gobarjenje

Je šlo šampinjonarstvo pri nas po gobe?
11. 11. 2024 19.29Slovenci obožujemo gobe. Surove, pečene, ocvrte, z jajcem, v kremni juhi, dušene v obari, vložene. Gobe imajo visoko vrednost antioksidantov, vitaminov in mineralov ter krepijo imunski sistem. A v naravi jih za vse preprosto ni dovolj, zato kupujemo gojene. Najbolj priljubljeni so šampinjoni, ki pa pridelovalcem, sploh slovenskim, povzročajo precej glavobola. Celo do te mere, da se z njihovim gojenjem pri nas ukvarja le še ena kmetija – gobarna Smuk iz Loga pri Brezovici. 18 ljudi, ki ne pozna praznikov in vikendov. Letno pridelajo 400 ton, a to ne zadovolji slovenskih potreb.

Dobrodelni CopArti Oskarja Kogoja
07. 11. 2024 19.26Slovenci obožujemo naravo in hribolazenje, gobarjenje, harmoniko pa tudi copate. Tudi ti nas namreč kot narod zaznamujejo. Koga ne pričaka doma udoben par copatov, ki je samo vaš? Tudi prišlekom ob obisku ponudimo copate, kar marsikaterega tujca močno preseneti. Slovenske navezanosti na nošenje copatov se dobro zavedajo tudi v Zvezi prijateljev mladine Slovenije, kjer so v sodelovanju z legendarnim slovenskim oblikovalcem, Oskarjem Kogojem, ustvarili prav posebne copate. Kar polovica zbranih sredstev od prodaje je namreč namenjenih za izobraževanje otrok iz socialno šibkejših družin. In zakaj jih krasi prav čebela?

Preventivne akcije v hribih: številni na pot nepripravljeni
06. 10. 2023 20.09Pohodništvo je pri nas zelo razširjeno. Mnogi prosti čas preživijo v hribih in planinah, zelo priljubljeno med Slovenci pa je tudi gobarjenje. A takšno preživljanje prostega časa se hitro lahko spremeni v nočno moro, saj se številni na pot odpravijo nepripravljeni. Policisti, pripadniki gorske policijske enote, zato v gozdovih izvajajo preventivne akcije, kjer pohodnike opozarjajo na nevarnosti.

'Nikoli ne veš, za katerim grmom te čaka kakšna posebna goba'
22. 09. 2023 09.24V Sloveniji imamo bogato tradicijo gobarstva. Za mnoge je to strast, ki jo prenašajo iz generacije v generacijo. Čeprav je letošnje poletje bogato postreglo z gobami, je september bolj skromen. Bojan Arzenšek iz Gobarskega društva Kranj ob tem poudarja, da je gobarska sezona v polnem teku in še ni rekla zadnje besede.

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?
18. 03. 2023 10.30Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

V septembru in oktobru kar 105 zastrupitev z gobami
12. 10. 2022 12.23V septembru in oktobru so v centru za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana obravnavali 105 zastrupitev z gobami. Ker v zadnjem času opažajo povečano zanimanje za gobe, strokovnjaki svetujejo previdnost. Ljudje naj nabirajo le gobe, ki jih dobro poznajo, v primeru kakršnih koli težav po zaužitju pa naj nemudoma poiščejo zdravniško pomoč.

Le previdno, ni vsaka lepa goba tudi užitna
09. 10. 2022 21.54Potem ko je ena od osmih oseb, ki so se v Srbiji zastrupile z gobami, umrla, je policija zdaj potrdila, da je šlo za zeleno mušnico. Kupili so jo od 72-letnice, ki je strupene gobe prodajala na tržnici v Šabcu. Tudi Slovence je zadnje tedne obnorelo gobarjenje, a pri tem mnogi pozabijo, da niso vse lepe gobe užitne in da jih neizkušen nabiralec lahko kaj hitro zamenja. Do četrtka so namreč v Centru za klinično toksikologijo in farmakologijo na UKC Ljubljana obravnavali že 62 zastrupitev z gobami, od tega dve z zeleno mušnico.

Tudi užitne gobe so lahko strupene, če jih uživamo prepogosto
24. 09. 2022 11.33Nastopila je jesen in z njo radosti, ki jih prinaša ta letni čas. Po družbenih omrežjih krožijo slike, na katerih ljudje ponosno razkazujejo, koliko gob so te dni nabrali. Vtis je, da je to sezono gob v izobilju. Poznavalec gob Bojan Arzenšek je potrdil, da je več jesenskih gobanov v višje ležečih predelih, v nižinah je bilo do zdaj slabše. A pred vrati je vsaj še en mesec sezone. Ker se tudi v užitnih gobah kopičijo težke kovine ali tvorijo nestabilni strupi, se tudi z njimi lahko zastrupimo, zato jih ne uživajmo prepogosto, je svetoval Arzenšek. Preveč gob se ne splača niti zato, ker nas bo, če jih bomo nabrali več kot dva kilograma in nas bo dobil inšpektor, doletela kazen od 200 do 300 evrov.

Ko se narava igra: gobarka našla 'dvonadstropna' jurčka
15. 09. 2019 18.46Narava se pogosto rada poigra z nenavadnimi oblikami. Tokrat je na prav poseben prizor naletela gobarka. V hribih nad Tržičem je našla jurčka, ki sta zrastla en na drugemu.

Poznavalci v eni sezoni nabirajo od 50 do 100 vrst gob
29. 09. 2018 07.00Čeprav se v Sloveniji pogosto odpravimo v gozd po gobe, nas večina v resnici pozna le od pet do deset vrst gob. A med 3000 vrstami gob je včasih dovolj le malenkost, le majhna napaka, da gre kaj narobe, naberemo napačno gobo, da se nam med užitne prikrade strupena ... Najpomembnejše pravilo torej je, pravijo mikologi, da nabirate le tiste gobe, ki jih res dobro poznate.

Nadzor: romunske gobe, namočene v tobačno raztopino
14. 09. 2018 07.41Skorajda ni družbenega profila, kjer se ne bi na fotografijah košare ali mize šibile od jurčkov, lisičk in ostalih gob. Toda pozor, ob cestah naj bi se prodajale tudi romunske gobe, namočene v tobačno raztopino, da so videti kot sveže. Inšpektorji že izvajajo poostren nadzor.

'Imel sem občutek, da nabiram borovnice'
10. 09. 2018 13.05Je le eden od zapisov na Facebooku, kjer se je nekdo pohvalil z bogatim izplenom gob. In res so družbena omrežja preplavile fotografije gob, kot da bi šlo za tekmovanje, kdo jih nabere več. Da jih je letos nad povprečjem v zadnjem desetletju, je potrdil tudi gobar Bojan Arzenšek. A kakšni gobarji pravzaprav smo Slovenci? Znamo nabrati še kaj drugega kot le jurčke, lisičke in 'marele'?

Kar je za gobarje pravi raj, je za lastnike gozdov lahko tudi pekel
08. 10. 2017 21.14V Brkinih se tudi letos nadaljuje vojna med lastniki gozdov in nabiralci gob, ki naj bi - kot trdijo domačini - uničevali in ropali gozdove. Letos so zato ob gozdu postavili prometne znake, ki prepovedujejo parkiranje, nekdo pa se je celo z nožem lotil pnevmatik. A tudi to obiskovalcev ne odžene.

Svetovni dan varstva okolja nas tokrat opozarja na gibanje v naravi
05. 06. 2017 06.30Letošnja tema svetovnega dneva varstva okolja, ki ga obeležujemo 5. junija, se glasi ''Povežimo ljudi z naravo'', njeno ozadje pa je razmislek o tem, da smo tudi ljudje del nje. Podatki kažejo, da je narava v Sloveniji relativno ohranjena in neokrnjena, a vendarle moramo vseskozi skrbeti, da bo takšna tudi ostala.

Na slovenskih cestah dnevno pogine med 15 in 20 srn
15. 12. 2016 13.02V zadnjih desetletjih je naraslo število trkov vozil in prostoživečih živali. Da bi jih bilo čim manj, sta dogovor o sodelovanju podpisala Direkcija RS za infrastrukturo in Lovska zveza Slovenije Ljubljana. Kljub dosedanjim ukrepom na naših cestah zaradi srečanja z avtomobili pogine med 15 in 20 srn na dan.

Iz gozda s polno košaro gob, a ne pozabite, da je količina omejena
11. 08. 2014 20.07Letošnje poletje dežja ni manjkalo in gobarji te dni iz gozdov nosijo polne košare. Številni pa ob tem pozabljajo, da je količina nabranih gob omejena na dva kilograma, kazen za kršitelje pa je dobrih 200 evrov globe in odvzem nabranih gob.

Radi nabirate gobe? Mogoče so vaši dejavnosti šteti dnevi
18. 06. 2014 17.29Lastnikom zasebnih gozdov je prekipelo: mi imamo z gozdovi strošek in davke, služijo pa nabiralci gozdnih sadežev. Državo zato pozivajo, naj jim dajatve zmanjša, sicer bodo razmislili o zaostritvi prostega nabiranja gob in ostalih dobrot.

Ozimnica že, kaj pa skrb za naravo?
03. 10. 2012 19.58Na Pokljuki, kjer gre gobarska sezona počasi h koncu, so se zadnje tedne tisoči oskrbeli z letošnjo ozimnico. A žal se številni gobarji še vedno ne zavedajo, da so v gozdu le na obisku, ter vztrajno onesnažujejo in uničujejo naravo.

Medvedka napadla domačina
27. 08. 2005 00.00V Dletu nad Zabičami je medvedka napadla 62-letnega domačina iz okolice Ilirske Bistrice, ko je le-ta nabiral gobe.

Z gobami proti raku
13. 07. 2004 00.00Ekstrakt iz nekaterih vrst gob naj bi zmanjševal tveganje za nastanek raka in preprečeval rast rakastih celic.