
Z novelo želi ministrstvo za zdravje spremeniti način določanja cen zdravil, in sicer bo Agencija za zdravila določala maksimalno ceno, po kateri se bo lahko določeno zdravilo prodajalo v Sloveniji, je povedal državni sekretar Darko Žiberna.
Hkrati bo zakon velikim kupcem zdravil omogočil doseganje še nižjih cen preko pogajanj ali postopkov javnega naročanja. "Zdravilo na slovenskem trgu bo imelo določeno najvišjo ceno, možna pa bo tudi nižja, ki bi jo kupec dosegel v postopku pogajanj ali javnega naročanja. To bo veljalo predvsem za zdravstveno zavarovalnico kot največjega kupca v državi in tudi za bolnišnice," je pojasnil Žiberna.
Nov tudi sistem medsebojno primerljivih zdravil
Zdravnik bo lahko po novem bolniku predpisal ne le cenejši generik, torej generično zdravilo z isto učinkovino kot dražji original, temveč bo lahko izbiral tudi v skupini primerljivih zdravil. Primerljiva zdravila so zdravila, katerih učinkovina je nekoliko drugačna od tiste v originalnem zdravilu, ima pa iste biološke in farmakološke učinke, je pojasnil Žiberna. Poudaril je, da bo imel zdravnik pri tem popolnoma prosto možnost izbire, saj gre za strokovno odločitev.
Določanje cen generičnih zdravil
Najvišje cene za generike se bodo oblikovale na podlagi referenčne cene zdravila v Avstriji, Nemčiji in Franciji. "Ta cena bo verjetno določena na ravni 85 odstotkov povprečja cene vseh treh držav," je pojasnil Žiberna. Ob tem je poudaril, da je Slovenija omejena v nižanju cen navzdol, saj je naše tržišče majhno in bi premočno pritiskanje na ceno lahko povzročilo tudi umik ponudnika nekega zdravila z našega trga. Za inovativna zdravila pa se bo cena verjetno določila na ravni 100 odstotkov povprečja cen treh držav.
Takšna ureditev je popolnoma primerljiva z ureditvami v drugih evropskih državah, je poudaril Žiberna in spomnil, da se bo Slovenija s sprejemom te novele med drugim uskladila z evropskimi direktivami. "Končna odločitev je vedno politična, a strokovna je pa v zakonu povsem utemeljena," je bojazen, da bi takšna ureditev lahko šla v škodo bolnikov, zavrnil Žiberna.
Žiberna je ob tem povedal, da so že z lani sprejetim pravilnikom o cenah zdravil stroške zdravil zelo dobro obvladovali: "Zdravstvena zavarovalnica in bolnišnice kot največji plačniki zdravil ugotavljajo, da se je kljub povečanju števila predpisanih receptov za skoraj šest odstotkov strošek za predpisana zdravila zmanjšal za 6,5 odstotka."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.