Šport

OI: Slovenci deloma uspešni

Atene, 19. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Šesti dan OI iger v Atenah je minil v znamenju nastopov naših veslačev in jadralcev, plavalec Medvešek je osvojil osmo mesto v finalu.

Največ medaj do sedaj imajo Združene države Amerike
Največ medaj do sedaj imajo Združene države Amerike FOTO: Reuters

Po 86 izmed 301 končne odločitve na olimpijskih igrah v Atenah se je na prvo mesto prebila reprezentanca Združenih držav Amerike s 14 zlatimi in skupno 35 odličji. Enako število zlatih kolajn je zbrala do zdaj vodilna Kitajska (skupaj 29 kolajn), na tretjem mestu pa z devetimi zlatimi odličji ostaja Japonska. Po končanem petem dnevu olimpijskih iger v Atenah je tako odličja osvojilo že 48 držav.

KONČNE ODLOČITVE

Svetovni rekorder Američan Aaron Peirsol je v plavalni disciplini 200 m hrbtno z novim olimpijskim rekordom 1:54,95, ki so ga potrdili po pritožbi ameriške zveze, osvojil zlato kolajno. Evropski prvak v tej disciplini Avstrijec Markus Rogan se je tako s časom 1:57,35 moral zadovoljiti s srebrom, tretji pa je bil Romun Razvan Florea (1:57,56).

Po diskvalifikaciji ga sprva tolaži Markus Rogan, po pritožbi pa plavalcu Aaronu Peirsolu (desno) le priznajo zlato odličje (Foto: Reuters)
Po diskvalifikaciji ga sprva tolaži Markus Rogan, po pritožbi pa plavalcu Aaronu Peirsolu (desno) le priznajo zlato odličje (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ameriški plavalec Michael Phelps je na 200 m mešano popravil svoj olimpijski rekord iz polfinala in s časom 1:57,14 osvojil zlato odličje. Drugi je bil njegov rojak Ryan Lochte (1:58,78), bronasto medaljo pa je s časom 1:58,80 osvojil plavalec iz Trinidada in Tobaga George Bovell.

Ameriška plavalka Amanda Beard, svetovna rekorderka na 200 m prsno, je s časom 2:23,37 postavila še olimpijski rekord v tej disciplini in po srebru na 200 m mešano osvojila še zlato odličje. Druga je bila mlada, šele 18-letna avstralska plavalka Leisel Jones (2:23,60), ki je sicer vodila večino proge, tretja pa Nemka Anne Poleska s časom 2:25,68.

Zmagovalke na 200 m prsno: Anne Poleska, Amanda Beard in Leisel Jones (Foto: Reuters)
Zmagovalke na 200 m prsno: Anne Poleska, Amanda Beard in Leisel Jones (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Prva favoritka 20-letna Avstralka Jodie Henry, ki je v Atenah 18. avgusta v plavalni disciplini 100 m prosto postavila nov svetovni in olimpijski rekord (53,52), je s časom 53,84 slavila tudi v finalu. Druga je bila zdaj že nekdanja olimpijska prvakinja iz Sydneyja, 30-letna Nizozemka Inge de Bruijn (54,16), bronasto kolajno pa je s 54,40 osvojila Američanka Natalie Coughlin.

Japonska judoistka Noriko Ano je v finalnem dvoboju v kategoriji do 78 kilogramov premagala Kitajko Liu Xiao in osvojila zlato olimpijsko kolajno. Bronasto odličje sta prejeli Italijanka Lucia Morico in Kubanka Yurisel Laborde.

Beloruski judoist Ihar Makarau je olimpijski zmagovalec v kategoriji do 100 kg. V finalu je premagal Južnokorejca Jang Sung-hoja, bronasto odličje pa sta osvojila Izraelec Ariel Zeevi in Nemec Michael Jurack.

Kitajka Liu Chunhong je popravila svoje tri svetovne rekorde in osvojila zlato olimpijsko kolajno v dviganju uteži v kategoriji do 69 kg. Devetnajstletna svetovna prvakinja je popravila rekord v potegu (122,5 kg), sunku (153 kg) in skupaj zmogla 275 kg. Srebro je osvojila Madžarka Eszter Krutzler z dosežkom 262,5 kg, bron pa Rusinja Zarema Kasajeva, ki je prav tako zbrala 262,5 kg, vendar je zaradi večje telesne teže končala na tretjem mestu.

Zmagovalna trojica v dviganju uteži (Foto: Reuters)
Zmagovalna trojica v dviganju uteži (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Nemec Manfred Kurzer je bil najboljši v streljanju v letečo tarčo. Kurzer je že v kvalifikacijah s svetovnim rekordom (590 krogov) napovedal naskok na vrh, to pa je v finalu z izidom 92,4 kroga le še potrdil. Srebrnega odličja se je veselil Rus Aleksander Blinov, bron pa je osvojil njegov rojak in svetovni prvak Dimitrij Lijkin.

Diana Igaly, zlata v disciplini skeet
Diana Igaly, zlata v disciplini skeet FOTO: Reuters

Diana Igaly je postala olimpijska prvakinja v strelski disciplini skeet. Devetintridesetletna Madžarka je zlato osvojila s 97 zadetki, drugo mesto pa je po dvoboju z olimpijsko prvakinjo izpred štirih let Azerbajdžanko Zemfiro Meftahedinovo, osvojila Kitajka Wei Ning. Dvoboj je Kitajka dobila z 2:1.

Italijan Marco Galiazo je na olimpijskem turnirju v lokostrelstvu osvojil zlato medaljo. Enaindvajsetletnik je bil v presenetljivem finalu s 111:109 krogov boljši od Japonca Hirošija Jamamota. V dvoboju za bronasto kolajno je Avstralec Tim Cuddihy s 113:112 ugnal Britanca Laurenca Godfreyja.

Presrečna zmagovalka v badmintonu, Kitajka Zhang Ning
Presrečna zmagovalka v badmintonu, Kitajka Zhang Ning FOTO: Reuters

Zmagovalka finalnega obračuna v badmintonu pa je kitajska svetovna prvakinja Zhang Ning, ki je v končnem dvoboju premagala v Indoneziji rojeno Nizozemko Mio Audino, in sicer v treh nizih z 8:11, 11:6, 11:7 ter tako svoji domovini priborila prvo zlato odličje v tej disciplini. Bron je osvojila Kitajka Zhou Mi, ki je bila premočna za svojo rojakinjo Gong Ruino (11:2, 8:11, 11:6).

Kitajska badmintonista Zhang Jun/Gao Ling sta osvojila naslov olimpijskih prvakov med mešanimi dvojicami. V finalu sta bila z 2:1 v nizih (15:12,12:15,15:1) boljša od britanske dvojice Nathan Robertson/Gail Emms. Bronasto kolajno je osvojil danski par Jens Eriksen/Mette Schjoldager, ki je z 2:0 (15:5, 15:5) premagal švedsko navezo Jonas Rasmussen/Rikke Olsen.

Turški dvigalec uteži Taner Sagir je na olimpijskem turnirju v kategoriji do 77 kg osvojil zlato odličje. Mladinski svetovni rekorder je tokrat skupaj zmogel 372,5 kg. Srebro je osvojil Kazahstanec Sergej Filimonov, ki je skupaj dvignil 367,5 kg in s tem izboljšal uvrstitev z OI v Sydneyju (četrto mesto), bron pa Rus Oleg Perepečenov.

Francoska moška reprezentanca je z zmago (45:42) nad favorizirano reprezentanco Italije v finalu ekipnega tekmovanja s sabljo na olimpijskih igrah v Atenah osvojila zlato odličje. V obračunu za tretje mesto so Rusi premagali Američane (45:44).

Dvakratne olimpijske prvakinje v softballu Američanke so v šestem krogu olimpijskega turnirja v Atenah dosegle še šesto zmago. Tokrat so brez težav s 7:0 ugnale domačinke. Pet zmag in en poraz so do zdaj zbrale Avstralke, ki so tokrat z 1:0 premagale Kanadčanke. Enak izid so dosegle tudi Italijanke, ki so bile boljše od Japonk, ter kitajske igralke softballa, ki so ugnale Tajvan.

V ženskem mnogoboju v športni gimnastiki so na olimpijskih igrah v Atenah na stopničkah stali isti obrazi, kot na zadnjem svetovnem prvenstvu v Anaheimu, le da je bil vrstni red zamenjan. Američanka Carly Patterson, svetovna podprvakinja iz Anaheima, se je tokrat namreč povzpela še stopničko višje in osvojila zlato. Prva zvezdnica gimnastike, svetovna prvakinja Rusinja Svetlana Horkina, pa je še enkrat več končala na drugem mestu. Bron in prvo mnogobojsko kolajno je Kitajski pritelovadila tretja s SP Nan Zhang.

SLOVENSKI NASTOPI

Slovenski plavalec Blaž Medvešek je bil šesti dan plavalnega dogajanja na olimpijskih igrah v Atenah v ospredju zanimanja slovenskih ljubiteljev tega športa. Na 200 metrov hrbtno je nastopil v finalu in s časom 2:00,06 osvojil osmo mesto. Dva slovenska plavalca sta sicer dopoldne obtičala v predtekmovanju. Peter Mankoč je s časom 54,14 na 100 metrov delfin v svoji skupini osvojil drugo mesto oziroma končno 29. mesto. Anja Čarman je bila na 200 metrov hrbtno s časom 2:17,62, kar je več kot štiri sekunde slabše od državnega rekorda, sedma v skupini, skupno pa 23.

Svetovni jadralki Vesna Dekleva in Klara Maučec v razredu 470 sta zaradi zapleta v deveti regati plov pred koncem olimpijskih iger z drugega mesta v skupni razvrstitvi padli na četrto, a vseeno ohranili možnosti za medaljo, nekdanji evropski prvak v laserju Vasilij Žbogar pa zanesljivo jadra kolajni naproti. Izolan je zmagal v osmem plovu (v sedmem je bil štirinajsti), tako da je zadržal tretje mesto v skupnem seštevku tri regate pred koncem olimpijskih iger v jadralskem centru Agios Kosmas. Z enim plovom so opravili jadralci v razredih 470 in finn. Tomaž Čopi in Davor Glavina (470) sta bila 15. (skupno 18.), Gašper Vinčec pa je bil v razredu finn 18. (skupno 20.).

Slovenski kajakaš Uroš Kodelja pa se je s 17. mestom uvrstil v petkov polfinale slaloma na divjih vodah. Najboljši je bil Švicar Michael Kurt (1:86,79), za katerim je Kodelja zaostal za 13,44 sekunde, drugi je bil Britanec Campbell Walsh z zaostankom 2,19 sekunde, tretji pa Nemec Thomas Schmidt, ki je zaostal za 3,85 sekunde.

Kajakaš Uroš Kodelja se je uvrstil v petkov polfinale (Foto: Reuters)
Kajakaš Uroš Kodelja se je uvrstil v petkov polfinale (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Medtem je slovenska veslaška reprezentanca na OI v Atenah že opravila z nastopi v finalu B za razvrstitev od 7. do 12. mesta, vsi trije slovenski čolni pa so zasedli deveta mesta. Skifist Davor Mizerit je z devetim mestom v konkurenci 29 čolnov več kot izpolnil pričakovanja. Zmago in s tem sedmo mesto si je priveslal aktualni svetovni podprvak Nemec Marcel Hacker. Koprčana Andrej Hrabar in Matija Pavšič v dvojcu brez krmarja sta se prav tako prebila na končno deveto mesto, deveti pa je bil tudi četverec brez krmarja z Janijem Klemenčičem, Tomažem in Miho Pirihom ter Gregorjem Sračnjekom.

V Atenah so se s slovenskimi mediji sestali slovenski rokometaši. Trener Tone Tiselj je razočaran nad dosedanjim izkupičkom, posebej pa ga skrbi padec igre na tekmi proti Islandiji, za katerega nima odgovorov. Kljub vsemu v slovenskem taboru upajo, da bodo dobili preostala dvoboja in se bodo uvrstili v četrtfinale. Po mnenju selektorja Tislja poraza na prvih dveh tekmah nista problematična. "Ne gre za kogarkoli. Rusi so olimpijski prvaki, Hrvaška pa je svetovni prvak. Obe tekmi smo odigrali na nivoju. Tekma s Hrvaško je bila verjetno celo najboljša tekma Slovenije, odkar jo vodim sam. Žal je bil hrvaški vratar Losert nerešljiva uganka, na sredini igrišča pa smo bili prepričljivo boljši."

NA DOPINGU ŠEST POZITIVNIH

Mednarodna zveza dvigalcev uteži (IWF) je sporočila, da je bilo na dopinškem testu pozitivnih šest dvigalcev uteži. Kot je sporočil predsednik omenjene zveze Tamas Ajan, so z olimpijskih iger izključili šest dvigalcev uteži: Turkinjo Sule Sahbaz, Indijko Pratimo Kumari Na, Maročanko Wafo Ammouri, Moldavca Viktorja Chiselana in Madžara Zoltana Kecskesa ter zaenkrat še neimenovano športnico iz Indije. IWF je vsem prepovedala tudi nastop na prihodnjih olimpijskih igrah v Pekingu leta 2008. Z OI so sicer zaradi dopinga izključili skupno 12 športnikov.

STROŠKI OI PRESEGLI SEDEM MILIJARD EVROV

Stroški organizacije olimpijskih iger v Atenah bodo presegli sedem milijard evrov, je napovedal namestnik grškega finančnega ministra Petros Doukas. Stroški bodo precej presegli prvotne ocene, po katerih naj bi za igre porabili 4,6 milijarde evrov. Grška vlada je pred mesecem dni sicer ocenila, da so se stroški organizacije iger od leta 2000 povzpeli na šest milijard evrov. Po teh ocenah naj bi letos za OI iz državnega proračuna namenili tri milijarde evrov namesto načrtovane 1,4 milijarde, lani so porabili 1,8 milijarde proračunskih sredstev, od leta 2000 do 2002 pa 1,3 milijarde evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20