališča. Kot je navedeno v predlogu novele, so njen temeljni cilj dodatni ukrepi za zmanjšanje števila fiktivnih prijav, med drugim s ponovno uvedbo krajevne pristojnosti za prijavo prebivališča.

Štirje načini, kako lahko po novem prijavite spremembo začasnega prebivališča
01. 04. 2020 09.46Prijave začasnega prebivališča osebno ali preko pooblaščenca do nadaljnjega ni več mogoče opraviti, so sporočili z ministrstva za javno upravo. S tem želijo zamejiti okužbe, na voljo ostajajo štiri elektronske poti.

Zbežala pred nasiljem, zdaj se bori z birokracijo
24. 10. 2019 08.00Mamica je z dveletnikom pred nasiljem zbežala od doma. Iz varne hiše sta se preselila v drug kraj, kjer ima zdaj službo, deček obiskuje vrtec. Na CSD je oddala vlogo za subvencijo najemnine, a pogoj je, da kandidira na razpisu za neprofitno stanovanje. To pa lahko naredi le v kraju stalnega prebivališča, od koder je zbežala. Če bi tam stanovanje prejela, bi ga morala zavrniti, saj ne želi več živeti blizu nasilnega partnerja. A če bi to storila, bi izgubila tudi upravičenost do subvencije najemnine. Tako mora plačevati tržno najemnino. Za hrano jima tako ne ostane skoraj nič.

Jožka Hegler: Težave najemnikov stanovanj
16. 09. 2003 00.00V klepetalnici 24ur.com smo se o težavah najemnikov stanovanj pogovarjali z Jožko Hegler, direktorico Stanovanjskega sklada.

Obvezna prijava in odjava bivališča
06. 03. 2001 00.00Konec februarja je stopil v veljavo zakon o prijavi prebivališča, ki celovito ureja način in postopek prijave in odjave stalnega in začasnega prebivališča, prijavo in odjavo gosta, vodenje registra stalnega prebivalstva ter posredovanje podatkov uporabnikom. Zakon prijavo in odjavo stalnega ali začasnega prebivališča oz. prijavo spremembe naslova stanovanja obravnava kot zakonsko obveznost za državljane in tujce. Kot določa zakon, ki ga je državni zbor sprejel 26. januarja letos, v uradnem listu pa je bil objavljen 9. februarja, mora posameznik prijaviti stalno prebivališče in spremembo naslova stanovanja, odjaviti stalno prebivališče, če se za stalno odseli z območja RS, prijaviti začasni odhod z območja RS, ki traja več kot tri mesece ter prijaviti in odjaviti začasno prebivališče. Stanodajalec pa mora prijaviti in odjaviti gosta ter prijaviti in odjaviti začasno prebivališče posameznika. Po določbah zakona mora na območju RS prijavno-odjavno obveznost izpolniti tako slovenski državljan kot tujec. Stalno prebivališče oz. spremembo naslova stanovanja je treba prijaviti v osmih dneh od naselitve, odjaviti pa pred odselitvijo.