Vilniuška deklaracija

Na čigavi strani je Slovenija?
10. 02. 2003 00.00Če je vstop v Nato naš jasen zunanjepolitičen cilj, pa je še vedno popolnoma nejasno, kakšna je naša zunanja politika do iraške krize. Tri dni po tem, ko se je Slovenija pridružila Vilniuški deklaraciji, ki podpira ameriško politiko do Iraka, je zunanji minister Dimitrij Rupel izjavil, da podpira nemško stališče, ki pa je popolnoma nasprotno ameriškemu.

Koga podpira Slovenija?
08. 02. 2003 00.00Zunanji minister Rupel je za 24 ur dejal, da se njegovo stališče do Iraka ujema s stališčem nemškega kolega Fischerja, ki se zavzema za odlog vojaškega posredovanja. To pa je v protislovju z deklaracijo vilniuške skupine, ki podpira politiko ZDA, in jo je podprla tudi Slovenija.

Vilniuška deklaracija: Je Slovenija naredila napako?
06. 02. 2003 00.00V Sloveniji odmeva deklaracija Vilniuške skupine, v kateri deset držav kandidatk za vstop v Nato izraža podporo Združenim državam pri napadu na Irak. Nato skeptiki ocenjujejo, da je Slovenija s pristopom k deklaraciji ravnala narobe.

Powellova izjava netočna
06. 02. 2003 00.00Včerajšnji govor ameriškega zunanjega ministra Colin Powella je zaradi omembe Slovenije dvignil precej prahu. Njegove navedbe, da naj bi Irak tudi pri nas iskal partnerja za izdelavo magnetov za proizvodnjo obogatenega urana, so netočne, Američani so nas zelo verjetno ponovno zamenjali s Slovaško.

Dimitrij Rupel: Poskušamo doseči enotnost
05. 02. 2003 00.00O govoru ameriškega državnega sekretarja Colina Powella v Varnostnem svetu in slovenskih stališčih do krize v Iraku smo se pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.