Vsake toliko časa beremo o ljudeh, ki so, zahvaljujoč svojim izjemnim sposobnostim, vzdržljivosti in iznajdljivosti, pa tudi izredni sreči, preživeli, ko možnosti za to praktično ni bilo. Huffington Post je zbral deset takšnih zgodb, zgodb ljudi, ki bi, če bi se zanašali zgolj na verjetnostni račun, danes bili mrtvi.
1. Juliane Koepcke
Juliane Koepcke je 24. decembra 1971 edina preživela letalsko nesrečo nad perujskim pragozdom, ki je zahtevala kar 92 življenj. Kako to, da jo je takrat 17-letna Juliane odnesla z zgolj nekaj manjšimi poškodbami, vse do danes ostaja misterij. Letalo se je namreč v zraku prelomilo, najstnica pa je z višine okoli treh kilometrov padla, še vedno privezana na svoj sedež. Padec so močno ublažile veje dreves in gosta podrast, a vseeno je njeno preživetje pravi čudež. Ta pa se ni končal, ko je skoraj nepoškodovana pristala na tleh. Naslednjih deset dni je namreč tavala po pragozdu, pri tem pa je upoštevala nasvet svojega očeta, naj se drži rek in potokov, saj je velika možnost, da bo ob njihovem toku srečala ljudi. Ponoči ni mogla spati zaradi velikega števila ugrizov insektov, ki so se vneli in zagnojili, zato je postajala vedno šibkejša. Nazadnje je vendarle srečala skupino gozdarjev in bila končno rešena.
2. Jose Salvador Alvarenga

Salvadorskega ribiča Joseja Salvadorja Alvarengo je 30. januarja letos v majhnem čolnu naplavilo na obalo Maršalovih otokov. Trdil je, da je preživel 12.500 kilometrov dolgo odisejado, ki jo je konec leta 2012 začel v Mehiki. 13 mesecev je preživel v le sedem metrov velikem čolnu, ki ga je zaradi slabega vremena odplavilo na odprto morje. Z njim je bil, kot je pripovedoval ribič, sprva tudi 22-letni Ezequiel Cordova, ki pa je po štirih mesecih umrl zaradi lakote in izčrpanosti. Alvarenga je zatrdil, da se je sam prehranjeval z ribami, želvami in ptiči, pil je kri živali, deževnico in urin. Zdravniki so ugotovili, da je v neverjetno dobrem fizičnem stanju za moškega s takšno zgodbo, toliko slabše pa je njegovo duševno zdravje. Številni njegovi zgodbi ne verjamejo, pojavila so se tudi ugibanja, da je svojega prijatelja ubil in pojedel.
3. Michael Benson

Michael Benson je leta 1992 s sodelavcem Chrisom Duddyjem delal zračne posnetke Havajev, ko je njun helikopter strmoglavil. Nesreča se je zgodila nad Kilaueo, najbolj aktivnim vulkanom na svetu in trojica – poleg obeh snemalcev še pilot Craig Hosking – je pristala v kraterju vulkana. Vrelo lavo so komajda zgrešili. Medtem ko sta Hosking in Duddy naslednji dan prišla na varno, so Bensona rešili šele čez dva dneva. Ves ta čas je vdihoval strupene pline, poslušal brbotanje lave in se pripravljal na skoraj gotovo smrt.
4. Aron Ralston

Ime Aron Ralston je prav gotovo znano ljubiteljem filma. Po njegovi zgodbi so namreč posneli dramo 127 ur. A številni ne vedo – ali pa vsaj zelo težko verjamejo – da je resnična. Leta 2003 je takrat 27-letni Ralston odšel plezat v kanjon Blue John v Utahu. Prijeten dan se je zaključil, ko se je od stene odlomil balvan ter mu zmečkal in ujel roko. Šest dni je v hudih bolečinah, podhlajen in že povsem dehidriran čakal na pomoč, nato pa le sprejel žalostno resnico, da daleč naokoli ni nikogar in da si bo moral pomagati kar sam. To, kar je naredil, je pravo herojsko dejanje, dokaz moči volje. Da bi se osvobodil, si je namreč s švicarskim nožem amputiral del roke.
5. Harrison Okene

Harrisona Okeneja je svet spoznal pred kratkim. Bil je član posadke nigerijskega ladijskega vlačilca, ki je potonil leta 2013. 72 ur so potapljači preiskovali plovilo, nato pa družinam sporočili, da preživelih ni. A so se zmotili. S kamero, s katero so, potem ko so opustili upanje, da bi kdo preživel, iskali trupla, so posneli roko. Potapljača so napotili k njej. Prepričan, da so našli truplo, jo je prijel in doživel pravi pretres, ko je začutil stisk. Harrison Okene je po več dneh le dočakal pomoč. Preživel je, zahvaljujoč zračnemu žepu. A kisika je bilo vedno manj, voda pa je bila ledena. Pomoč je resnično prišla v zadnjem trenutku.
6. Peter Skyllberg

Zgodbe Šveda Petra Skyllberga nihče ni mogel potrditi, a ker je kljub vsemu mogoča, razloga, da bi lagal pa – tako policisti – ni imel, je nazadnje obveljalo, da govori resnico. Februarja 2012 so na švedskem severovzhodu izpod metra snega izkopali na videz zapuščen avto. Kako so se začudili, ko so na zadnjem sedežu našli moškega. 45-letnik je dejal, da je bil pod snežno odejo ujet kar 60 dni in da pri sebi ni imel hrane. Čeprav je bil izredno šibek, je bil glede na povedano v sorazmerno dobrem stanju. Strokovnjaki pravijo, da se je njegovo telo najbrž na nek način "izklopilo", zgodilo naj bi se nekaj podobnega kot med zimskim spanjem živali. Pojasnili so tudi, kako je preživel kljub temperaturam do –30 stopinj Celzija. V avtu je nastal "iglu efekt", zato ni bilo tako zelo mraz.
7. Howard Ulrich in sin
Leta 1958 je Howard Ulrich s svojim osemletnim sinom ribaril v zalivu Lituya na Aljaski. Prav takrat je tla stresel potres z magnitudo 8,0 in v morje je zgrmela ogromna skala. Posledica je bil doslej najvišji zabeležen val, aljaški mega-cunami, kot mu tudi pravijo. Visok je bil (to so uradni podatki) kar 524 metrov. A ogromna vodna stena, ki se je premikala s hitrostjo več kot 150 kilometrov na uro, očeta in sina ni ubila. Val je namreč zagrabil čoln, ga ponesel nad drevesi nad obali in položil nazaj v zaliv.
8. Matthew Allen
28. januarja 2013 so pohodniki v avstralski divjini severozahodno od Sydneyja našli povsem onemoglega Matthewa Allena. Bil je le nekaj kilometrov od doma, od koder je izginil devet tednov prej. Izgubil je polovico telesne teže, trpel je za delno slepoto, njegovo telo je bilo prekrito z ugrizi insektov in pijavk, noge je že načenjala gangrena. Da bi bila stvar še hujša, so ravno v tistem obdobju beležili rekordni vročinski val. 18-letnik, ki trpi za duševno boleznijo, se je v avanturo podal namerno, da bi preizkušal znanje preživetja v naravi. S seboj ni vzel ničesar, pil je vodo iz skoraj povsem presušenega potoka, zatočišča ni imel. Pohodnikom, ki bi ga lahko našli že veliko prej, naj bi se skrival.
9. Lincoln Hall

Znani avstralski alpinist Lincoln Hall je leta 2006 preživel noč tik pod vrhom Mount Everesta, kjer so ga ostali plezalci pustili, prepričani, da mu ni več pomoči. Halla je namreč zgrabila tako huda višinska bolezen, da ni več kazal znakov življenja. Dve uri so mu poskušali pomagati, nato je vodja ekspedicije ukazal vrnitev v tabor. Spuščala se je noč, ki je brez zavetja v brutalnem mrazu na strehi sveta – tako so bili prepričani – ni mogoče preživeti. A prav to je uspelo Hallu. Ko so ga zapustili, je prišel k zavesti, da bi prestal, pa se je zatekel k meditaciji. Po 12 urah ga je, še vedno v pozi za meditacijo, našla druga skupina plezalcev. Stekla je ena največjih reševalnih akcij na Mount Everestu in Halla so spravili na varno. Šest let pozneje je umrl zaradi raka.
10. Rešma Begum

19-letna Rešma Begum je bila ena od delavk v bangladeški tekstilni tovarni, ki se je aprila lani porušila. V nesreči je umrlo več kot 1100 ljudi. Med ruševinami so dolgo časa iskali morebitne preživele, po 17 dnevih, tik preden so povsem obupali, pa so zaslišali trkanje. To je reševalce vodilo do ujete 19-letnice. Našla je nekaj suhe hrane in vode, ravno dovolj, da je lahko zdržala.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.