Martin Shkreli, investitor iz New Yorka, je v trenutku postal tarča globalnega ogorčenja. Njegovo podjetje je namreč odkupilo pravice izdelave zdravila, ki ljudem z oslabljenim imunskim sistemom lahko reši življenje, ceno zdravila pa čez noč povišalo za kar 5.500-krat.
32-letni ustanovitelj in direktor farmacevtskega start-up podjetja Turing Pharmaceuticals je odkupil pravice za izdelavo zdravila Daraprim, ki zdravi toxoplazmozo, parazitsko okužbo.
Zdravstvene težave, ki jih prinese okužba, so odvisne od imunske odpornosti. Pri odpornih ljudeh zdravljenje ni potrebno, imunsko oslabelim, kakršni so bolniki, okuženi z virusom HIV ali rakavi bolniki, pa lahko povzroči resne zdravstvene težave in v skrajnih primerih celo smrt.
Proizvodnja ene tablete zdravila stane približno en dolar (0,9 evra), pred novim lastnikom pa so bolniki zanjo morali odšteti 13 dolarjev (11 evrov). Novi lastniki pa so ceno ene tabletke povišali na vrtoglavih 750 dolarjev (670 evrov).
Ob tej podražitvi je Shkreli naenkrat postal tarča kritik družbenih omrežij. Na Twitterju je izzval val nasprotovanja. Ljudje z vsega sveta ga naslavljajo z vulgarnimi imeni, nekdo je zapisal tudi, da gre v njegovem primeru za človeka, ki predstavlja "vse, kar je narobe z ZDA".
Tudi Hillary Clinton se je odzvala in pridružila kritikom drastičnega povišanja cene zdravila, potezo je označila za "nezaslišano". Napovedala je, da bo še ta teden oblikovala načrt, kako se boriti proti takšnim primerom.
Na tvite se je Shkreli odzval tako, da je najprej objavil niz brezsramnih tvitov, v enem izmed njih je zapisal: "Zdi se, da mediji name takoj pokažejo s prstom. Zato jim ga jaz kažem nazaj, a ne kazalca ali mezinca."
V enem izmed intervjujev je tudi že povedal, da cene zdravila ne bodo spustili.
Kasneje je v več intervjujih sicer trdil, da je do takšne podražitve prišlo, da bi lahko podjetje ustvarilo boljšo verzijo zdravila, raziskave naj bi namreč bile izjemno drage. Svojo odločitev je v intervjuju za CNBC branil tudi s trditvijo, da je višja cena primernejša za takšno zdravilo, kot je Daraprim.
Zatrdil je, da bodo vsi, ki nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanje, zdravilo prejeli brezplačno.
Za Bloomberg pa je povedal: "Prejšnja cena je bila 13 dolarjev, za ozdravitev pa potrebujete manj kot 100 tablet. Torej je cena za ozdravitev – ki reši vaše življenje – le 1000 dolarjev," kar je po njegovem mnenju očitno precej prenizka cena za nekaj, kar lahko reši človeško življenje.
Zloglasni 32-letnik je sicer v preteklosti že ustanovil farmacevtsko podjetje, ki se je specializiralo za odkup pravic manj znanih zdravil in nato drastično povišanje njihovih cen. Ceno zdravila, ki zdravi redko bolezen ledvic, so povišali kar za 2.000 odstotkov, je poročal Fusion.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.