Kitajske oblasti želijo še letos uvesti prepoved kajenja na javnih mestih. Da se tudi v najštevilčnejši državi na svetu obeta tovrstna prepoved, se sicer govori že nekaj časa, a v sredo so pristojni zdravstveni organi v Pekingu prvič razkrili tudi okvirni datum, do katerega naj bi jo uvedli.
Kitajska je država z največ kadilci na svetu. Po ocenah naj bi jih teh razvadi podleglo že več kot 300 milijonov, kar je približno tretjina vseh kadilcev na svetu.
S kajenjem povezani zdravstveni stroški so zato razumljivo vrtoglavo visoki - zaradi s kajenjem povezanih bolezni letno umre več kot milijon Kitajcev, do leta 2030 naj bi se to število potrojilo.
Socialne stigme, ki bi ljudi odvračala od tobačnih izdelkov, na Kitajskem ni. Nasprotno, cigarete so tam celo znak spoštovanja in se pogosto dajejo kot darilo ob formalnih priložnostih. Še posebej so globoko zakoreninjene med poslovneži in zunaj največjih mest.
Vsi poskusi nadzora nad tobačnimi izdelki na Kitajskem so bili do zdaj v veliki meri neuspešni, glavna ovira napredku na tem področju pa je politična. Država je namreč lastnica tobačne industrije.
Proizvodnja tobačnih izdelkov v državi se je dramatično povečala s 1750 milijard letno v letu 2003 na 2580 milijard v letu 2012. Prodaja tobačnih izdelkov je medtem leta 2011 v proračun prinesla kar med sedem in deset odstotkov vseh prihodkov.
Glavno besedo pri usmerjanju politike javnega zdravja ima kitajski premier Li Keqiang, njegov mlajši brat pa vodi državnega tobačnega monopolista.
V zaprtih prostorih ne bi smeli kaditi že dve leti
Kitajska je leta 2003 podpisala okvirno konvencijo Svetovne zdravstvene organizacije o nadzoru nad tobakom in jo leta 2005 tudi ratificirala. Že leta 2011 se je iztekel rok, do katerega bi morala v skladu s konvencijo uvesti prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih prostorih.
Leta 2011 je kitajski ljudski kongres potrdil petletni načrt, po katerem naj bi bila tovrstna prepoved uveljavljena do leta 2015. Ministrstvo za zdravje je nato izdalo uredbo, ki prepoveduje kajenje na vseh zaprtih javnih mestih, a ta ni bila nikoli uresničena in tudi ni predvidevala nobenih kazni za kršitelje. Medtem je tudi več mest, med njimi prestolnica Peking, že sprejelo tovrstne prepovedi, a se večinoma ne izvajajo.
Državna agencija za zdravje in načrtovanje družine se je sedaj naloge lotila bolj ambiciozno in v sredo napovedala nacionalno zakonodajo, ki bo kajenje med drugim prepovedala v šolah, zdravstvenih in športnih objektih, na delovnih mestih, v javnem prevozu in drugod. Sprejeta naj bi bila še letos.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.