bioinženiring

Bi poskusili mesne kroglice iz 'mamutovega' mesa?

28. 03. 2023 17.21

V arktičnem permafrostu so našli že kar nekaj ostankov mamutov, znanstveniki pa so tako lahko sekvencirali genom te živali in izvedeli zanimive podrobnosti o življenju o teh izumrlih ledenodobnih velikanov. No, nekateri znanstveniki pa so šli še korak dlje. Nekatere od pridobljenih informacij so v laboratoriju namreč uporabili za izdelavo približka "mamutovega" mesa – če temu sploh lahko rečemo mamutovo meso.

EEG v ušesih, napoved bolezni: podatki pa tudi zavarovalnici in delodajalcu?

21. 01. 2023 10.17

Kako se bomo zdravili v prihodnosti? Veliko vlogo naj bi v našem zdravju igrale nove tehnologije, tudi umetna inteligenca. Trendi kažejo, da naj bi se velik del zdravljenja preselil na domove – s pomočjo pripomočkov, aplikacij, preko katerih bi izmenjavali podatke z zdravstveno ustanovo. A to s seboj prinaša etična in varnostna tveganja. Si res želite leta vnaprej vedeti, kakšna bolezen vas bo pestila? Je sploh mogoče povsem zavarovati medicinske podatke? In kdo naj ima od njih korist? Le pacient? Zavarovalnice? Delodajalci? Strokovnjaki so jasni – veliko dela čaka zakonodajalce. Vprašanje pa je, če so zmožni s hitrostjo svojega dela slediti hitrosti tehnološkega razvoja – in ga tudi razumeti v vseh njegovih dimenzijah.

Mariborski inštitut do 17 milijonov evrov 'težkega' superračunalnika

01. 10. 2020 16.05

Mariborski Inštitut informacijskih znanosti IZUM in Skupno podjetje EuroHPC sta podpisala 17 milijonov evrov vredno pogodbo o nakupu superračunalniškega sistema Vega z izbranim ponudnikom Atos. Novi superračunalnik Vega bo začel delovati marca 2021. Z zmogljivostjo 6,8 petaflopov na sekundo bi se danes uvrstil med 50 najzmogljivejših superračunalnikov na svetu.

Kitajci znova razburjajo: v laboratoriju 'popravili' človeški zarodek, tokrat z novo metodo

28. 09. 2017 08.30

Že leta 2015 so kitajski znanstveniki sporočili, da so s pomočjo biotehnologije popravili genetski zapis v človeškem zarodku tako, da le-ti niso bili več nosilci težke dedne krvne bolezni. Tokrat so dvignili še več prahu, saj so sporočili, da jim je uspelo storiti enako, le da z naprednejšim postopkom genetskega inženiringa.

Izumili akumulator na urin

18. 08. 2005 00.00

Znanstveniki iz Singapurja so izumili akumulator na urin, ki ga je mogoče uporabljati pri medicinskih preiskavah.