SEECP

Pahor v Bruselj poslal pismo, v katerem se zavzema za članstvo BiH v EU

16. 06. 2022 10.03

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je poslal pismo predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu. V njem se Pahor zavzema, da bi se Bosni in Hercegovini dodelil status kandidatke za članstvo v Evropski uniji, brez pogojev.

Erdogan v BiH: na letališču moči merili telesni stražarji in obmejna policija

08. 07. 2019 20.09

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je prispel v Sarajevo na dvodnevni obisk Bosne in Hercegovine, katerega namen je okrepiti tako gospodarski kot ideološki vpliv na Balkanu. A njegov obisk je zaznamoval manjši incident na sarajevskem letališču, v katerega so bili vpleteni Erdoganovi telesni stražarji in obmejna policija BiH.

Cerar po pogovoru s Plenkovićem: Glede arbitraže ostajamo v slepi ulici

24. 04. 2018 14.27

"Slovenija je vedno odprta za dialog s sosednjo Hrvaško, vendar ko je ta dialog možen in smiseln," je dejal Cerar na novinarski konferenci po zaključku vrha na Brdu pri Kranju, med katerim se je sestal tudi s hrvaškim, bosanskim in kosovskim premierjem.

Slovenija zaradi prenesenih deviznih vlog Bruselj zaprosila za mediacijo

23. 04. 2018 13.12

Slovenija je zaradi nadaljevanja sodnih postopkov proti LB in NLB na Hrvaškem Evropsko komisijo zaprosila za mediacijo v primeru prenesenih deviznih vlog.

Med novimi ukrepi za implementacijo arbitraže potrjeni zemljevidi, dovolilnice za ribolov in kazni za kršitelje

21. 12. 2017 11.50

Vlada je sprejela nove ukrepe za implementacijo arbitražne odločbe o meji med Slovenijo in Hrvaško. Potrdila je zemljevide o meji, kot jo je določilo arbitražno sodišče, in naložila evidentiranje meje. Sprejela pa je tudi uredbe s področja izvajanja skupne ribiške politike in zagotavljanja financiranja pravne pomoči ribičem.

Kosorjeva o arbitraži: Slovenija je vedno, ko je ocenila, da lahko, uporabila silo

30. 06. 2017 07.23

Prvič po odločitvi arbitražnega sodišča sta se srečala slovenski predsednik Pahor in hrvaška predsednica Grabar Kitarovićeva. Sklenila sta, da je v teh okoliščinah toliko bolj pomembno nadaljevanje njunega dialoga in medsebojnega zaupanja ter dialoga med državama. Bolj ostra pa je bila nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor.

Domnevno ponarejeni hrvaški dokument se od avtetičnega dokumenta razlikuje v 14 točkah

03. 03. 2017 17.29

24UR je razkril domnevno ponarejene hrvaške dokumente, ki so Jean-Clauda Junckerja prepričali, da začasno ustavi postopek komisije pri dodelitvi izjeme za Hrvaško pri uporabi imena teran. Gre za dva hrvaška dokumenta z istim datumom, istimi oznakami, ki bi morala biti enaka, pa nista.

FOTO: 'Turčija EU ne bo v breme'

14. 07. 2010 15.34

V Sloveniji verjamemo, da je politika nasprotovanja članstvu Turčije v EU kratkovidna in škodljiva s stališča interesov Unije, je poudaril predsednik Türk.

Tadić bo obiskal Srebrenico

23. 06. 2010 12.45

Srbski predsednik bo prisostvoval žalni slovesnosti ob 15. obletnici pokola več kot 8000 Bošnjakov v Srebrenici. "Ločimo sedanjost od preteklosti," je pozval.

Razmere so se umirile

08. 08. 2007 10.31

Na območju Dubrovnika so se razmere umirile, tamkajšnji policisti pravijo, da imajo požar pod nadzorom.

Mesić le za iskrena pogajanja

11. 05. 2007 18.09

Hrvaški predsednik je zopet poudaril, da je za pogovore o meji s Slovenijo, vendar „brez fige v žepu“.

Polovični obeti za skupno sejo

11. 05. 2007 12.32

Skupna seja slovenske in hrvaške vlade je smiselna le, če bo možno nekatere stvari premakniti naprej, pravi Janša.

Hrvaški kaže dobro

08. 05. 2007 16.45

Evropski komisar za širitev Rehn pričakuje, da bo Hrvaška do konca desetletja izpolnila pogoje za članstvo v EU.

Albanski skrajneži zavrnili ultimat

21. 03. 2001 00.00

Makedonska vojska in policija naj bi po nekaterih virih včeraj popoldan s topništvom in minometi napadala položaje albanskih skrajnežev v hribih okoli Tetova. Tiskovni predstavnik makedonske vlade, Antonio Miloševski, pa je omenjene informacije zanikal in dodal, da sta makedonska vlada in obrambno ministrstvo postavila albanskim skrajnežem ultimat, ki velja do danes do polnoči. Albanski uporniki so ultimat že zavrnili.

Grizold o razmerah v JV Evropi

13. 03. 2001 00.00

Slovenski minister za obrambo Anton Grizold, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Grčiji, se je z grškim ministrom za narodno obrambo Apostolosom Athanasiosom Tsohatzopoulosom pogovarjal o stabilnosti v JV Evropi, eskalaciji nasilja na meji med Kosovom in Makedonijo oz. ZRJ in Makedonijo, varnostnih razmerah na Bližnjem vzhodu in Kavkazu, sodelovanju med ministrstvoma in prizadevanjih Slovenije za članstvo v zvezi NATO in EU, katera Grčija v celoti podpira. Ministra sta podpisala tudi sporazum za sodelovanje v večnacionalnem centru za usposabljanje za mirovne operacije v Grčiji, ki predstavlja osnovo za udeležbo slovenskih častnikov kot vaditeljev oz. mentorjev pri izvajanju procesa usposabljanja. Omenjeni center je namreč eden od pomembnejših oz. bolj priznanih centrov v okviru držav članica zveze NATO. Slovenski obrambni minister je položil tudi venec na grob neznanega vojaka.

Balkanski vrh v Skopju

23. 02. 2001 00.00

Predsednika Makedonije in ZRJ Boris Trajkovski in Vojislav Koštunica sta danes v Skopju ob robu vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) podpisala sporazum o meji med državama. Slovesnosti ob podpisu sporazuma sta se udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

V Skopju srečanje devetih držav JV Evrope

23. 02. 2001 00.00

V Skopju je makedonski predsednik Boris Trajkovski danes odprl vrhunsko srečanje devetih držav JV Evrope in ga ocenil kot "korak v pravo smer" za sodelovanje med temi državami. Vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) se udeležujejo predsedniki držav in vlad oz. njihovi namestniki iz Albanije, BiH, Bolgarije, Hrvaške, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije in ZRJ. Glavne teme četrtega tovrstnega vrha v Skopju bodo gospodarsko sodelovanje in varnostne razmere na Balkanu.

Tretje vrhunsko zasedanje SEECP v Bukarešti

12. 02. 2000 14.03

Vodje držav in vlad šestih balkanskih držav so se danes v Bukarešti sešli na tretjem vrhunskem srečanju Procesa sodelovanja v jugovzhodni Evropi (SEECP) na katerem naj bi podpisali dokument o dobrososedskih odnosih, stabilnosti, varnosti in sodelovanju. Na srečanju sodeluje tudi koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

Prestavili konferenco SEECP

15. 09. 1999 13.45

Zaradi smrti namestnika grškega zunanjega ministra Janosa Kranidiotisa v letalski nesreči so prestavili za danes napovedano srečanje zunanjih ministrov Kooperacijskega procesa jugovzhodne Evrope (SEECP), ki naj bi se ga iz Slovenije kot države opazovalke udeležil tudi državni sekretar na zunanjem ministrstvu Franco Juri.