Znanstveniki so zaznali 13 t.i. hitrih radijskih valov oziroma fast radio bursts – FRB, med njimi pa je tudi ponavljajoči se signal, ki naj bi izviral iz galaksije, oddaljene približno 1,5 milijarde svetlobnih let, piše v znanstveni razpravi, objavljeni v reviji Nature. Ponovil naj bi se šestkrat, domnevno iz iste lokacije. Radijske signale iz globokega vesolja so zaznali že večkrat, opazili so jih že okoli 60, a običajno so enkratni.
In tako je za največ razburjenja poskrbel prav ponavljajoči se signal, ki so ga znanstveniki zabeležili šele drugič v zgodovini: "Vedoč, da obstaja še eden, lahko sklepamo, da jih je tam zunaj lahko še več," je za BBC dejala Ingrid Stairs, astrofizičarka z Univerze Britanska Kolumbija. "Z več ponovitvami in več viri na voljo za raziskovanje in preučevanje, bi lahko razumeli te kozmične uganke – od kod prihajajo in kaj jih povzroča."
Radijske signale je zaznal observatorij CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment), lociran v dolini Okanagan v Kanadi. Sestavljen je iz štirih 100metrskih anten, ki vsak dan pregledujejo oziroma preskenirajo celotno severno nebo. Gre za najnovejši radijski teleskop, ki je z delom pričel šele v lanskem letu. In že zaznal 13 omenjenih signalov, med njimi je tudi sedem registriranih pri 400 megahertzih, kar je najnižja FRB frekvenca do sedaj.
Kaj povzroča radijske signale, zaenkrat ostaja neznanka
Do danes so znanstveniki zaznali okoli 60 enkratnih FRB in le dva, ki se ponavljata. Obstaja pa cela vrsta teorij o tem, kaj jih povzroča in od kje prihajajo. Med njimi je tudi teorija o nevtronski zvezdi, ki ima izjemno močno magnetno polje, o dveh nevtronskih zvezdah, ki sta se združili. Seveda pa ne gre brez teorije in domnev, ki predstavlja sicer manjšinjski del astonomov, o domnevni vesoljski ladji.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.