nevrološka motnja

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?

15. 03. 2025 09.05

Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

Funkcijska nevrološka motnja: pot do diagnoze traja več let

14. 03. 2025 20.36

Motnje gibanja, tresenje, težave z vidom, spominom. Vse to doživljajo bolniki s funkcijsko nevrološko motnjo, ki pa so bili v zgodovini pogosto deležni različnih diagnoz. V antičnih časih so bolezen povezovali z nadnaravnimi silami, kasneje so ji rekli histerija in jo zdravili s psihoanalizo. Sodobna medicina ve, da je funkcijska nevrološka motnja resna in precej pogosta nevrološka bolezen, ki je posledica nepravilnega delovanja živčnega sistema. A ker so izvidi slikovnih in drugih preiskav teh bolnikov povsem normalni, tudi danes prepogosto hodijo od zdravnika do zdravnika, pot do diagnoze pa lahko traja več let.

Celine Dion se je zmagoslavno vrnila na odprtju olimpijskih iger

27. 07. 2024 10.36

Vse oči so bile uprte v Céline Dion, ko se je na otvoritveni slovesnosti olimpijskih iger v Parizu leta 2024 vrnila nazaj na oder. 56-letnica je zaključila celodnevni dogodek z osupljivo izvedbo pesmi Édith Piaf "Hymne à l'amour", ki jo je zapela v živo s podnožja Eifflovega stolpa. Legendarna izvajalka je blestela od glave do pet v beli Diorjevi obleki z dolgimi rokavi, ko je čustveno odpela pesem ob klavirskem aranžmaju.

Letošnji mednarodni dan epilepsije posvečen destigmatizaciji bolezni

13. 02. 2023 06.29

Vsak drugi ponedeljek v februarju zaznamujemo mednarodni dan epilepsije. Letošnji je posvečen destigmatizaciji bolezni, saj se mnogi bolniki težje kot z dejansko boleznijo soočajo prav s stigmo, povezano z boleznijo. Strokovnjaki opozarjajo, da se bo zaradi staranja prebivalstva delež starostnikov z epilepsijo v prihodnje še povečeval.

Ali TikTok povzroča nevrološke motnje?

20. 08. 2022 14.42

Ali priljubljeno družbeno omrežje TikTok, ki ga uporabljajo predvsem najstniki, povzroča nevrološke motnje? Zdravniki opozarjajo, da bi bili določeni tiki, nekontrolirani gibi, zvoki in besedni izbruhi pri najstnikih lahko povezani z uporabo TikToka. Gre za simptome Tourettovega sindroma, ki pa je genetska nevrološka motnja, ki v večji meri prizadene fante prej kot dekleta. Zanimivo pa zdaj nevrologi po svetu vidijo vse več najstnic s takšnimi tiki.

Znani tiktoker po 21 letih dobil italijansko državljanstvo

20. 08. 2022 07.00

Najbolj priljubljen tiktoker, ki je svetovno slavo dosegel, ko se je začel zgolj z obrazno mimiko norčevati iz posnetkov, v katerih ljudje dajejo nasvete, je pri 22 letih vendarle dobil italijansko državljanstvo. V Italiji sicer živi že od svojega prvega leta, a je postopek pridobivanja državljanstva za ljudi, ki niso rojeni v Italiji, zapleten. Po slovesni prisegi je 22-letnik, ki mu je svetovna slava na priljubljenem družbenem omrežju prinesla tudi milijone, dejal, da se je vedno počutil kot Italijan in opozoril tudi na težave pri pridobivanju državljanstva.

Nekdanji Putinov svetovalec na zdravljenju v eni od evropskih bolnišnic

01. 08. 2022 09.05

Anatolij Čubajs, nekdanji visoki svetovalec ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je kmalu po invaziji na Ukrajino zapustil Rusijo, naj bi se v eni izmed evropskih bolnišnic zdravil zaradi nevrološke motnje. Po neuradnih podatkih je Čubajs s položaja svetovalca odstopil ravno zaradi napada na Ukrajino.

Justin Bieber zaradi redkega sindroma ne more premikati dela obraza

11. 06. 2022 09.20

Justin Bieber je na družbenem omrežju razkril, da so mu diagnosticirali redek sindrom Ramsayja Hunta, zaradi katerega ima desno stran obraza paralizirano. V posnetku, na katerem je vidno, da ima zdravstvene težave, je povedal, da bo moral prihajajoče koncerte odpovedati, saj potrebuje čas za okrevanje.

Življenje z epilepsijo: 'Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več'

13. 02. 2022 12.15

"V srednji šoli sem doživela marsikaj, med drugim sem iz stoječega položaja priletela naravnost na ličnico, za nekaj centimetrov zgrešila steno ... Tega ne moreš preprečiti, ne moreš se pripraviti. Je kot nekakšna igra na srečo. Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več." Tako o svojih epileptičnih napadih pripoveduje 22-letna Maša. Pred mednarodnim dnevom epilepsije opozarja, da ljudje še vedno premalo vedo o tej nevrološki motnji, prav tako se prevečkrat obrnejo stran.

Med zelo redke učinke cepiva AstraZeneca dodali nevrološko motnjo

09. 09. 2021 11.16

Evropska agencija za zdravila (Ema) je med zelo redke neželene učinke cepiva proti covidu-19 podjetja AstraZeneca dodala Guillain-Barrejev sindrom. Gre za nevrološko motnjo, ki lahko povzroči začasno paralizo.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran

10. 05. 2020 15.00

Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.

Virus zika lahko povzroči Guillan-Barrejev sindrom, ugotavlja nova raziskava

01. 03. 2016 20.39

Skupina znanstvenikov je prvič dokazala, da bi lahko virus zika povzročil teško nevrološko motnjo znano kot Guillain-Barrejev sindrom. Raziskavo so opravili na podlagi krvnih vzorcev 42 bolnikov, ki so za tem sindromom zboleli ob prejšnjem izbruhu virusa. Nevrološke težave so se pri bolnikih pojavile po približno šestih dneh od okužbe z virusom zika.

FOTO: Srbkinja vidi stvari obrnjene na glavo

27. 08. 2013 06.30

29-letna Srbkinja Bojana Danilović ima izjemno redko nevrološko motnjo. Srbkinja namreč stvari vidi obrnjeno narobe. Zaradi tega knjige in časopise bere obrnjene na glavo, narobe so obrnjeni tudi računalniški monitor, telefon, tipkovnica.

Slabi pogoji za zdravljenje

21. 08. 2007 14.20

Na Nevrološki kliniki v Ljubljani opozarjajo, da število bolnikov, ki trpijo za demenco, hitro narašča.