Na območju Dubrovnika, kjer že več dni pustošijo požari, so se razmere umirile, požar pa imajo pod nadzorom, so sporočile pristojne oblasti. Okoli 190 gasilcev, 28 gasilskih vozil in helikopter sicer ostaja na prizadetem območju za ohranitev nadzora nad razmerami.
Poveljnik dubrovniških gasilcev Mišo Miloslavić je pojasnil, da so ognjeni zublji pod nadzorom tudi na Konovlah in hribu Srđ, ki so v torek gasilcem povzročali največ skrbi.
Požari so se v noči na torek sicer zaradi močnega vetra znova okrepili, potem ko so se v ponedeljek razmere že umirile. Močan ogenj se je znova razširil tudi iz sosednje BiH, pri gašenju pa je sodelovalo okoli 500 gasilcev.
Na celotnem požarnem območju od Konovel do Rijeke Dubrovačke je pogorelo okoli tri tisoč hektarjev borovega gozda, grmičevja in podrasti. Kolikšna materialna škoda je nastala, še ni znano, sicer pa so gasilci pred plameni rešili več kot sto stanovanjskih hiš.
Sanader: "Škoda je neprecenljiva!"
Prizadeto območje je v ponedeljek obiskal hrvaški premier Ivo Sanader, ki je dejal, da bodo od BiH zahtevali poročilo, saj se je požar na območju Dubrovnika razplamtel, ko se je v noči na nedeljo razširil iz BiH.
Kot je sporočila hrvaška vlada, je Ivo Sanader v pismu, ki ga je poslal predsedniku komisije Joseju Manuelu Barrosu,
predlagal še, da bi bil tovrsten center na Hrvaškem, ki ima v regiji
"najboljšo protipožarno infrastrukturo, sredstva in strokovno znanje".
Sanader je v pismu tudi poudaril, da so številni gozdni požari v
preteklih dneh na Hrvaškem povzročili neprecenljivo škodo na okolju,
ogromna pa je tudi gospodarska škoda. Poleg tega je poudaril še, da je
Hrvaška minuli mesec pomagala tudi pri gašenju požarov v sosednjih
državah. Zato bi bilo po njegovem mnenju dobro, da bi v regiji
ustanovili center za boj proti gozdnim požarom, ki bi deloval v
sodelovanju z Evropsko komisijo in državami Procesa sodelovanja v
Jugovzhodni Evropi (SEECP).
Razmere v okolici Dubrovnika naj bi se zdaj sicer
umirile, vendar pa je podobno kazalo tudi v ponedeljek, nato pa so se
ognjeni zublji v torek znova razplamteli.
Julij rekorden mesec za požare
Gozdni požari so letošnje poletje sicer velik problem tudi drugod po Evropi. Kot kažejo statistike Evropske komisije, je bil julij rekorden mesec, saj je v celotni EU zgorelo okoli 3400 kvadratnih kilometrov gozdov. Samo v Bolgariji, Grčiji in v Italiji, pa tudi v pristopnici Hrvaški je zgorelo več kot 2200 kvadratnih kilometrov zemljišč.Zaradi hudih požarov se je več držav na pomoč obrnilo tudi na EU oz. na t.i. mehanizem za civilno zaščito, v katerem sodeluje 30 držav. Znova pa so se obudile tudi pobude o vzpostavitvi posebnih sil za hitro posredovanje v primeru gozdnih požarov, ki bi bile stalno v pripravljenosti in bi bile aktivirane nemudoma, če bi prišlo do večjih gozdnih požarov. Idejo so v Bruslju več kot toplo pozdravili.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.