Potem ko je mandatarka Alenka Bratušek v četrtek zvečer v DZ vložila listo kandidatov za ministrice in ministre v svoji vladi, je danes pričakovati odzive na sestavo bodoče ministrske ekipe. Najbolj seveda odmeva ime kandidata za finančnega ministra Uroša Čuferja, ki je bil do četrtka zvečer še dobro varovana skrivnost.
Dejstvo, da Čufer prihaja iz NLB, kjer so med drugim podeljevali tudi sporne kredite, je že sprožilo polemike. A Bratuškova je za nacionalno televizijo poudarila, da ji je zagotovil, da s slabimi krediti v NLB ni imel nič. Druge koalicijske partnerice so vseskozi ponavljale, da odgovornost za to odločitev nosi Bratuškova in da ji za zdaj zaupajo. Prvak DL Gregor Virant je na nacionalni televiziji dejal, da "DL zagotovo ne bo dal glasov za vlado", če jih kandidat za finančnega ministra s svojim imenom, kredibilnostjo in nastopom na zaslišanju v DZ ne bo prepričal.
V strankah koalicije so bili dan po vložitvi liste kandidatov za ministre v komentarjih zadržani, prav tako povečini niso želeli napovedovati, ali bodo kandidate prihodnji teden podprli. So pa nekateri vodje poslanskih skupin priznali, da o listi v celoti pred njeno vložitvijo niso bili obveščeni.
To je povedal vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Priznal je, da je za kandidata za finančnega ministra izvedel iz medijev. A tega ne jemlje kot slabost, saj da je to odločitev mandatarke.
Kdo so kandidati?
Kandidat za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo je poslanec PS Stanko Stepišnik, za ministra za obrambo pa kandidira poslanec PS Roman Jakič. Za vodenje ministrstva za kulturo kandidira vodja oddelka za kulturo na Mestni občini Ljubljana Uroš Grilc, kandidatka za ministrico brez listnice, zadolženo za vodenje urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, pa je poslanka PS Tina Komel.
Anja Kopač Mrak je kandidatka SD za ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Jernej Pikalo za ministra za izobraževanje, znanost in šport, Dejan Židan pa za ministra za kmetijstvo in okolje. Židan je povedal, da si bo v primeru izvolitve na položaj ministra prizadeval za povečanje prehranske varnosti Slovenije, nadaljevati pa namerava tudi projekte, ki jih je zastavil odhajajoči kmetijski minister Franc Bogovič.
Kandidat za zunanjega ministra je Karl Erjavec, za ministra za zdravje pa Tomaž Gantar. Senko Pličanič iz kvote DL, ki je bil v vladi Janeza Janše minister za pravosodje in javno upravo, je tudi tokrat kandidat za pravosodnega ministra. Predsednik DL Gregor Virant bi vodil ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo, član sveta DL Igor Maher pa je kandidat za ministra za infrastrukturo in prostor.
Janša upa, da se bo vladalo bolje, kot pa se je sestavljalo vlado
Za zdaj še aktualni premier Janez Janša je v odzivu na vložitev seznama ministrskih kandidatov izrazil upanje, da bo nova vlada vladala bolje, kot pa se je sestavljala. Imen kandidatov ni želel komentirati, ker da jih ne pozna. "Vsakomur je treba dati priložnost," je še dodal ob prihodu na drugi dan vrha EU v Bruslju. "Tega ni bilo na evrovrhu včeraj. Seznama ne poznam, tako da bi zelo težko komentiral. Tudi vsakomur je treba dati priložnost," je odgovoril novinarjem, ki so ga prosili za komentar imen kandidatov za ministre.
V zvezi s programom stabilnosti in reformnega programa, ki bi ga Slovenija v prihodnjem mesecu morala posredovati v Bruselj, je predsednik vlade dejal, da je prav, da "tisti, ki so podpisali koalicijsko pogodbo, na tej osnovi naredijo program reform, ga pošljejo v Bruselj in zagovarjajo ter ga seveda skušajo uresničiti".
"Slovenija ima po korakih za izhod iz krize, ki smo jih naredili v preteklem letu, enega najboljših potencialov za rast v prihodnjih letih," ocenjuje Janša in dodaja, da država lahko "pride na zeleno vejo". Pri tem pa opozarja, da je še vedno aktualen problem nizka dodana vrednosti v smislu produktivnosti dela na nekaterih področjih, predvsem v javnem sektorju.
Tanko: Kaj bo iz tega, pa bomo še videli
Bodoča opozicija, SDS, SLS in NSi, opozarja zlasti na kandidata za finančnega ministra Uroša Čuferja. Vodja poslancev SDS Jože Tanko meni, da je bilo s pripravo ministrske ekipe precej težav, zlasti s področja financ. "Kar je bilo predlagano zadnjo sekundo, je izhod v sili. Toliko, da je ekipa popolna. Kaj bo iz tega, pa bomo še videli," je komentiral tudi dejstvo, da je bil kandidat za finančnega ministra do zadnjega neznan tudi koalicijskim partnericam.
Kot je dejal Tanko, gre pri kandidatu za finančnega ministra za povezavo z Banko Slovenije, zato meni, da bodo verjetno nastale težave "pri prikrivanju ali zadrževanju določenih nujno potrebnih podatkov za reševanje položaja".
Tanko še sklepa, da so se vsi, ki se "razumejo in ki so se doslej ukvarjali z makroekonomsko politiko ter javnimi financami, dobro seznanili s težavami, ki so pred koalicijo, pa tudi z njenimi cilji". Zato so ključni ekonomisti, ki naj bi prevzeli finančni resor, ocenili, da vse to "ne gre skupaj", je še ocenil v izjavi novinarjem.
Vodja poslancev SLS Mihael Prevc pred zaslišanji težko ocenjuje kandidate za ministre. Vendar glede na to, da je koalicijska pogodba po mnenju SLS slaba, se mu zdi logično, da so nastale težave pri iskanju ministrov, zlasti strokovno podkovanih.
Vodja poslancev NSi Matej Tonin pa je na vprašanje, kako ocenjuje jagodni izbor kandidatov za ministre, odgovoril: "Kar divji cvet." Kot je dejal, je pričakoval marsikaj drugega, zato napoveduje zelo zanimiva zaslišanja.
Za SDS že vnaprej nesprejemljiv Jakič
SDS bo kandidate za ministre, ki jih je predlagala mandatarka Alenka Bratušek, ocenil na predstavitvah delovnih teles DZ, so v prvem odzivu zapisali v omenjeni stranki. Že vnaprej pa poudarjajo, da je zanje popolnoma nesprejemljiv kandidat za ministra za obrambo Roman Jakič. Njegovo imenovanje bi "predstavljalo veliko žalitev za Slovensko vojsko in vse padle v vojni za Slovenijo". Jakič pa pravi, da do zaslišanja na odboru za obrambo ne daje izjav.
Za Šturma in Lubeja ekipa ni prepričljiva
Predlagana ministrska ekipa po mnenju predsednika Zbora za republiko in nekdanjega pravosodnega ministra Lovra Šturma ter Uroša Lubeja iz odbora Vseslovenske ljudske vstaje ni prepričljiva niti verodostojna. Prioritete nove vlade so za Lubeja popolnoma zgrešene, za Šturma pa "samo floskule", za katere bo težko presoditi, ali so uresničene ali ne.
"Splošna slika je daleč od tega, kar je bilo obljubljeno v začetku," je poudaril Šturm. Zanj je popolna neznanka ime za vodenje finančnega resorja, pa tudi nekatera imena drugih ministrskih kandidatov v tem trenutku "ne vlivajo zaupanja, da bi imeli dovolj izkušenj".
Podobno je menil tudi Lubej. "Prve izjave akterjev kažejo, da eden o drugem ne vedo, kaj delajo in da jim že pri sestavi ekipe ne uspeva tisto, kar so si zastavili," je dejal in dodal, da izjave mandatarke kažejo tudi na to, da resni strokovnjaki te vlade ne jemljejo resno. Vendar imajo poslanci neizmerno željo po tem, da bodo čim dlje, po možnosti do leta 2015, ohranili svoje oblastne privilegije, je prepričan Lubej. Opozoril je še, da bi vlada morala predvsem določiti datum svojega odstopa (oz. predčasnih volitev), s čimer bi omogočila, da v politični prostor pridejo nove ideje, nova gibanja in novi ljudje.
Šturm je prepričan, da bo najkasneje v sedmih mesecih postalo "vse jasno", novi vladi pa je v interesu vseh prebivalcev Slovenije zaželel čim bolj uspešno spopadanje z izzivi, pred katerimi se nahaja.
Delodajalci in sindikati bodo nove ministre ocenjevali po rezultatih
Predstavniki delodajalcev, menedžerjev in delavcev od novih ministrov, predvsem tistih, katerih resorji se nanašajo na gospodarstvo, pričakujejo ukrepanje za izboljšanje stanja v gospodarstvu in sodelovanje pri sprejemanju rešitev. Kandidatov za ministre zaenkrat nočejo ocenjevati, saj čakajo na rezultate njihovega dela.
Virant v pismu članom DL pojasnjuje razloge, zakaj so vstopili v vlado
Virant je članom stranke v pismu, ki so ga objavili tudi na spletni strani stranke, pojasnil odločitev stranke za vstop v vlado Alenke Bratušek. Kot je izpostavil, se je s tem končala dva meseca trajajoča politična kriza, ki jo je povzročila objava poročila protikorupcijske komisije. "Vzpostavljena je politična stabilnost, vlada pa bo imela priložnost, da postopno povrne zaupanje ljudi v institucije in politiko," je Virant zapisal v pismu.
Za vstop v vlado Alenke Bratušek so se po Virantovih besedah pogajali odločno in odgovorno "in kljub znatnim programskim razlikam dosegli dober dogovor, ki zagotavlja nadaljevanje ključnih projektov: sanacije bank, konsolidacije javnih financ in reforme upravljanja državnega premoženja".
Hkrati pa so z vstopom v vlado odprli pot do predčasnih volitev. V dogovoru o sodelovanju koalicijskih partneric je namreč določeno, da bo predsednica vlade po enem letu v državni zbor vložila zaupnico, kar je edina ustavna pot do predčasnih volitev, dodaja. Virant pojasnjuje tudi, da so v DL z vstopom v levosredinsko vlado pokazali, da so sredinska stranka. Ob koncu je dodal, da se začenja novo obdobje, "v katerem nas čaka veliko težkih preizkušenj in novih izzivov".
KOMENTARJI (5916)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.