Znanost in tehnologija

Mariborski inštitut do 17 milijonov evrov 'težkega' superračunalnika

Maribor / Luksemburg / Pariz, 01. 10. 2020 16.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Tina Švajger
Komentarji
9

Mariborski Inštitut informacijskih znanosti IZUM in Skupno podjetje EuroHPC sta podpisala 17 milijonov evrov vredno pogodbo o nakupu superračunalniškega sistema Vega z izbranim ponudnikom Atos. Novi superračunalnik Vega bo začel delovati marca 2021. Z zmogljivostjo 6,8 petaflopov na sekundo bi se danes uvrstil med 50 najzmogljivejših superračunalnikov na svetu.

Javni zavod Inštitut informacijskih znanosti IZUM v Mariboru in Skupno podjetje EuroHPC sta na osnovi odločitve o izbiri ponudnika za izgradnjo superračunalniškega sistema Vega podpisala 17 milijonov evrov vredno pogodbo o nakupu superračunalniškega sistema Vega z izbranim ponudnikom Atos. Gre za evropsko podjetje s sedežem v Franciji, ki spada med vodilne svetovne ponudnike in inovatorje na področju digitalne transformacije in superračunalništva.

Novi superračunalnik Vega, ki bo začel delovati marca 2021, bo v prostorih IZUM-a v Mariboru v sodelovanju s slovenskimi izvedenci postavila evropska korporacija Atos. Vega bo eden izmed petih centrov EuroHPC prve generacije; z zmogljivostjo 6,8 petaflopov na sekundo pa bi se danes uvrstil med 50 najzmogljivejših superračunalnikov na svetu.

Atosov BullSequana XH2000 je bil izbran za EuroHPC superračunalnik Vega v Mariboru.
Atosov BullSequana XH2000 je bil izbran za EuroHPC superračunalnik Vega v Mariboru. FOTO: Inštitut informacijskih znanosti - IZUM

Direktor IZUM-a Aleš Bošnjak je ob tem dejal: "Superračunalnik Atos bo izpolnil cilje projekta HPC RIVR in dal novi generaciji izvedencev in raziskovalcev ter širši slovenski strokovni javnosti na voljo vrhunsko tehnologijo, s katero bodo lahko kos novim izzivom v okviru Slovenske iniciative SLING ter bodo hkrati tvorno prispevali v regionalnih in evropskih iniciativah."

Novi računalnik bo celo presegel načrtovano zmogljivost programa izgradnje slovenskih superračunalniških sistemov v okviru projekta HPC RIVR, ki ga skupaj z Univerzo v Mariboru izvajata IZUM in Fakulteta za informacijske študije Novo mesto, saj bo tretjino investicije prispevalo Skupno podjetje EuroHPC.

Anders Dam Jensen, direktor Skupnega podjetja EuroHPC, pravi, da bo superračunalnik Vega v začetku prihodnjega leta povečal računske kapacitete v Sloveniji in v Evropi. "Podpiral bo evropske raziskovalce in uporabnike iz javnega sektorja in gospodarstva ne glede na to, od kod iz Evrope prihajajo. Sistem Vega bo gonilna sila inovacije, ki bo pomagala Evropi v globalnem tekmovanju na strateških področjih, kot so umetna inteligenca, napredna podatkovna analitika (HPDA), personalizirana medicina bioinženiring, boj proti podnebnim spremembam ter razvoj zdravil in novih materialov."

Novi računalnik Vega v vrednosti 17,2 milijona evrov in z računsko zmogljivostjo 6,8 petaflopov na sekundo oziroma 6,8 milijona milijard izračunov na sekundo bo omogočal tudi izredno hiter prenos podatkov do drugih superračunalniških centrov (500 Gbit/s) in njihovo trajno hrambo (24 PB). S širokopasovno povezavo GÉANT in podatkovnim repozitorijem bo podpiral tudi odprto znanost in polnopravno sodelovanje v evropskih informacijskih in znanstvenih projektih.

Javni zavod Inštitut informacijskih znanosti IZUM v Mariboru
Javni zavod Inštitut informacijskih znanosti IZUM v Mariboru FOTO: Inštitut informacijskih znanosti - IZUM

Program izgradnje visokozmogljivih kapacitet, znanja in sodelovanja v Sloveniji je bil doslej izjemno uspešen, saj ni le vzpostavil novih računskih gruč, temveč je tudi zagotovil usposabljanje novih strokovnjakov na področju superračunalništva, so ob tem sporočili iz IZUM-a. "Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je s projektom HPC RIVR spodbudilo močno sodelovanje na državni ravni, v katerem je Slovensko superračunalniško omrežje SLING združilo znanje vseh skupin in institucij v Sloveniji, ki delujejo na tem področju," so zapisali v sporočilu za javnost.

Poleg sodelovanja v evropskih pobudah, kot sta PRACE in EuroHPC, se je Slovenija vključila tudi v konzorcij Leonardo, ki bo v okviru pobude EuroHPC zgradil superračunalnik s tridesetkrat večjo zmogljivostjo v italijanskem superračunalniškem centru CINECA v Bologni, ter v projekt vzpostavitve nacionalnih superračunalniških kompetenčnih centrov EuroCC, ki bo povečal dostopnost tehnologije v izobraževanju, znanosti in industriji.

V okviru iniciative EuroHPC bo novemu sistemu sledilo še več sistemov, in sicer štirje sistemi podobne velikosti (LuxProvide v Luksemburgu, Sofiatech v Bolgariji, Nacionalni superračunalniški center IT4Innovations na Češkem in Napredni računski center Minho na Portugalskem ter trije sistemi, ki se bodo približali zmogljivosti trilijon operacij na sekundo; izbrani so bili Superračunalniški center v Barceloni, IT center za znanost CSC na Finskem in CINECA v Italiji, kjer v projektu Leonardo sodeluje tudi slovenski nacionalni konzorcij SLING, še dodajajo na inštitutu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bananar
02. 10. 2020 17.08
-1
Samo v Banana republiki možno, da je na 17M vrednem projektu 1 ponudnik... Mogoče bi poleg korone še na to temo naredili en prispevek
bojer
01. 10. 2020 18.21
+2
Znanost že tako ali tako dela na nekoliko daljši rok. Tu me pa vseeno zanima kaj lahko državljani pričakujemo od tega super računalnika. Naj bo, vendar me zanima kaj lahko pričakujemo in na katerih področjih obdelave podatkov. 17 mio in nič od tega, vsaj iz obrazložitve ni kdo ve kaj.
mojcd
01. 10. 2020 18.01
+2
mlutherking
01. 10. 2020 18.01
+1
Takega bi rabil Honecker, ko je prisluškoval DDR.
milan-hisan
01. 10. 2020 17.35
+4
Izgleda bodo rudarili bitcoin_e.
devlon
01. 10. 2020 17.17
+0
nomis1
01. 10. 2020 16.54
+16
na tem računalniku pa mi igrce nebi štekale ... 😁
DaVinci
01. 10. 2020 17.08
+8
17 mil vreden racunalnik,ki naredi lako karkoli...mi bi ga pa za igrce uporabili 😅😁
Dinho8O
01. 10. 2020 17.27
+4
To je drugačen računalnik, kot ti misliš da je.