ipm

Gospodarstvu izplačanih skoraj 32 milijonov evrov predplačil za povračila škode

03. 10. 2023 17.16

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je izplačalo 31,77 milijona evrov predplačil za povračila škode v gospodarstvu po avgustovski ujmi s poplavami in plazovi. Predplačila so prejeli vsi upravičenci, ki so do 1. septembra oddali oceno škode z zahtevo po predplačilu, in sicer v višini 10 odstotkov ocenjene škode.

Digitalna preobrazba in politična agenda digitalizacije

24. 07. 2021 07.25

Digitalna preobrazba je globalna agenda (t. i. levega in desnega) političnega in celotnega poslovnega sveta, ki jo je prav pandemija covida-19 postavila na piedestal. Digitalizacija je ena od ključnih prioritet EU in slovenskega predsedovanja Svetu EU. Po novem pa imamo tudi ministra za digitalno preobrazbo! Vse kaže, da bo digitalizacija ključna politična agenda, ki bo pomembna za pozicioniranje na naslednjih volitvah. A kaj bo implementirano tudi v praksi?

Slovenska tragedija: '20 let kuhanja v zosu politične polarizacije'

27. 03. 2021 07.00

Stabilnost slovenskega političnega prostora je iz dneva v dan manjša, zato gre na prvi pogled razumeti, zakaj si predsednik republike Borut Pahor prizadeva za sklenitev nekakšnega dogovora o sodelovanju med političnimi strankami, ki bi državi v času, ko ta velja za eno najbolj prizadetih v epidemiji covida-19, povrnil ravnovesje. Pa vendar je realnost precej drugačna, saj se posvetov s predsednikom republike udeležujejo praktično le predstavniki vladnih strank. Zato se je ob tem vredno vprašati, kakšno dodano vrednost sploh imajo tovrstni dogodki?

Izzivi digitalizacije slovenskih občin

16. 01. 2021 07.00

Živimo v dobi zelo hitrega tehnološkega in znanstvenega napredka, ki temeljito spreminja delovanje celotne družbe. Spremembe v gospodarstvu so še posebej vidne in otipljive, takšen razvoj pa je posledica predvsem digitalnih tehnologij – delo in šolanje na daljavo, brezpapirno poslovanje, elektronske vloge, shranjevanje v oblaku. Fizične razdalje v digitalnem svetu niso več tako pomembne, kot so bile prej. Pandemija covida-19 je pri tem zgolj katalizator sprememb, pospeševalnik procesov, ki trajajo že leta.

Omrežje 5G in kibernetske grožnje

09. 01. 2021 07.00

Peto generacijo mobilnega omrežja (5G) smo še pred enim letom povezovali z Južno Korejo, Japonsko, Kitajsko itn., danes pa je na nek način omrežje prisotno že tudi v Sloveniji. Kot primer lahko izpostavimo svetovno prvenstvo v smučarskih poletih v Planici.

Kako umetna inteligenca spreminja družbo

20. 12. 2020 07.13

Leto 2020 sta najbolj zaznamovala dva dejavnika, ki sta zaradi našega modernega načina življenja med seboj tesno povezana. Prvi dejavnik je digitalizacija, ki je kot proces prisoten že več desetletij, v zadnjih letih pa se še pospešuje na račun hitrega tehnološkega razvoja in spremenjenih navad ljudi. A pravi pospešek digitalizaciji je pravzaprav dal drugi dejavnik – pandemija covida-19 in reakcije držav ter nadnacionalnih institucij, ki so z ukrepi karanten in splošne socialne izolacije na stežaj odprle vrata pronicanju novih tehnologij in navad v širšo družbo.

Demokratična družba in kibernetske grožnje

05. 12. 2020 06.55

Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

Ko neopazno postane vidno

07. 11. 2020 20.18

Ko smo pred letošnjim letom pomislili na digitalne tehnologije, sta nam na pamet najprej padli dve miselni podobi: računalnik v sobi in pametni telefon v roki. Oboje smo sicer uporabljali vsak dan, za delo in za prosti čas. Kljub temu smo ju obravnavali kot preprosti orodji, nič pomembnejši od izvijača ali vijaka. Na kratko, računalnik in telefon sta nam bila sicer nujni potrebi, vendar ne dosti več.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost

18. 10. 2020 07.02

Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Kako delujejo politične stranke?

14. 03. 2020 07.00

V svojem znamenitem delu Ekonomska teorija demokracije (1957) ameriški ekonomist Anthony Downs kot temeljno predpostavko jemlje izhodišče, da je poglavitna pomanjkljivost dotedanjega normativnega pogleda na demokracijo ta, da ni upošteval dimenzije ekonomsko-političnega delovanja.

Neoliberalizem naš vsakdanji

29. 02. 2020 07.00

V današnjem političnem in družbenem življenju je široko razširjena ideologija, ki govori, da ljudje nimamo nič skupnega, da ima vsak svojo resnico in da skupnih institucij ne potrebujemo. Od kod izvira ta ideja, je težko odkriti. Želja po neskončni svobodi posameznika je močna.

Zakaj opozicijska SDS ni alternativa?

08. 02. 2020 10.14

Po padcu vlade Marjana Šarca bodo slovenski volivci prej ali slej postavljeni pred dilemo, komu na naslednjih (predčasnih) volitvah nameniti svoj glas. Odhod prvaka DeSUS iz politike priča, da kult osebnosti večnega predsednika v slovenskem političnem prostoru ostaja le še prvak stranke SDS.

Maksuti: Matej Tonin kot predsednik DZ je nevtralna izbira, ne obris nove koalicije

22. 06. 2018 19.48

Izvolitev Tonina na mesto predsednika DZ je logična izbira, saj ustreza obema političnima opcijama, pojasnjuje Alem Maksuti z Inštituta za politični menedžment.

Vas bodo vodila burna čustva, čredni nagon, stereotipi ali hladnokrven razum?

01. 06. 2018 12.46

Čas, ki še manjka do letošnjih volitev, se zdaj odšteva le še v urah. Na naklonjenost nekaj več kot 1,7 milijona volivcev upa več kot 1600 kandidatov na 25 kandidatnih listah. Kaj pa je tisto, kar prevesi tehnico, ko se odločamo? Čustva ali razum?