Glasba

Laibach maja z albumom We Forge the Future

Ljubljana, 08. 04. 2021 21.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Skupina Laibach je za 1. maj naznanila izid novega albuma z glasbo v živo z naslovom We Forge the Future. Album, ki bo izšel pri GOD Records, je dokument nastopa skupine v madridskem Muzeju Reina Sofia 26. novembra 2017. Studijski izdelek je že mogoče prednaročiti, je sporočila skupina.

Koncert Laibach v Muzeju Reina Sofia je sodil v sklop dogodkov ob odmevni razstavi Neue Slowenische Kunst: Od Kapitala do kapitala, ki je leta 2017 gostovala v Madridu.

Laibach: The Sound of Music v Gradcu
Laibach: The Sound of Music v Gradcu FOTO: Miro Majcen

Kot piše v sporočilu za javnost, so Laibach v muzeju ponovili zgodovinski performans s 23. aprila 1983 v sklopu XII. zagrebškega glasbenega bienala, ki je še za časa Jugoslavije vodil v besno javno in medijsko kampanjo proti skupini. Temu je sledila prepoved nastopanja skupine Laibach v Sloveniji in Jugoslaviji, ki je trajala vse do leta 1987.

"V glasbenem smislu album dokumentira Laibach, kako so se vrnili k svojim noise/industrial koreninam in svojim znanim komadom iz omenjenega obdobja, kot so Smrt za Smrt, Boji in naslovna pesem," sporočajo iz skupine.

Skupina je lani obeležila 40 let delovanja. Na Ljubljanskem gradu je izvedla koncert, pripravili pa so ji tudi razstavo plakatov. Organizatorji koncerta so v sporočilu za javnost tedaj spomnili, da so Laibach med najbolj prepoznavnimi slovenskimi glasbenimi skupinami, izjemno uveljavljeni pa so tudi na mednarodni, alternativni oziroma neodvisni glasbeni sceni.

V svojem glasbenem izrazu združujejo različne žanre, od eksperimentalnega industrijskega zvoka do simfoničnega, t. i. militantnega klasicizma in elektronske glasbe. Kot so spomnili organizatorji ljubljanskega koncerta, je Laibach tudi utemeljitelj retroavantgardne umetniške smeri skupaj z drugimi skupinami iz umetniškega gibanja, znanega pod imenom Neue Slowenische Kunst. Že od svojih začetkov na nastopih poleg glasbe kreativno vključuje tudi druge medije.

Ob obletnici je sicer še do septembra v Zasavskem muzeju Trbovlje na ogled razstava Laibach 4 dekade. Postavitev obiskovalca popelje skozi 40-letno zgodovino zasedbe. "V predmetnem delu razstave izstopajo plošče in plakati skupine Laibach, določeni tudi v interaktivni verziji (v izvedbi DDTlab-RUK in STPŠ Trbovlje), ter umetniška dela, ki so zaradi svoje družbene kritičnosti pogosto povzročala ostre reakcije," piše na strani muzeja.

Kontemplativni del razstave pa daje na vpogled zbirko več tisoč člankov o skupini Laibach iz najpomembnejših svetovnih časopisov in revij. Avtor postavitve je zgodovinar in višji kustos Zasavskega muzeja Trbovlje Gregor Jerman.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.